cinema.pl Artykuły

środa, 14 sierpień 2019 14:51

Natalia Lesz i Tomasz Sobczak - parą w nowym serialu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tomasza Sobczaka i Natalię Lesz zobaczymy w obsadzie serialu „Gabinet numer 5”, który od 4 września będzie można oglądać w środy o godz. 21.30 w Czwórce. W nowej produkcji wystąpią też m.in.  Sylwester Maciejewski, Marta Król, Damian Kulec, Anna Szymańczyk, Jolanta Niedźwiecka, Grażyna Zielińska, Rafał Cieszyński, Ryszard Rembiszewski. `

 

„Gabinet numer 5” to nietypowa historia o lekarzach i pacjentach, z dużą dozą humoru i sytuacji dramatycznych zarazem. Każda z postaci skrywa jakąś tajemnicę i drugą twarz, która często również okazuje się nie do końca prawdziwa, a w miarę rozwoju fabuły i odkrywania kolejnych kart poszczególne wydarzenia nabierają nowych, zaskakujących znaczeń.  

Akcja „Gabinetu numer 5” rozgrywa się w małym miasteczku Bolesna, gdzie w miejscowej przychodni przecinają się drogi bohaterów – lekarzy, pracowników ośrodka, pacjentów i okolicznych mieszkańców. 

Opowieść rozpoczyna się w dniu, gdy bezrobotny lekarz, Adam Domański – w tej roli Tomasz Sobczak –  ścigany przez męża swojej kochanki, Magdy (Natalia Lesz), dostaje propozycję nie do odrzucenia z urzędu pracy i mimo woli zmuszony jest objąć wakat w przychodni w Bolesnej - pełnej sfrustrowanych pacjentów, zmęczonych lekarzy i odległych terminów oczekiwania na wizyty u specjalistów. Domański szybko daje się poznać jako świetny diagnosta o ogromnej wiedzy i… bezceremonialnie szczery arogant, który oddziela troskę o zdrowie pacjentów od konwenansów, a relacje służbowe od towarzyskich uprzejmości, budząc konsternację wśród pacjentów i pracowników ośrodka. Ironią, ciętym  językiem i sarkastycznym poczuciem humoru Domański skutecznie trzyma wszystkich na dystans, niechętnie wpuszczając innych do swojego życia i starając się ukryć prawdę o swoich problemach.  

Nic dziwnego, że już na wstępie zraża do siebie swojego nowego szefa, Dyrektora Żyłkę (Sylwester Maciejewski) i że różnie wyglądają jego interakcje z resztą zespołu: pediatrą - Basią Targalską (Marta Król)  całym sercem oddaną swoim pacjentom i spodziewającą się wkrótce własnego dziecka, młodym ambitnym lekarzem - Mieszkiem Małeckim (Damian Kulec), ujmującą i empatyczną  pielęgniarką - Anią (Anna Szymańczyk) oraz opryskliwą i wygadaną recepcjonistką  - Grażyną (Jolanta Niedźwiecka).  Śledząc zawodowe i prywatne perypetie każdego z nich, poznajemy historie ich pacjentów i ich własne, a jednocześnie widzimy ich w realiach doskonale nam znanych z życia - choć rzadko pokazywanych w serialach – źle wyposażonych gabinetów, zatłoczonych korytarzy i kolejek, gdzie toczą się niekończące się rozmowy o chorobach i o życiu. 

Sytuację w przychodni i losy bohaterów dodatkowo komplikuje śmierć tajemniczego pacjenta (Cezary Szczygielski) oraz morderstwo, do jakiego dochodzi w mieszkaniu Domańskiego, które dają początek dwóm pełnym zagadkowych wątków i nieoczekiwanych odkryć śledztwom. 

Wśród twórców „Gabinetu numer 5” znaleźli się autorzy sukcesu hitu Czwórki „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”: scenarzysta - Przemysław Hoffmann, reżyser - Wojciech Todorow i producentka - Monika Galliot Salińska. 

Za produkcję „Gabinetu numer 5” w ATM Grupie S.A. odpowiadają Monika Galliot Salińska i Elżbieta Szafrańska.

 

Odcinek 1 – emisja: środa, 4 września, godz. 21.30

Gdzieś w Polsce leży malownicze miasteczko Bolesna, gdzie życie płynie spokojnym, powolnym rytmem. Nie dla wszystkich poranek jest jednak przyjemny, w szczególności nie dla Adama Domańskiego. Być może dlatego, że piękna Magda u boku której się budzi, jest żoną zupełnie innego mężczyzny – Adamiaka, dobijającego się właśnie do drzwi…

Domański – bez pracy, bez pieniędzy, za to z obitą twarzą – ląduje na ulicy. Telefon z ofertą pracy z urzędu zatrudnienia najwyraźniej jednak nie poprawia mu humoru, wygląda wręcz, że mężczyzna ma już pewną wprawę w wykręcaniu się od podobnych propozycji.  Bez perspektyw i z piętrzącymi się problemami, z których najpilniej musi zająć się jednym – grozi mu utrata świadczeń przysługujących osobom bezrobotnym, a co za tym idzie – kompletna katastrofa.  

Niewiele lepiej zaczyna się dzień doktora Mieszka Małeckiego, młodego lekarza pracującego na kilka etatów, co nie pozostaje bez wpływu na jego formę, choć Mieszko pokrywa to nienagannym wyglądem, czarującym uśmiechem i dbałością o profesjonalne wrażenie, jednocześnie ukradkiem wspomagając sie w ryzykowny sposób. Mieszko wraca właśnie z męczącego dyżuru w szpitalu i za chwilę zacznie przyjmować w przychodni w Bolesnej. Czeka tam już Ania - świetna pielęgniarka i urocza dziewczyna,  ale również kolejka roszczeniowych pacjentów, których z wdziękiem szarżującego nosorożca obsługuje energiczna i nieugięta rejestratorka Grażyna. 

Wyjątkowo jasnym punktem wśród personelu przychodni jest pediatra Basia Targalska. Mimo zaawansowanej ciąży nie traci zapału do pracy, za co szczególnie wdzięczna będzie jej młoda dziewczyna, Andżela.  Choć wszystko wskazuje, że nastolatka jest w ciąży, ta historia ma swoje drugie i – jak się później okaże dzięki talentowi diagnostycznemu Domańskiego – także trzecie dno, a prawda jest tak zaskakująca i przewrotna, że trudno w nią uwierzyć. 

Tymczasem Adam Domański, niezrażony odmową w rejestracji i brakiem numerka, posługując się fortelem i niemałym tupetem, wbija się do gabinetu Małeckiego, by zdobyć  zwolnienie lekarskie. Zachowanie i sprawa z którą Domański zgłosił się do przychodni sprawią, że dla Mieszka okaże się dość charakterystyczną postacią. I choć wydawać się będzie, że Domański zamknął na ten dzień korowód trudnych pacjentów, stawkę podbije pewien przemiły, wyglądający na zagubionego w świecie biurokratycznych procedur starszy pan,Jabłkowski, którego młody lekarz, a także reszta personelu przychodni, zapamiętają na bardzo, bardzo długo.

Czytany 278 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2019 14:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama