cinema.pl Aktualności

niedziela, 07 lipiec 2024 19:46

ROMA z nowym tytułem

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Teatr Muzyczny ROMA z przyjemnością informuje, że uzyskał prawa do realizacji musicalu WICKED z muzyką i tekstami piosenek Stephena Schwartza według libretta Winnie Holzman. Polska premiera na Dużej Scenie Teatru Muzycznego ROMA odbędzie się wiosną 2025 roku.

 

Musical „Wicked” pokazany zostanie w polskim przekładzie w tak zwanej wersji non-replica, czyli takiej, która nie powtarza rozwiązań z oryginalnej inscenizacji nowojorskiej. Przesłuchania do poszczególnych ról oraz do zespołów wokalno-aktorskiego i tanecznego odbędą się wkrótce. Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie.

„Wicked” to musical, którego prapremiera miała miejsce 30 października 2003 roku w Gershwin Theatre na nowojorskim Broadwayu. Tytuł ten jest tam grany nieprzerwanie do dzisiaj. Z liczbą blisko ośmiu tysięcy przedstawień „Wicked” znajduje się na 4. miejscu listy najdłużej prezentowanych na Broadwayu musicali wszech czasów (pierwsza trójka to „Upiór w operze”, „Chicago” i „Król lew”). Z kolei premiera „Wicked” na londyńskim West Endzie odbyła się w roku 2006 i również tam musical „Wicked” pokazywany jest do dziś (ponad sześć i pół tysiąca przedstawień). Tytuł ten wystawiano także w wielu krajach świata, m.in. w Japonii, Korei, Hiszpanii, Australii i Niemczech, Meksyku i wielu innych. 

Fabuła musicalu opiera się na powieści Gregory'ego Maguire'a z roku 1995 pt.: „Wicked – Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu”, która z kolei inspirowana była klasyczną książką Franka Bauma z 1900 roku „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Musical „Wicked” opowiada historię, która dzieje się jeszcze przed wydarzeniami opisanymi w książce Bauma. Głównym wątkiem narracyjnym jest przyjaźń między dwoma młodymi kobietami: Elfabą, która później będzie znana jako Zła Czarownica z Zachodu i Glindą, która zasłynie jako Dobra Czarownica z Północy. Cała historia pokazana jest właśnie z ich perspektywy. Fabuła odnosi się do stereotypów w postrzeganiu dobra i zła, jest też pretekstem do poniesienia kwestii dwulicowości i hipokryzji, braku akceptacji dla odmienności oraz wątków związanych z przyjaźnią, miłością, władzą i manipulowaniem opinią publiczną.

Pierwszą polską inscenizację musicalu „Wicked” wyreżyseruje Wojciech Kępczyński, libretto i teksty piosenek przełoży Michał Wojnarowski, kierownikiem muzycznym przedstawienia będzie Jakub Lubowicz. Musical pokazany zostanie na podstawie umowy licencyjnej zawartej przez Teatr Muzyczny ROMA z reprezentującą autorów i właścicieli praw autorskich agencją Music Theatre International.

Czytany 68 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 07 lipiec 2024 19:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama