cinema.pl Artykuły

sobota, 22 wrzesień 2018 13:36

Sztuka osnuta jest wokół wydarzeń z ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

28 września w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu "Deprawator" z udziałem znakomitej aktorki Anny Cieślak. Sztuka osnuta jest wokół wydarzeń z ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza.


Pisarz w latach 1964-1969 mieszkał w Vence pod Niceą, gdzie odwiedzili go Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert. Spotkanie staje się pretekstem do rozmowy o stosunku do Polski i narodowej historii.

W maju 1964 roku Witold Gombrowicz poznał Ritę Labrosse – swoją przyszłą żonę. Jesienią zamieszkali razem we Francji, w Vence pod Niceą w willi Alexandrine.
Czesław Miłosz i jego żona, w czasie wakacji 1967 roku, zatrzymali się w Vence. Mieszkali półtora kilometra od Gombrowicza. Miłosz odwiedzał Gombrowicza codziennie. W tym samym czasie u Miłoszów gościł Zbigniew Herbert…
Z faktów i domysłów, ze słów i przemilczeń Maciej Wojtyszko układa opowieść o „ojczyźnie” i „synczyźnie” – o polskości, która zawsze jest wyzwaniem. 

W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn

Spektakl „Deprawator” jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Spektakl „Deprawator” powstał przy udziale finansowym Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, instytucji kultury m.st. Warszawy.

Anna Cieślak gra Ritę Labrosse, żonę Gombrowicza. Rita jest Kanadyjką, męża poznała we Francji, niewiele mówi po polsku - cała rola Anny Cieślak jest po francusku.
Dla aktorki to nowe wyzwanie, bo nie znała języka franuskiego. Sztuka „Deprawator” jest kontynuacją zainteresowań reżysera Macieja Wojtyszki postacią i twórczością Witolda Gombrowicza. Osnuta została wokół wydarzeń z lat 1964 – 1969.


Anna Cieślak zaprasza na spektakl:Anna Cieślak, w minionym sezonie zagrała aż w dziewięciu premierowych spektaklach teatralnych i radiowych:

- Teatr Polski: "Dom lalki" w reż. Agnieszki Lipiec Wróblewskiej, "Miny polskie" w reż. Mikołaja Grabowskiego, "Pożar w burdelu. Duchy. Musical spirytystyczny" w reż. Michała Walczaka, "Ferdynand Wspaniały" w reż. Przemysława Wyszyńskiego, "Kurka wodna" w reż. Anny Wieczór-Bluszcz (transmisja na żywo w Polskim Radio)
- Teatr Kwadrat: "Tydzień nie dłużej" w reż. Marcin Sławińskiego
- Teatr Polskiego Radia: "Dlaczego mi to robisz" w reż. Janusza Kukuły, "Wesele" w reż. Dariusza Błaszczyka, "Czas życia taki krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego" w reż. Janusza Kukuły


***

Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, dramatopisarz, autor scenariuszy słuchowisk i filmów animowanych, twórca literatury dla dzieci i młodzieży, m.in. książek Bromba i inni, Tajemnica szyfru marabuta.  Pracuje jako pedagog – jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 1990-93, 1999-2002 i 2012-2016 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni.

W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych polskich reżyserów, który ma na swoim koncie ponad kilkadziesiąt realizacji, począwszy od teatralnych spektakli według Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, poprzez cenione przedstawienia dla dzieci i inscenizacje własnych tekstów dramatycznych.
Do jego najbardziej znanych dramatów należą: „Bambuko” (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w reżyserii Zdzisława Wardejna, 1988), „Semiramida”  (prapremiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reżyserii Erwina Axera, 1996), „Wznowienie” (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w reżyserii zespołu, 1994), „Żelazna konstrukcja” (prapremiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Wojtyszki, 1998) oraz „Bułhakow” (prapremiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii autora, 2002), „Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim” (Teatr Telewizji 2007,  w reżyserii autora).
Najważniejszym z najnowszych spektakli Wojtyszki jest, wyróżniony Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, „Dowód na istnienie drugiego” (Teatr Narodowy, 2014). Sztuka za punkt wyjścia obiera spotkania dwóch mistrzów polskiej literatury: Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka.


DEPRAWATOR

Autor: Maciej Wojtyszko
Reżyseria:     Maciej Wojtyszko
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Reżyseria światła: Grzegorz Kędzierski
Muzyka: Piotr Moss
Asystent reżysera: Katarzyna Zbrojewicz
Producent wykonawczy: Magdalena Mróz

OBSADA   

Janina Miłosz: Grażyna Barszczewska
Rita Labrosse: Anna Cieślak
Charlotte Caire: Katarzyna Skarżanka
Iza de Neyman: Magdalena Zawadzka

Zbigniew Herbert: Paweł Krucz
Czesław Miłosz: Wojciech Malajkat
Witold Gombrowicz: Andrzej Seweryn

Czytany 307 razy Ostatnio zmieniany sobota, 22 wrzesień 2018 13:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama