cinema.pl Festiwale

czwartek, 06 wrzesień 2018 23:19

Znamy program MIASTOmovie 6

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znamy program 6. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, który odbędzie się między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych punktach Wrocławia. Tematem przewodnim nadchodzącej edycji wydarzenia będzie „Ulica” - taką też nazwę nosić będzie główna festiwalowa sekcja. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.6. edycja MIASTOmovie prezentować będzie ulicę w wielu jej aspektach: jako podstawową formę organizacji życia w mieście, przedmiot wielu wyzwań, w tym tych związanych z transportem, przestrzeń realizacji twórczej czy protestu. Filmem, który otworzy tegoroczną odsłonę jedynego w Polsce przeglądu kina poświęconego miastu i architekturze będzie "Czekając na Barcelonę"  ("Waiting for Barcelona") w reżyserii Juho-Pekki Tanskanena - opowieść o żyjących na ulicach stolicy Katalonii nielegalnych imigrantach.  opowiada o trudniących się zbiórką złomu i sprzedażą podróbek nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym z perspektywy turystycznych szlaków środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas.

Zwiastun filmu "Czekając na Barcelonę": https://youtu.be/3M_K4NYpcIg

W programie filmowym widzowie znajdą również dokument "Pixadores" autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabão na obrzeżach São Paulo, gdzie rozwinął się nierzadko powstający z narażeniem życia artystów typ graffiti zwany pixação oraz wyreżyserowany przez Barta Simpsona film "Brasilia. Projekt utopia" ("Brasilia: Life After Design"), którego bohaterem jest najsłynniejsze dzieło architekta Oscara Niemeyera - modernistyczna stolica Brazylii.  W sekcji "Ulica" czeka nas także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" („Istanbul Echoes”) - twórczyni filmu, Gulia Frati, zabiera widzów do największego miasta Turcji i przedstawia im ulicznych handlarzy, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu. Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny - rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach "Florida Project" Seana Bakera. Pierwszy "uliczny" film zobaczyć będzie można w Kinie Nowe Horyzonty już na tydzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu: 19 września podczas przedfestiwalowego pokazu "Obywatelka Jane. Walka o miasto" autorstwa Matta Tyrnauera, opowieść o zmaganiach propagatorki idei miasta w ludzkiej skali z prosamochodowymi przekształceniami Nowego Jorku i wielkim biznesem. 

Zwiastun "Brasilia. Projekt utopia": https://youtu.be/qQvJf8nr5xo

Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro.W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle") Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. W programie konkursu znajdzie się także "BIG Time" Kaspara Astrupa Schrodera - portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni. Szansę na nagrodę ma także stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha "Duch Bauhausu" ("Bauhaus Spirit"), przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, jak również "Miasto słońca" ("City of the Sun") w reżyserii Ratiego Oneli - opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest "Do kogo należy miasto?" („Whose City?”) - autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.

Zwiastun filmu "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy": https://youtu.be/2AB7WR97p7s

Szczegóły programu znajdują się na stronie www.MIASTOmovie.pl. Bilety (normalne w cenie 17 zł, ulgowy – 15 zł) do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz online przez stronę www.kinonh.pl.  Przy zakupie co najmniej 5 biletów na projekcje MIASTOmovie każdy z nich kosztuje 14 złotych. Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.MIASTOmovie.pl.

Do zobaczenia w kinie!

Czytany 109 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 wrzesień 2018 23:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama