cinema.pl Artykuły

wtorek, 02 czerwiec 2020 11:33

Światowy Dzień Oceanów na National Geographic Wild

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Światowy Dzień Oceanów, obchodzony co roku 8 czerwca, to wyjątkowa okazja, by zwrócić uwagę na rolę, jaką wielki błękit odgrywa w ekosystemie planety, a w efekcie i w życiu każdego z nas. Z tej okazji National Geographic Wild przygotował specjalny cykl dokumentów, pozwalających lepiej poznać i zrozumieć ten wielki,  równoległy do lądowego świat. W ramach „Miesiąca oceanów” od 7 czerwca co niedzielę zobaczymy wiele premier m.in. „Skarby Oceanu”, „Orki: podwodne drapieżniki” czy „Potwory z głębin”.

 

Wszyscy słyszeliśmy o lasach równikowych, jako zielonych płucach naszej planety. Mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że w ogólnym bilansie to oceany oddają więcej tlenu do atmosfery! Część dwutlenku węgla pochłaniają bowiem miliony oceanicznych żyjątek, tworząc w ten sposób swoje skorupki i pancerze. W efekcie co drugi oddech, jaki nabieramy w płuca, zawdzięczamy właśnie im. Dlatego też w czasach, w których zanieczyszczenie światowych akwenów górami plastiku i innych odpadów jest tak zatrważające, należy przypomnieć o ważnej dla całego ziemskiego istnienia roli oceanów. Taki cel przyświecał uczestnikom Szczytu Ziemi Organizacji Narodów Zjednoczonych, na którym w 1992 r. ustanowiono 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów. National Geographic Wild jak co roku włącza się w obchody tego naturalnego święta, prezentując premierowe dokumenty o istocie harmonijnego i niezachwianego rozwoju podwodnego świata.

  

MIESIĄC OCEANÓW

Od 7 czerwca co niedzielę od godz. 14.00 na National Geographic Wild

W ramach specjalnej ramówki widzowie będą mogli zobaczyć premierowe produkcje:

SKARBY OCEANU

Premiera w niedzielę 7 czerwca o godz. 14.00 i 15.00 na National Geographic Wild  

Ocean Spokojny to największy i najgłębszy akwen na Ziemi. W tej serii odkryjemy zadziwiające historie powstania malowniczych podwodnych atoli, dymiących wulkanów i pozostałości zaginionego kontynentu. Zobaczymy też niesamowite stworzenia zamieszkujące wody Pacyfiku. Ich życiu nieustannie zagrażają głębinowe drapieżniki o wyglądzie… dinozaurów.

ORKI: PODWODNE DRAPIEŻNIKI

Premiera w niedzielę 14 czerwca o godz. 15.00 na National Geographic Wild 

Orki to niesamowicie inteligentne drapieżniki, które dominują w wodach wszystkich oceanów. Te zabójcze ssaki wodne mają w swoim arsenale wiele groźnych strategii. Stanowią elitę łowców i potrafią osaczyć ofiary niczym stado wilków. Poza niezwykłą umiejętnością planowania, orki charakteryzuje również śmiałość w działaniu i nieustraszoność. W ich jadłospisie pojawia się nawet śmiertelnie niebezpieczny rekin biały. W programie zobaczymy też, jak zmiany zachodzące na naszej planecie wpływają na zachowania i zwyczaje tych fascynujących ssaków.

MYŚLIWI Z MORSKICH GŁĘBIN

Premiera w niedzielę 21 czerwca o godz. 14.00 na National Geographic Wild 

Istnieje wiele sposobów polowania w oceanie. Nawet kraby, meduzy i rozgwiazdy, choć są małe, potrafią zastosować imponującą technikę łowiecką. W mrocznych głębinach oceanów czyhające na swoje ofiary drapieżniki muszą jednak wykazać się niebywałym sprytem. Otaczające ze wszystkich stron ciemności mogą być sprzymierzeńcem zarówno ofiary, jak i napastnika.

POTWORY Z GŁĘBIN

Premiera w niedzielę 21 czerwca o godz. 15.00 na National Geographic Wild 

Przyjrzymy się bliżej stworzeniom ukrywającym się w głębinach mórz i oceanów od setek milionów lat. Swoją budową nie przypominają żadnych innych zwierząt. Głowonogi, które są bohaterami programu, mają bowiem niebieską krew, kilka serc, zdecentralizowany układ nerwowy oraz wiele kończyn. Na dodatek są bezzębne, nie mają kości ani pazurów. Posiadają za to niezwykłą zdolność - potrafią znikać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

POLOWANIE NA WODNE POTWORY: REKINY

Premiera w niedzielę 28 czerwca o godz. 14.00 na National Geographic Wild

Ekolog wodny, Zeb Hogan, podejmuje się najambitniejszego wyzwania w swojej karierze. Wkracza do królestwa najgroźniejszych podwodnych potworów - rekinów. W trakcie swojej podróży przeżyje spotkanie pierwszego stopnia z budzącym grozę żarłaczem tępogłowym, dziwacznym głowomłotem oraz imponującym olbrzymem - rekinem wielorybim, który potrafi dorastać do 10 m długości! Ta ekstremalna przygoda stanie się okazją do obalenia wielu mitów, jakie narosły wokół tych fascynujących zwierząt.

Czytany 222 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2020 11:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama