cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 09 grudzień 2019 16:15

W Studiu Munka SFP Sylwester Jakimow debiutuje komedią

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka powstaje współczesna komedia obyczajowa „Jakoś to będzie”. Film jest pełnometrażowym debiutem Sylwestra Jakimowa, twórcy wielokrotnie nagradzanej krótkiej fabuły „Koleżanki”.

 

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, mimo tego, iż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub nieodpowiedzialności. Albert, Marcin i Jacek od dzieciństwa wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Niestety. Pomysły z walką rottweilera w osiedlowej altance czy z symulowaniem wypadku celem wyłudzenia pieniędzy od naiwnych kierowców okazują się mało przyszłościowe. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt trzej przyjaciele przygotowują się do tej jednej, najważniejszej akcji. Tym razem jednak ma być inaczej. Mają doskonały pomysł i nie zawahają się go zrealizować.

„Jakoś to będzie” to pełnometrażowy debiut Sylwestra Jakimowa, absolwenta PWSFTviT w Łodzi. Sylwester Jakimow jest reżyserem popularnych polskich seriali telewizyjnych i filmów krótkometrażowych: „Jesteś w moim sercu” (dokument, 2002), „Ostatni dzień na słońcu” (fabuła, 2001), „Kongola” (fabuła, 2007). Za krótkometrażową fabułę „Koleżanki” ze Studia Munka (2011) otrzymał nagrodę Małego Jantara za najlepszą fabułę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Młode Kino Polskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W rolach trzech głównych bohaterów zobaczymy młodych, zdolnych aktorów: Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka, Alberta Osika. Partnerują im m.in. Dorota Pomykała, Piotr Tokarz, Katarzyna Cynke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

- „Jakoś to będzie” to współczesna komedia bazująca na absurdalnym, zaskakującym poczuciu humoru. Podstawową siłę scenariusza stanowią bohaterowie, ukazani realistycznie, a jednocześnie groteskowo. To postaci z krwi i kości, czasami tak prawdziwie nieudolne, że aż śmieszne, a czasami budzące współczucie. Na drugim planie pojawi się szeroka panorama współczesnych zjawisk społecznych, w sytuacjach i miejscach, nieznanych i do tej pory nieobecnych we współczesnej polskiej komedii – mówi reżyser Sylwester Jakimow. - Walczyliśmy długo o ten film – opowiada producent Jerzy Kapuściński. – Unikalne poczucie humoru Sylwestra Jakimowa powoduje, że film ten wpisuje się w tradycję najlepszej polskiej komedii. „Jakoś to będzie” to film w duchu twórczości braci Kondratiuków, Marka Piwowskiego czy wczesnego Jima Jarmusha. Cieszę się, że po kilku latach zabiegów zaczęliśmy zdjęcia i że będziemy mogli w przyszłym roku pokazać film publiczności.

Autorem zdjęć jest Malte Rosenfeld. Za kostiumy odpowiada Małgorzata Karpiuk, za scenografię Anna Anosowicz, za charakteryzację – Jolanta Grzelak. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. Film powstaje w Studiu Munka – SFP, w którym w ostatnich latach powstały tak znane debiuty, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika,”Eastern” Piotra Adamskiego. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem debiutu Jakimowa jest Canal+. Film został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zdjęcia do komedii Sylwestra Jakimowa rozpoczęły się w listopadzie, potrwają do połowy grudnia. Ekipa pracuje na Mazowszu – w Siedlcach i w Warszawie. Film będzie gotowy w 2020 roku.

Czytany 509 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2019 16:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama