cinema.pl Artykuły

piątek, 12 październik 2018 11:47

Posłuchaj motywu muzycznego z filmu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente jeszcze przed premierą mogą oglądać widzowie WAMA Film Festival w Olsztynie, OFF Cinema w Poznaniu i Tofifest w Toruniu. Film kontynuuje też zagraniczne tournée pokazami w Bucheon, Los Angeles i Vancouver. Niezwykła ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada. Dziś prezentujemy drugi zwiastun filmu.Ryszard Kapuściński tak pisał o książce, która zainspirowała Nenowa i de la Funete: –  „Jeszcze dzień życia” jest książką bardzo osobistą. Nie o wojnie, nie o tych walczących stronach, tylko o zagubieniu, o niewiadomej, o niepewności, co się z tobą stanie. Były tam takie sytuacje, że człowiek właśnie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia  mówiło się z ulgą: „O, jeszcze jeden dzień życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka”.

– To właśnie wydarzenia w Angoli sprawiły, że Kapuściński zaczyna pisać inaczej. Nie ogólnie o wojnie, ale o jej pojedynczych bohaterach. Film nie miał być ilustracją książki. Jest zdecydowanie historią o Ryszardzie Kapuścińskim, który ma tę książkę napisać. O tym, jak dojrzewa do roli pisarza. Opowieść jest bardzo uniwersalna i to też nas w niej pociągało. Kapuściński wpada w wir wojny bardzo chaotycznej. Takich konfliktów niedaleko od polskich granic jest bardzo dużo. – mówi Damian Nenow, współscenarzysta i współreżyser, który odpowiada za całą część animowaną.

 „Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Do kin w całej Polsce „Jeszcze dzień życia” trafi 2 listopada.


* * *

Jeszcze dzień życia (Another Day of Life):
Reżyseria:     Raúl de la Fuente (Hiszpania), Damian Nenow (Polska)
Scenariusz:     Raúl de la Fuente, AmaiaRemírez, Damian Nenow,  David Weber, Niall Johnson
Art Director:     RafałWojtunik
Produkcja:     Platige Films (Polska) – Jarek Sawko, Ole Wendorff-Østergaard; 
Kanaki Films (Hiszpania) AmaiaRemírez, Raúl de la Fuente.
Koprodukcja:     Walking The Dog (Belgia) - Eric Goossens, Wüste Film (Niemcy) - Stefan Schubert; Animations Fabrik (Niemcy) - JoernRadel; Puppetworks (Węgry) - Frantisek Ambrus
Dystrybucja:      NEXT FILM

Czytany 186 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 11:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama