Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

piątek, 18 styczeń 2019 12:13

Dwa polskie filmy krótkometrażowe na słynnym festiwalu Sundance

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Harda” Marcina Polara oraz „Acid Rain” Tomasza Popakula będą miały światową premierę na jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych – założonym przez Roberta Redforda słynnym Sundance Film Festival. Widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczą je już w maju!Festiwal Filmowy Sundance jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA i jednym z najważniejszych na świecie. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 24 stycznia do 3 lutego 2019 roku, a w sekcji filmów krótkometrażowych znalazły się dwie polskie produkcje.

“Znaleźć się w prestiżowej selekcji festiwalu Sundance to zawsze wielki sukces twórców. Tym bardziej cieszy nas fakt, że polskie filmy trafiają tam stosunkowo często” - podkreśla Katarzyna Wilk, szefowa agencji KFF Sales & Promotion, odpowiedzialnej za  międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową obu filmów. - “W konkursie krótkometrażowym festiwalu Sundance pokazanych będzie tylko kilkadziesiąt tytułów z prawie dziesięciu tysięcy zgłoszeń z całego świata".

Pierwszym polskim filmem jest animacja „Acid Rain” Tomasza Popakula, której bohaterka, Młoda, ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości położonej gdzieś w Europie Wschodniej. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony. Warto dodać, że to już druga animacja Tomasza Popakula, która została zaproszona na Sundance. W ubiegłym roku widzowie mogli zobaczyć tam film „Black”. Producentem filmu jest Animoon i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Drugą polską produkcją, która zaprezentowana zostanie w sekcji krótkometrażowej będzie dokument „Harda” Marcina Polara. Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – miejsce, któremu stawia czoła i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Producentem filmu jest Studio Munka, a koproducentem LeLe Crossmedia Production.

W ubiegłych latach na festiwalu Sundance polskie filmy krótkometrażowe gościły już wiele razy. Bywały też doceniane. W 2015 roku „Obiekt” Pauliny Skibińskiej otrzymał specjalną nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego za visual poetry, w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego zdobył Grand Jury Prize, a w 2011 „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka Wyróżnienie Honorowe.

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku.

Czytany 263 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 styczeń 2019 12:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież