cinema.pl Artykuły

czwartek, 05 lipiec 2018 12:49

MIASTOmovie na ulicy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych punktach Wrocławia odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie - jej temat przewodni to „Ulica”. Nowością dla festiwalu będzie konkurs pełnych metraży dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce. Filmy oceni interdyscyplinarne Jury, a zwycięzca zdobędzie nagrodę finansową w wysokości 1000 Euro.Celem 6. edycji MIASTOmovie jest pokazanie ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także - w ostatnich latach - przestrzeń protestu. W programie filmowych znajdzie się m.in. dokument "Obywatelka Jane. Walka o miasto" autorstwa Matta Tyrnauera, filmowa opowieść o zmaganiach Jane Jacobs - obrończyni lokalności i propagatorki idei miasta w ludzkiej skali - z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem. W tej sekcji czeka nas także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" („Istanbul Echoes”) - twórczyni tego filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji, gdzie życie od zawsze toczy się na ulicach. Bohaterami opowieści są uliczni handlarze, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu.

Zwiastun "Obywatelki Jane. Walki o miasto":W konkursowych zmaganiach wystartuje w sumie pięć dokumentów, wśród nich pokazywany premierowo film "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle") w reżyserii Paula Sng. Obraz bada przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii i pokazuje, jak zmieniała się polityka państwa w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. W programie konkursu znajdzie się także "BIG Time" Kaspara Astrupa Schrodera - portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku. Kolejnym z potwierdzonych tytułów jest niemiecka propozycja "Do kogo należy miasto?" („Whose City?”). Autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe.

Zwiastun filmu "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy": https://youtu.be/2AB7WR97p7s


Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września. Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.MIASTOmovie.pl.


Do zobaczenia w kinie!

Czytany 87 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 lipiec 2018 12:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama