cinema.pl Festiwale

czwartek, 15 czerwiec 2017 12:25

EDYNBURSKI FESTIWAL FILMOWY - KIERUNEK POLSKA

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po koniec czerwca stolica Szkocji wita na Międzynarodowym Edynburskim Festiwalu Filmowym setki filmowców oraz rzesze miłośników kina z całego świata. W jubileuszowum roku festiwalu jego specjalna sekcja poświęcona jest kinematografii polskiej – Focus on Poland.


Międzynarodowy Edynburski Festiwal Filmowy (EIFF) jest częścią największego i najbardziej prestiżowego festiwalu kultury na świecie – The Edinburgh International Festival. Ta gigantyczna impreza, zainicjowana siedemdzieiąt lat temu, obejmuje wszystkie obszary sztuki - teatr, operę, balet, muzykę, film i sztuki wizualne.
Festiwal powstał w trudnych latach powojennych. Jego celem miało być budowanie porozumienia artystycznego wychodzącego poza granice politycznne krajów, budowanie mostów w Europie zburzonych przez II Wojnę Światową. Współtwórcą i pierwszym dyrektorem festiwalu był Rudolf Bing, Austriak z pochodzenia, który po dojściu Hitlera do władzy emigrował do Wielkiej Brytanii. Dziś sercem edynburskiego festiwalu jest profesor Richard Demaco, szkocki artysta i promotor sztuki, honorowy obywatel Łodzi i doktor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz posiadacz nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznanej przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

To właśnie Richard Demarco, wbrew oporom polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki, postanowił na początku lat 70. zaprosić do Edynburga teatr Kantora. Produkcja ‘Kurki wodnej’ odniosła na festiwalu ogromny sukces, rozpoczynając równocześnie międzynarodową karierę polskiego artysty. Z równie wielkim aplauzem przyjęte zostały kolejne spektakle kantorowskiego teatru Cricot 2 – ‘Nadobnisie i koczkodany’ w 1973 roku oraz ‘Umarła klasa’ trzy lata później.

Obecność polskich teatrów w Edynburgu jest od lat regularna i zawsze spotyka się z wielkim uznaniem krytyki i publiczności. Polskie awangardowe teatry niemal każdego roku nagradzane są prestiżową nagrodą Fringe First. Choć pełnej listy nagrodzonych trudno w tym miejscu zamieścić, należy jednak wspomnieć takich reżyserów jak Józef Szajna, Jerzy Jarocki czy Grzegorz Jarzyna. Wśród zespołów teatralnych, trzeba wymienić grupy z Wrocławia, Poznania, Lublina, Nowej Huty czy teatr Wilczy z Torunia.

Wróćmy jednak do EIFF. Jest on najstarszą, nieprzerwanie odbywającą się od siedemdziesięciu lat światową imprezą filmową. Nie jest targowiskiem filmowym ani celebryckim, jak festiwal w Cannes. Brytyjski krytyk, bardzo aktualnie na topie, Mark Kermode, powiedział: ‘Edynburg jest jak Cannes choć trochę bardziej kulturalny’. Obok profesora Richarda Demarco, Międzynarodowym Festiwalem w Edynburgu opiekują się Sean Connery, Tilda Swinton, Robert Carlyle oraz Seamus McGarvey.

Na początku Filmowy Festiwal w Edynburgu prezentował głównie filmy dokumentalne. Wkrótce otworzył się również na międzynarodowe produkcje długiego metrażu: na kino niemieckie, niezależne kino amerykańskie oraz dzieła mistrzów filmu japońskiego. Od lat uczestnicy festiwalu mogą obejrzeć premierowe pokazy filmów sław światowego kina, takich jak Steven Spielberg czy Woody Allen. W programie znajdują się również dzieła mniej znanych twórców. Festiwal jest często początkiem ich karier zawodowych i światowych sukcesów przedstawionych produkcji, by wymienić chociaż projekcję filmu Stephena Frearsa ‘My Beautiful Laundrette’ w 1985 roku.

W programie jubileuszowej edycji festiwalu znajdzie się 151 filmów fabularnych z 46 krajów. 17 z nich będzie miało światową premierę, dziewięć europejską a 69 premierę brytyjską.  W programie sekcji ‘Focus on Poland’ poświęconej polskiej kinematografii znalazło się 9 filmów:

’13 summers underwater’ - polsko-brytyjsko-meksykańska produkcja w reżyserii Wiktorii Szymańskiej pokazana wcześniej na festiwalu w Locarno.
‘Amok’ – kryminał w reżyserii Katarzyny Adamik powstały w koprodukcji z niemiecką i szwecką kinematografią.
‘Królewicz Olch’ – autorski dramat Kuby Czekaja pokazany na tegorocznym festiwalu w Berlinie.
‘Powidoki’ – ostatni film Andrzeja Wajdy. Obraz zainspirowała biografia polskiego malarza Władysława Strzemińskiego, współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi żyjącego w okresie stalinizmu w Polsce.
‘Serce miłości’ – reżyserska wersja Łukasza Rondudy skomplikowanego związku Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek również pokazana w Berlinie.
‘Słońce, to słońce mnie oślepiło’ – film w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnali zainspirowany powieścią Alberta Camus ‘Obcy’.
‘Szatan kazał tańczyć’ – film w reżyserii Katarzyny Rosłaniec powstały w koprodukcji z Holandią.
Wołyń”- wojenny dramat w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego oparty na motywach opowiadań Stanisława Srokowskiego z tomu pt. ‘Nienawiść’.
‘Zwierzęta’ – film w reżyserii Grega Zglińskiego jest opowieścią, która powstała na podstawie książki Jörga Kalta. Koprodukcja Austrii, Szwajcarii oraz Polski miała swiją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie.

Polskie kino dokumentalne będzie reprezentował na festiwalu w Edynburgu nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem w Krakowie film Pawła Łozińskiego ‘Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham’.

Oprócz programowych projekcji filmowych, na tegorocznym festiwalu w Edynburgu odbędzie się wykład zatytułowany ‘Diamonds out of the Ashes: Brief Survey of Polish Cinema 1946 – Present’ na temat historii polskiej kinematografii. Z okazji 15-lecia założenia Mistrzowskej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy będzie zorganizawana prezentacja filmów ‘Telefono’ w reżyserii Marcina Wrony, ‘Aria Diva’ Agnieszki Smoczyńskiej oraz ‘Joanna’ Anety Kopacz.
Na edynburskim festiwalu w tym roku nie zabraknie również polskiego krótkiego metrażu. Wśród najnowszych filmów na ekranach festiwalowych pojawią się filmy: ‘Więzi, w reżyserii Zofii Kowalewskej, ‘Złe uczynki’ Piotra Domalewskiego, ‘Miejscy kowboje’ Pawła Ziemilskiego, ‘Debiut’ Katarzyny Kijek oraz ‘Ciało obce’ Marty Magnuskiej.

Także w tym roku, z okazji promocji polskiego filmu w ramach sekcji Focus Poland, podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu odbędzie się polsko-brytyjskie spotkanie koprodukcyjne. Weźmie w nim udział 6 polskich producentów. Spotkanie odbędzie się 27 czerwca.
Więcej informacji na temat festiwalu w Edynburgu oraz imprez związanych z polskim filmem można uzyskać na stronie festiwalu: www.edfilmfest.org.uk.

Czytany 327 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 lipiec 2017 17:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama