cinema.pl Artykuły

środa, 07 marzec 2018 12:12

Nie ma drugiego takiego miejsca we wszechświecie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Darren Aronofsky, Jane Root, Will Smith i światowej sławy astronauci w opowieści o najbardziej niezwykłym miejscu we wszechświecie. I choć wydawać by się mogło, że to jakaś odległa planeta – mowa o Ziemi. „Przedziwna planeta Ziemia” pokazuje historię i prawa rządzące naszą planetą nie tylko z ziemskiej perspektywy.

Opowiadają o nich również ludzie, którzy jako jedyni mieli możliwość oglądania jej z kosmicznej perspektywy.
Kanał National Geographic, uznany reżyser Darren Aronofsky (“Mother!,” “Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”) i wyróżniona wieloma nagrodami producentka Jane Root („Ameryka: Historia USA”, „Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała”) połączyli swoje siły i stworzyli serię dokumentalną, która zmienia podejście do programów popularnonaukowych. Gospodarzem serii „Przedziwna planeta Ziemia” jest aktor Will Smith („Ali”, Faceci w czerni I, II, III”), który w kolejnych odcinkach zabierze widzów w niezwykłą i pełną emocji podróż po całej Ziemi. W trakcie tej niezwykłej wędrówki dowiemy się o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, poznamy cuda naszego świata i zrozumiemy, że to jedyne w swoim rodzaju miejsce w całym wszechświecie.

Przedziwna planeta Ziemia - premiera w kwietniu na National Geographic
„Przedziwna planeta Ziemia” to niesamowita opowieść, która w niecodzienny sposób wyjaśnia skąd wzięło się życie na Ziemi. Tę pasjonującą historię opowiadają między innymi astronauci – którzy jako jedyni opuścili naszą planetę. Twórcy liczącej 10 odcinków serii wyprodukowanej przez wytwórnie Nutopia i Protozoa Pictures odwiedzili z kamerą nieznane powszechnie zakątki świata. Zdjęcia kręcone były w 45 krajach, na sześciu kontynentach, ale i poza Ziemią - twórcy wykorzystali również materiały filmowe zarejestrowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Przedziwna planeta Ziemia” pokaże widzom nieznane oblicze naszej planety, która jest tylko małym punktem w bezkresie wszechświata. W kolejnych odcinkach dowiemy się, jaki ciąg zdarzeń sprawił, że tylko tu pojawiło się życie, które rozwija się do dziś.
Opisy odcinków

    „ODDECH” – premiera we wtorek 3 kwietnia o godz. 22:00 - narratorem i gospodarzem odcinka jest astronauta Chris Hadfield

    Nasza idealnie rozplanowana, oddychająca planeta
    Tym, co zwróciło uwagę niewielkiej grupy ludzi, którzy mieli szansę oglądać Ziemię z kosmosu, była cienka niebieska warstwa atmosfery otaczająca naszą planetę. To właśnie dzięki niej istnieje życie na Ziemi. W pierwszym odcinku serii „Przedziwna planeta Ziemia” dowiemy się, skąd bierze się tlen, którym oddychamy. Częścią tej niesamowitej historii będzie obserwacja zaskakujących zjawisk, takich jak m.in. podniebna rzeka, wielka, obejmująca zasięgiem niemal cały świat burza piaskowa i mruczący lodowiec, ostrzegający przed rozpadem. Poznamy niezwykły łańcuch ziemskich zależności, w którym wszystkie zachodzące procesy są ze sobą tak połączone, aby żywe istoty i cała nasza planeta miały wspólnie czym oddychać.

Gasp_EP101_UHD_OneStrangeRock_03.jpg

    „BURZA” – premiera we wtorek 10 kwietnia o godz. 22:00 - narratorem i gospodarzem odcinka jest astronautka Nicole Stott

    Planeta zrodzona w wyniku kosmicznych katastrof
    Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób powstała Ziemia? Narodziła się w wyniku kosmicznej burzy, a za jej obecny kształt odpowiadają… katastrofy. Planeta Ziemia miała dużo szczęścia. Każda z nich mogła zetrzeć ją w pył, ale stało się zupełnie inaczej. To z odłamków pozostałych po pierwotnym układzie słonecznym - powstała nowa planeta – „Przedziwna planeta Ziemia".

Storm_EP102_UHD_OneStrangeRock_10.jpg

    „TARCZA” – premiera we wtorek 17 kwietnia o godz. 22:00 - narratorem i gospodarzem odcinka jest astronauta Jeff Hoffman

    Ziemia chroni się przed Słońcem
    Relacja naszej planety z pozornie łagodnym Słońcem przypomina biblijną opowieść o Dawidzie i Goliacie. Słońce, które wyrzuca w przestrzeń kosmiczną niszczycielskie strumienie cząstek i emituje szkodliwe promieniowanie, jest jednocześnie niezwykle ważnym elementem Układu Słonecznego. Życie na Ziemi nie miałoby jednak szans przetrwać, gdyby naszej planety nie otaczało kilka warstw ochronnych. Pierwsza z nich wytwarzana jest przez jej jądro, druga przez atmosferę, a trzecia przez powiązane ze sobą układy pogodowe.

Shield_CGI_Ep3_OneStrangeRock_04.jpg

    „POCZĄTEK” – premiera we wtorek 24 kwietnia o godz. 22:00 - narratorem i gospodarzem odcinka jest astronautka Mae Jemison

    Życie rodzi się na Ziemi
    Nasza planeta jest wyjątkowa – dlaczego? Bo to tutaj - dzięki występowaniu kilku konkretnych czynników - istnieje życie. Występują one teoretycznie również w innych zakątkach wszechświata, jednak mimo tego, życie się tam nie rozwinęło. Dlaczego? Co wyróżnia naszą planetę spośród innych? A może życie istnieje jednak również gdzieś indziej? W tym odcinku serii „Przedziwna planeta Ziemia” poznamy potężne siły i nieprawdopodobne sploty okoliczności, które sprawiły, że z nieożywionych składników w cudowny sposób narodziło się życie, jakie znamy.

Genesis_EP4_OneStrangeRock_02.jpg

    „PRZETRWANIE" – premiera we wtorek 1 maja - narratorem i gospodarzem odcinka jest astronauta Jerry Linenger


    Ziemia, wielki zabójca
    Powstanie wszystkiego, co nowe nie byłoby możliwe bez całego cyklu - narodzin, śmierci oraz poświęcenia. Śmierć planet i masowa zagłada układów planetarnych oraz poświęcenie jednostek w imię przetrwania genów potwierdzają, że życie było zawsze związane ze śmiercią. Śmierć zaprogramowana jest na poziomie komórkowymi jest stałym elementem otaczającego nas świata. Dzięki niej możliwa jest ewolucja i dalszy rozwój życia. Śmierć stwarza nowe możliwości dla rozwoju kolejnych organizmów i odpowiada za różnorodność biologiczną, która gwarantuje ciągłość życia na Ziemi. Jak na ironię, środowisko sprzyjające życiu to nie wszystko...nasza planeta musi także zapewnić odpowiednie warunki do umierania.

    „UCIECZKA" – narratorem i gospodarzem odcinka jest astronauta Chris Hadfield

    Każdy z nas jest planetą
    Czy inteligentne życie jest w stanie uniknąć unicestwienia całej planety i siebie samego? A może podzielimy los 99 procent żyjących przed nami gatunków i pisana jest nam zagłada? Być może szansą na przetrwanie jest opuszczenie Ziemi i założenie kolonii winnym miejscu we wszechświecie. To może jednak nie być takie proste. Przeszkód na tej drodze może być sporo, a wśród nich między innymi: promieniowanie kosmiczne, mikrograwitacja i żyjące w naszym ciele bakterie. Nasze DNA jest przystosowane do życia tu, na Ziemi, co oznacza, że nawet jeśli uda nam się kiedyś skolonizować inną planetę, urodzeni na niej ludzie zapoczątkują całkiem nowy gatunek.

Escape_EP109_OneStrangeRock_23.jpg

    „SIŁA SPRAWCZA" – narratorem i gospodarzem odcinka jest astronauta Mike Massimino

    Wielki paradoks Ziemi
    Czy wiesz, że z rybich odchodów powstają wyspy, z martwych zwierząt wyrastają góry, a dzięki roślinom tworzą się nowe kontynenty? Życie odcisnęło swoje piętno na wszystkich elementach ziemskiego krajobrazu. Jak przekonamy się jednak w kolejnym odcinku serii „Przedziwna planeta Ziemia”, życie jest nie tylko siłą twórczą, bo wpisana jest też w nie destrukcja.

Terraform_EP108_OneStrangeRock_03.jpg

    „OBCY" – narratorem i gospodarzem odcinka jest astronautka Mae Jemison

     Szczególny przypadek staje się początkiem złożonej formy życia
    Życie na Ziemi rozpoczęło się od jednokomórkowego organizmu i przetrwało w tej formie przez dwa miliardy lat. Jedna komórka wchłonęła inną, by stworzyć nowy twór –mitochondrium. Jeśli uda się nam znaleźć inne formy życia w kosmosie, jakie są szanse na to, że kiedyś będzie ono równie złożone i podobne do nas, ludzi?

Alien_OneStrangeRock_12.jpg

    „OŚWIECENIE" – gospodarzem i narratorem odcinka jest astronauta Leland Melvin

    Nasz mózg jest anomalią
    Jak to możliwe, że spośród wszystkich żyjących istot na Ziemi, tylko ludzki intelekt umożliwił opuszczenie powierzchni planety? Przez dwa miliardy lat żaden żywy organizm nie wykształcił mózgu. Nawet dzisiaj, spośród wszystkich żyjących na naszej planecie organizmów,90 procent nie potrzebuje mózgu, żeby przetrwać. Dlaczego człowiek został tak wyróżniony? Co sprawiło, że to właśnie ludzie przewyższają inteligencją pozostałe gatunki?

Awakening_EP107_OneStrangeRock_09.jpg

    „DOM" – narratorką i gospodarzem odcinka jest astronautka Peggy Whitson

    Nie ma jak w domu
    Po trzech misjach kosmicznych i 665 dniach spędzonych w stanie nieważkości, Peggy Whitson, najbardziej doświadczona astronautka NASA, po raz kolejny przekracza granice atmosfery ziemskiej, by wrócić z ostatniej podróży do domu, na Ziemię. Kiedy po raz pierwszy po powrocie stawia nogę na ziemi, oddycha tlenem, patrzy na błękitne niebo i widzi jasne słońce. Działa też wreszcie grawitacja. Chciałoby się powiedzieć: „Nie ma jak w domu”. Czy aby na pewno?

*Uwaga: Kolejność emisji oraz tytuły nie zostały jeszcze ostatecznie potwierdzone dla wszystkich odcinków

Czytany 89 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 marzec 2018 12:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv