cinema.pl Artykuły

piątek, 20 grudzień 2019 13:18

Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o „człowieczeństwie”?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Typowana do oscarowych nominacji, pełna ciepła i uroku animacja „Marona – psia opowieść” w reż. Anki Damian, w kinach od 10 stycznia! Zapraszamy na pokazy przedpremierowe i specjalne towarzyszące premierze filmu.

 

Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który przypomina sobie swoich różnych właścicieli, których bezwarunkowo kochała. Najnowszy film w reżyserii Anki Damian od 10 stycznia 2020 w kinach.

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan - Sarą, dziewczynka Solange - Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

Za film odpowiada Anca Damian – rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji „Droga na drugą stronę” (2012) oraz „Czarodziejskiej góry” (2015) – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie: twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.

 

 

„Marona”, jak mówi Anka Damian: jest wciągająca i zabawna, gdzieś na styku sztuki wizualnej i muzyki. Kiedy się śmiejemy i płaczemy, w końcu bezwarunkowo odczuwamy miłość i czułość, za którą wszyscy tęsknimy.

 

 

To wizualnie zachwycająca i wzruszająca historia opowiedziana z psiej perspektywy o przywiązaniu, miłości i tym, czym dla psów i ludzi jest szczęście. Ta wyjątkowa forma opowiadania została doceniona przez międzynarodową publiczność. Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy. „Marona” zdobyła m.in. nominację do Europejskich Nagród Filmowych, została nagrodzona na Bucheon IAFF, Strasbourg European Fantastic FF oraz przez Jury Odkryć 6. MFF Kino Dzieci.

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła „Maronę – psią opowieść" na liście 32 pełnometrażowych filmów animowanych zgłoszonych do oscarowej rywalizacji.

 

Film w kategorii wiekowej 7+, również dla widzów dorosłych.

Data premiery: 10 stycznia 2020 r.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na pokazy przedpremierowe i specjalne „Marony – psiej opowieści”. W kilku kinach odbędą się pokazy, którym towarzyszyć będą spotkania, rozmowy m.in. o psiej i ludzkiej naturze, o szczęściu i odpowiedzialności a także zbiórki na rzecz potrzebujących czworonogów. Lista potwierdzonych wydarzeń poniżej. O kolejnych pokazach będziemy informować.

O pozornym podziale na „ludzkie” i „zwierzęce”; uczuciach, które przekraczają bariery międzygatunkowe; okrucieństwie wobec najsłabszych przykrytym grubą warstwa szczytnych idei; a także o innych psich i człowieczych sprawach, porozmawiają - przy okazji pokazu „Marony” - Cveta Dimitrova i Dariusz Gzyra.

Podczas PRZYZWOICIE TANIEGO CZWARTKU ZE ZWIERZĘTAMI MÓWIĄCYMI LUDZKIM GŁOSEM, Kino Muza zaprasza na pokazy wyjątkowych filmów, w których zwierzęta opowiedzą swoje niesamowite historie. W tym dniu również, jeśli macie pewność, że Wasze psiaki się u nas odnajdą, zapraszamy Was do sali kinowej razem z nimi. Szanujemy bardzo koty i ich indywidualizm, dlatego w trosce o ich dobro, prosimy żebyście w czasie Waszej wizyty w kinie, pozwolili im rozrabiać spokojnie w domu.

 

Zapraszamy na pokazy „Marony – psiej opowieści” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Przez cały tydzień między 10 a 17 stycznia będą odbywały się tam wydarzenia mające na celu wsparcie czworonogów:

 

- zbiórka karmy w premierowym tygodniu (10-17.01.2020); przekazanie karmy uprawnia do zakupu biletu na dowolny film repertuarowy w cenie biletu klubowego; partnerem akcji jest Fundacja Kultura

- psi hyde park w holu kina, gdzie powstanie galeria pupili naszych najmłodszych widzów

- finał zbiórki i psiego tygodnia w piątek 17 stycznia - wieczorny pokaz „Marony – psiej opowieści” połączony z dyskusją z udziałem gości (szczegóły wkrótce).

Więcej: www.kinonh.pl

 

„Marona – psia opowieść”

TYTUŁ ORYGINALNY: „L'extraordinaire voyage de Marona”

 

KRAJ PRODUKCJI: Rumunia, Francja, Belgia

 

ROK PRODUKCJI: 2019

 

CZAS TRWANIA: 1h 32 min

 

WERSJA JĘZYKOWA: polskie napisy/lektor

 

REŻYSERIA: Anca Damian

 

SCENARIUSZ ORYGINALNY: Anghel Damian 

WEDŁUG POMYSŁU: Anca Damian

KONCEPCJA GRAFIKI I POSTACI: Brecht Evens 

TŁA: Gina Thorstensen, Sarah Mazzetti 

MUZYKA: Pablo Pico 

PRODUCENCI: Anca Damian, Ron Dyens, Tomas Leyers 

PRODUKCJA: Aparte Film, Sacrebleu Productions, Minds Meet   

DYSTRYBUCJA W POLSCE: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

ZWIASTUN: https://youtu.be/EuHm4FsrpC4

 

Czytany 388 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 grudzień 2019 13:24

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama