Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Festiwale

sobota, 05 kwiecień 2014 12:33

10 i 100 lat

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Przygotowania do tegorocznej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe pod honorowym patronatem Jerzego Hoffmana trwają.

 

mat.pras.Choć to dopiero początek kwietnia, program festiwalu jest już zamknięty na ostatni guzik, a udział w festiwalu potwierdziło kilkunastu wybitnych artystów!!!

Dziś powoli zaczynamy zdradzać nazwiska........:)

W tym roku WIELKIE UKŁONY Quest Europe 2014, czyli honorowe statuetki "Za wszystko piękne, czym sycić i poić mogła się dusza widza" odbiorą dwie wspaniałe polskie aktorki.

Pierwszy trafi do rąk DANUTY SZAFLARSKIEJ, która w tym roku skończy 100 lat! Wybitna aktorka filmowa i teatralna, wielka dama polskiego kina

Urodzona w 1915 roku, jest absolwentką słynnego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST), który ukończyła w 1939 roku. Zaraz po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance (1939-1941) w Wilnie. W ciągu dwóch lat zagrała około dwudziestu ról w sztukach o bardzo urozmaiconym charakterze - od klasyki po obyczajowe komedie. Po wojnie, przez rok, występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym (1946-1949). W 1949 roku, po likwidacji Teatru Kameralnego, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy. Do 1957 roku występowała w Teatrze Współczesnym, potem wNarodowym (1954-1966). Od 1966 do emerytury w roku 1985 w Teatrze Dramatycznym. Gościnnie występuje do dziś na scenach warszawskich teatrów.

Jej debiutem była rola Pernette w farsie "Szczęśliwe dni" Claude'a Pugeta (1939). Potem, jak sama twierdzi, zmieniała role w zależności od wieku. Grała zazwyczaj kobiety z "krwi i kości", pełne życia, energii, emanujące kobiecością. Znakomicie czuła się zarówno w kostiumie z epoki, jak i w rolach współczesnych.

Danuta Szaflarska była łączniczką (pseudonim "Młynarzówna") w Powstaniu Warszawskim. 

Na ekranie debiutowała w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego (1946), mając za partnera Jerzego Duszyńskiego.

Zagrała m.in. Misiewiczową w telewizyjnej wersji "Lalki" Ryszarda Bera (1977), a następnie niezwykłą rolę Babci Misi w "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego (1982) i Babci w serialu Edwarda Dziewońskiego "Pięć dni z życia emeryta", była Eweliną Dally w "Pani Dally ma kochanka" Williama Hanleya (1966), Cleą w "Czarnej komedii" Petera Shaffera (1969), Podstoliną w "Zemście" Aleksandra Fredry (1975), Ochmistrzynią Marceliną w "Weselu Figara" Pierre'a Beaumarchais (1983), Betty Dumoulin w "Czarującym łajdaku" Pierre'a Chesnota (1985) czy w Delią w "Farsie na trzy sypialnie" Alana Ayckbourna (1988).

W 1993 roku zagrała bardzo ważną dla siebie rolę Doktorowej w filmie Filipa Zylbera "Pożegnanie z Marią". Bohaterce udaje się wyjść z getta, ale po jakimś czasie wraca tam z powrotem, świadomie wybierając śmierć z najbliższymi. Ciekawą postacią była również Siostra Feliksa w filmie Jerzego Łukaszewicza "Faustyna" (1994). Feliksa jest w filmie narratorką, rówieśnicą świętej. U progu śmierci opowiada o trudnym losie Faustyny, wyznaje swoje winy wobec niej, wciąż zazdrosna o jej świętość.

Danuta Szaflarska szczególnie ceni sobie współpracę z Dorotą Kędzierzawską. Zagrała w jej trzech filmach: Wiedźmę w filmie "Diabły, diabły" (1991) i Jędzę w filmie "Nic" (1998) oraz przejmującą rolę Anieli w "Pora umierać" z 2007 roku. W tym ostatnim obrazie zagrała samotną starszą panią, która po śmierci ostatniego lokatora dokwaterowanego do jej willi, chciałaby zamieszkać z synem i jego rodziną.

 Przed Danutą Szaflarską mogę tylko paść na kolana - powiedziała Dorota Kędzierzawska. - Trudno mi mówić o tak pięknym i szlachetnym człowieku, by nie popaść w banał. 

Aktorka zagrała także w filmie o aktorach i przemijaniu "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (2008), komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański?" (2008), wcieliła się w postać babci Janosika w "Janosiku. Prawdziwej historii" Kasi Adamik i Agnieszki Holland (2009). W ostatnich latach Danuta Szaflarska zagrała u Władysława Pasikowskiego w filmie "Pokłosie" (2012). W roku 2013 Dorota Kędzierzawska zrealizowała o aktorce film dokumentalny pt. „ Inny swiat”.

 

Czytany 724 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 czerwiec 2017 14:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież