cinema.pl Wywiady

sobota, 16 luty 2013 10:15

Chodziło o autentyzm

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Takich ujęć nie zrobilibyśmy w żadnym innym miejscu na świecie!" - reżyser Janusz Zaorski o pierwszym europejskim filmie fabularnym kręconym na Syberii

 

„SYBERIADA POLSKA” w kinach od 22 lutego 2013

 

 

22 lutego na ekrany kin wejdzie „Syberiada polska” – pierwszy europejski film fabularny zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach. „Od pierwszego momentu wiedziałem, że musimy pojechać na Syberię.” – mówi reżyser, Janusz Zaorski – zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia MFF w Berlinie za „Matkę Królów” i Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”.

 

Zapraszamy do obejrzenia wideo-wywiadu z Januszem Zaorskim: http://www.youtube.com/watch?v=D3Y8SDlctYE

 

 

Od pierwszego momentu wiedziałem, że musimy pojechać na Syberię. Musimy, ponieważ tu chodzi o autentyzm.” – mówi Zaorski. „Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo rzadko się tak robi. W przypadków rosyjskich produkcji Syberia bywa zwykle udawana przez okolice Petersburga. Amerykanie też nie chcą jechać na Alaskę, bo za daleko i zbyt kosztownie. W związku z tym kręcą w Kanadzie, rzut beretem od Nowego Jorku. Pomyślałem, że trzeba to zobaczyć. I się nie zawiodłem. Takich ujęć nie zrobilibyśmy w żadnym innym miejscu na świecie.”

 

 

„Syberiada polska” to historia dramatycznych losów Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja…

 

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), Sonia Bohosiewicz („Obława”), Urszula Grabowska („Joanna”) oraz Natalia Rybicka („Chrzest”). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski („Przesłuchanie”), który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („Ogniem i mieczem”).

Piosenkę promującą film, zatytułowaną „Syberiada”, wykonali Anna Wyszkoni i Piotr Cugowski.

„Mój dziadek był zesłany na Syberię. Cieszę się, że mam okazję śpiewać piosenkę do tak pięknego filmu” / Anna Wyszkoni

„To naprawdę mocne kino i poważna historia” / Piotr Cugowski

Zwiastun filmu można obejrzeć na kanale KINO ŚWIAT na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Y1UgvqxHVtk

 

Oficjalna strona internetowa filmu „Syberiada polska”: http://www.syberiadapolska.pl/

Produkcja: Polska, 2013

Reżyseria: Janusz Zaorski („Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie”, „Piłkarski poker”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”)

Scenariusz: Michał Komar („Szpital przemienienia”, „Lata dwudzieste... lata trzydzieste”), Maciej Dutkiewicz („Nocne graffiti”, „Operacja Samum”, „Fuks”, „W pustyni i w puszczy”)

Obsada: Adam Woronowicz („Baby są jakieś inne”, „Chrzest”, „Święty interes”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Rewers”, „33 sceny z życia”), Urszula Grabowska („Joanna”, „Miłość na wybiegu”, „Świadek koronny”, „Przedwiośnie”), Jan Peszek („Korczak”, „Pożegnanie jesieni”, „Ucieczka z kina Wolność”), Sonia Bohosiewicz („Wojna żeńsko-męska”, „Wojna polsko-ruska”, „Zero”, „Jeszcze nie wieczór”, „Rezerwat”), Paweł Krucz („Requiem”, „Cudze szczęście”, „Historie miłosne”), Marcin Walewski („Wenecja”, „Trzy minuty. 21:37”), Natalia Rybicka („Chrzest”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Wszystko będzie dobrze”, „Żurek”)

Czytany 779 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 kwiecień 2013 09:48
Więcej w tej kategorii: Czas trudny i łatwy zarazem »

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama