cinema.pl Artykuły

wtorek, 08 październik 2019 12:41

FINA zapraszam na film Xawerego Żuławskiego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

We wtorek 15 października FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza na bezpłatny pokaz najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Sebastianem Fabijańskim, które poprowadzi dziennikarka filmowa Kaja Klimek.

 

Mowa ptaków to film Xawerego Żuławskiego nakręcony na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. Ten bardzo prosty opis zawiera właściwie wszystkie najważniejsze tropy przybliżające charakter tego dzieła: dialog dwóch twórców, spotkanie pokoleń, film o tworzeniu filmów, hołd i pożegnalny list do ojca. Ponadto Mowa ptaków jest również zrealizowaną z anarchistyczną energią, właściwie eksperymentalną, opowieścią o grupie odrzuconych, wyalienowanych bohaterów, których splecione historie wybrzmiewają jako potężny wielogłos.

W filmie zobaczymy prawdziwą plejadę gwiazd, między innymi Sebastiana Fabijańskiego, Andrzeja Chyrę, Borysa Szyca, Martę Żmudę-Trzebiatowską i wcielającego się w filmowe alter ego Andrzeja Żuławskiego Daniela Olbrychskiego. Muzykę skomponował Andrzej Korzyński, za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz – z oboma twórcami współpracował zmarły przed trzema laty ojciec reżysera. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

 

Pokaz odbędzie się 15 października o g. 19:00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

 

 

 

Od kilku lat polskie kino przeżywa prawdziwe odrodzenie. Powstaje wiele znakomitych filmów, które zdobywają rozgłos w kraju i za granicą, a także trofea w Cannes, Berlinie czy Rotterdamie. W cyklu Nowe polskie kino prezentowane są takie właśnie produkcje. Po każdym filmie odbywają się spotkania z twórcami.

Do końca 2019 roku w ramach cyklu zaplanowane są jeszcze trzy pokazy. W listopadzie będą to dwa kobiece debiuty. 12 listopada FINA zaprasza na film Nic nie ginie Kaliny Alabrudzińskiej. Spotkanie z reżyserką poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski. Natomiast 26 listopada pokazany zostanie Żelazny most Moniki Jordan-Młodzianowskiej, z którą po projekcji porozmawia Kaja Klimek. Ostatnim filmem w ramach cyklu (17 grudnia) będzie Via Carpatia Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona, o którym opowie odtwórca głównej roli, Piotr Borowski.

Czytany 342 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 12:44

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama