cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 10 sierpień 2020 11:45

Nagrodzony w Cannes najnowszy film Alberta Serry w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

 

Albert Serra to twórca, który bezustannie prowokuje widzów, eksperymentuje, często wywołuje skrajne emocje - od zachwytu przez szok po oburzenie. Jest jednym z najwybitniejszych twórców slow cinema i – jak podkreśla – jedynym dobrym katalońskim filmowcem. Od dzisiaj w kinach można zobaczyć jego najnowsze dzieło Liberté.

 

Film podzielił krytyków i widzów na całym świecie. Reżyserowi zarzucono celowe wywoływanie oburzenia i kontrowersji. Sam Serra podkreśla jednak: mam takie poczucie, że to nie mój film wzbudza kontrowersje, ale owe kontrowersje drzemią w publiczności.

Sprawdź listę kin, w których obejrzysz Liberté.

https://www.nowehoryzonty.pl/akt.do?r=enh&id=5684&sldl=960_31633

 

Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes oda do wyrafinowanej dekadencji, która – jak twierdzi Serra – ma europejskie korzenie. Bo tylko tu społeczeństwo za sprawą libertyńskich wartości odważyło się postawić estetykę przyjemności wyżej niż moralność. Chciałem nakręcić film o nocy – mówił reżyser – nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał. Nocą w leśnej głuszy jak na scenie wśród dekoracji spotykają się przedstawiciele XVIII-wiecznej francuskiej arystokracji i ich zagraniczni goście, by oddać się rozpisanej na role orgii. Pogrążeni w mroku, pośród szeptów i jęków, zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują z obnażeniem, przymusem i pragnieniem. W drodze do „pełnego życia” przekroczą kolejne granice.

Czytany 166 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 sierpień 2020 11:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama