cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 luty 2020 14:18

Słodko-gorzka opowieść o silnych kobietach, mocnych uczuciach i wielkich ambicjach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Justine Triet w słodko-gorzkim tonie tworzy opowieść o silnych kobietach, mocnych uczuciach oraz wielkich ambicjach. W tej przebojowej francuskiej produkcji, pokazywanej w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, jest miejsce na dyskusję o intymności, moralności oraz refleksję... nad branżą filmową.

 

Triet mówi, że jedną z jej inspiracji był „Toni Erdmann”, którego gwiazda Sandra Hüller wciela się tu w rolę… reżyserki. 

Zmęczona pracą jako psychoterapeutka Sybilla postanawia wrócić do swojej pierwszej, jednocześnie największej pasji, jaką jest pisanie. Książka ma być nowym impulsem we wpadającym w monotonię dnia codziennego życiu kobiety.

Zanim jednak na dobre zabierze się za realizację swojego planu, w jej gabinecie niespodziewanie pojawia się nowa pacjentka. Jest nią piękna i nieco rozhisteryzowana Margot. Młoda aktorka, będąca u progu kariery, zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ważnego życiowego dylematu. Początkowo sceptycznie nastawiona Sybilla odkrywa, że Margot staje się dla niej źródłem inspiracji.

Fascynację od obsesji dzieli tylko jeden krok, zwłaszcza że tytułowa bohaterka coraz bardziej angażuje się w burzliwe życie swojej pacjentki. Ożywają wspomnienia, prowadzące do nieuniknionej konfrontacji z przeszłością.  

 

BIOGRAM REŻYSERKI

Justine Triet – urodziła się w 1978 roku we francuskim Fécamp. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu. Jej pierwsze filmy podejmowały problem jednostki w większej grupie. Przykładem może być „Sur place” realizowany podczas studenckich demonstracji czy „Solférino” kręcony w trakcie wyborów prezydenckich. W 2009 roku w Saō Paulo powstał „Des ombres dans la maison”. Jej pierwsza średniometrażowa fabuła „Vilaine fille, mauvais garçon” zdobyła uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach. W 2014 roku nakręciła pełnometrażowy debiut „La bataille de Solférino”. Film został pokazany w sekcji ACID w Cannes i nominowany był do Cezara w kategorii „najlepszy debiut”. Kolejny film „Victoria” otworzył Tydzień Krytyki w Cannes w 2016 roku oraz otrzymał nominacje do pięciu Cezarów. „Sybilla” to jej pierwszy film prezentowany w ramach Konkursu Głównego canneńskiego festiwalu.

 

Filmografia:

2019 Sybilla / Sibyl

2016 Victoria

2013 La bataille de Solférino 

2011 Vilaine fille, mauvais garçon (śr.m.)

2010 Des ombres dans la maison (dok.)

2009 Solférino (dok.)

2007 Sur place (kr.m., dok.)

 

W KINACH OD 21 LUTEGO 2020

Czytany 313 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 luty 2020 14:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama