cinema.pl Artykuły

piątek, 08 czerwiec 2018 15:05

Ekranizacja książki Virginii Vallejo

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dokładnie rok temu na rynku polskim ukazała się książka “Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” Virginii Vallejo - kochanki Escobara, największego barona narkotykowego na świecie. A już 15 czerwca do kin trafi film o tym samym tytule, będący ekranizacją autobiografii. W główne role wcielili się Penelope Cruz i Javier Bardem. To doskonały pretekst by przypomnieć sobie tę wstrząsającą historię o miłości i nienawiści.W 1983 roku Virginia Vallejo - była modelka, wschodząca gwiazda kolumbijskiej telewizji i bywalczyni salonów zakochała się w Pablu Escobarze, nazywanym często "kolumbijskim Robin Hoodem". Pełen fascynacji i przepychu kilkuletni związek tych dwojga, rozgrywał się w otoczeniu luksusowych apartamentów w najbardziej eleganckich hotelach całego świata, na sławnym ranchu Hacienda Nápoles oraz maleńkiej wyspie na Karaibach, będącej własnością Escobara. Mało kto miał okazję poznać go tak dobrze jak ona - kochanka najbardziej poszukiwanego i najbogatszego przestępcy świata.

Książka podbiła serca czytelników Ameryki Południowej i Europy. W Polsce ukazała się 19 kwietnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Agora. Autorka odsłania w niej nie tylko intymne szczegóły płomiennego romansu. Virginia jak nikt inny miała prawo i możliwość zadawania Pablo najtrudniejszych i najintymniejszych pytań. A on jej odpowiadał - miała przecież napisać jego biografię. Dlaczego biografia nie powstała? Jak wielka miłość zmieniła się w wielką zazdrość i nienawiść? Co się stało, że kochanka stała się wrogiem numer 1 narkotykowego barona i zwierzyną łowną? Jak amerykańskim służbom udało się w sensacyjnych okolicznościach uratować Virginię i wywieźć do Stanów? Jak Virginia Vallejo zmieniła się w pomocnicę tych, którzy chcieli dopaść jej ukochanego?

Virginia Vallejo w szczerym wyznaniu zdradza kulisy niebezpiecznej miłości i intymnej relacji z Pablo Escobarem. Historia, która wydarzyła się naprawdę, brzmi jak fikcja literacka. Nic dziwnego, że zainteresowało się nią Hollywood. Kochając Pabla, nienawidząc Escobara to książka, na podstawie której powstał film z Penelope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych.  Polska premiera filmu 15 czerwca.

Ta historia nie może mieć happy endu. Ale choć wiemy, jaki jest jej koniec, choćby ze słynnego serialu „Narcos” i wielu książek o Pablo Escobarze, czytamy o niej, bo opowiedziana jest emocjonalnymi słowami zakochanej kobiety, która dosłownie na szali losu położyła swoje życie. Nie tylko zawodowe. Zapłaciła za to uczucie cenę ogromną, zarówno ona jak i jej rodzina. Tak, związki ludzi mediów bywają mocno ryzykowne. I zwykle nie kończą się dobrze. Karolina Korwin Piotrowska

Opowieść o związku Escobara i Vallejo czyta się jak świetną powieść awanturniczą, a to było samo życie. Tyle, że życie wyglądające jak dobry film: z suspensem, erotyką i z przewrotnym zakończeniem. Najlepiej z Penelope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych. O przepraszam, ten film właśnie powstaje! Łukasz Maciejewski


FRAGMENT KSIĄŻKI:

“Wstaliśmy wcześnie, co zdarza nam się rzadko, bo Pablo chce mnie przedstawić swojemu synowi Juanowi Pablowi, który spędził noc w hotelu Tequedama pod opieką ochroniarzy ojca i zapewne już się obudził. Kiedy schodzimy z mojej sypialni do salonu, zatrzymuje się przy oknie, żeby spojrzeć w świetle dnia na ogrody moich sąsiadów. Mój apartament zajmuje całe szóste piętro i rozciągają się z niego ładne widoki. Pyta mnie, do kogo należy dom na kolejnej przecznicy. Tłumaczę, że jego właścicielami są Sonia Gutt i Carlos Haime, szefowie grupy Moris Gutt i najbogatsza żydowska rodzina w Kolumbii.
            – Stojąc przy tym oknie i śledząc ich skrupulatnie, mógłbym porwać ich oboje za jakieś pół roku!
            – Nie, Pablo, nie mógłbyś, bo mieszkają w Paryżu i na południu Francji, hodują konie, które ścigają się z końmi ze stajni Agi Chana, i prawie nigdy nie odwiedzają Kolumbii.
            Następnie pyta, do kogo należą zadbane trawniki w głębi. Mówię, że do rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych.
            – Z tego okna mógłbym ustrzelić go z bazooki i zmienić w kupę atomów.
            Zdumiona tłumaczę mu, że ze wszystkich osób, które kiedykolwiek spoglądały przez to okno, on jest jedyną, która traktuje moje mieszkanie jak średniowieczną fortecę.
            – Ach, kochanie, czynienie zła to moje ulubione zajęcie na świecie. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, nie ma sposobu, żeby coś się nie udało.”  (Fragment książki)

Czytany 107 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2018 15:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama