cinema.pl Festiwale

wtorek, 27 luty 2018 08:03

Touch Me Not - Złoty Niedźwiedź 68 Berlinale Wyróżniony

Napisane przez  Alexandra Hołownia
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

 Złoty Niedźwiedź 68 Berlinale oraz nagroda GWFF dla najlepszego debiutu wysokości pięćdziesięciu tysięcy euro przypadła rumuńskiej artystce i reżyserce Adinie Pintilie za film Touch Me Not (Nie Dotykaj Mnie) zrobiony w koprodukcji rumuńsko, niemiecko, czesko, francusko, bułgarskiej.

 

Ta eksperymentalna dokumentalna fikcja porusza tematykę cielesnej intymności. Analizuje relacje międzyludzkie oraz zahamowania seksualne. Opowiada o przełamywaniu granic, samokontroli i przezwyciężaniu blokad w stosunku do partnera. Dobrze sytuowana, pięćdziesięcioletnia Laura (Laura Benson) podchodzi do seksu z wielkim dystansem. Nie znosi być dotykana. Bohaterka, mimo pomocy psychologa ma trudności z przezwyciężeniem wstrętu związanego z zaakceptowaniem fizycznej bliskości drugiej osoby. Nie pomagają tu żadne wizyty w klubie swingers ani spotkania z Callboyem czy przyjaźń z transwestytą. Sceny terapeutycznych sesji Laury przeplatają się z ujęciami wizerunków innych postaci również borykających się z oziębłością i wojeryzmem. Oglądamy powadzone w klinice warsztaty dotyczące sposobów postrzegania własnego ciała z udziałem zdrowych a także kalekich uczestników. Wywierają wrażenie obrazy nagich, grubych, ułomnych, źle zbudowanych pacjentów nie umiejących poradzić sobie z własną seksualnością. Do szczególnie trudnych należą wstrząsające urywki pokazujące pożądanie i rozkosz ciężko chorego, upośledzonego człowieka. Niestrawne zbliżenia budzą niesmak i szokują publiczność. Przedstawione na ekranie kopulacje reprezentantów różnych grup społecznych łamią granice wstydu.

Adina Pintilie przez siedem lat zbierała informacje na temat ludzkiej intymności. Robiła międzynarodowe castingi. Szukała ludzi podobnie odczuwających. Szczególnie interesowała ją walka osób spiętych, bojących się przezwyciężyć własny strach w zaspakajaniu seksualnych pragnień. Sporny, bardzo polemiczny utwór stanowi odbicie namiętności i nieśmiałości. Zaprasza do dialogu i zastanowienia się nad sobą. Nawołuje do akceptacji drugiego człowieka takim jakim jest."Chciałam zbadać intymność. Stworzyłam siedmioletnie laboratorium historii miłosnych dla nas wszystkich...", mówiła reżyserka podczas konferencji prasowej. Przyznanie nagrody Złotego Niedźwiedzia Touch Me Not wzbudziło wielkie kontrowersje zarówno wśród publiczności jak i krytyków. Film nie miał najwyższych notowań i wcale nie należał do faworytów Berlinale. A podczas projekcji widzowie wychodzili z sali. Jednak jurorzy dostrzegli w nim wielkie wartości społeczne. Nikt wcześniej w historii kina nie zajmował się takimi problemami i nie dążył do obalenia wiekowego tabu narzuconego przez kulturę i religię. Przewodniczący jury, niemiecki reżyser, Tom Tykwer, podczas wręczania nagród stwierdził, że Berlinale powinno popierać dzikie, nowatorskie i odważne produkcje.

 

Adina Pintilie urodziła się w 1980 roku w Bukareszcie, gdzie w 2006 roku ukończyła studia w Narodowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej. Swą twórczość prezentowała na festiwalach filmowych w Warszawie, Locarno, DOK w Lipsku. Reżyserka jest również kuratorką festiwalu filmów eksperymentalnych w Bukareszcie (BIEFF).

 Touch Me Not - Złoty Niedźwiedź 68 Berlinale

 Touch Me Not - Złoty Niedźwiedź 68 Berlinale

Tekst i zdjęcia: Alexandra Hołownia

Czytany 294 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 marzec 2018 12:24

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama