cinema.pl Artykuły

piątek, 12 lipiec 2019 11:31

20 lat "Matrixa"!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Choć trudno w to uwierzyć, mija właśnie 20. rocznica premiery „Matrixa”. Z tej okazji na 19, 20 i 21 lipca Kino DCF przygotowało specjalne pokazy zremasterowanej cyfrowo wersji kultowego filmu. Każdy z widzów będzie mógł wybrać – czerwona czy niebieska pigułka… Słodkie niespodzianki nawiązujące do „Matrixa” otrzyma każdy, kto zawita do Kina DCF na urodzinowe pokazy. Przed seansem zrobimy sobie wspólne zdjęcie z widzami, które później otrzyma… Keanu Reeves! Z okazji jubileuszowych pokazów sąsiadująca z DCF lodziarnia Polish Lody przygotuje specjalne matrixowe smaki.

 

„Matrix” miał swoją światową premierę w marcu 1999 roku. Do polskich kin wszedł kilka miesięcy później – dokładnie 13 sierpnia. Film rodzeństwa Wachowskich został nagrodzony w 2000 roku czterema Oscarami za najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku.  Przez twórców filmowych jest uznawany za produkcję, która była kamieniem milowym w historii kina. 

Mało jest we współczesnej kinematografii filmów, które w takim stopniu zmieniły język kina. Śmiała wizja zawarta w "Matrixie" łączyła w sobie technologiczne innowacje, ucieleśniała obawy o przyszłość oraz przekładała filozoficzne idee na cyberpunkowy język. Film rodzeństwa Wachowskich wykreował całkowicie nowy i niezmiernie sugestywny świat, którego elementy wciąż żyją w popkulturze. Wiele filmowych dialogów na stałe weszło do języka potocznego, a nowatorskie efekty specjalne typu bullet time stały się wzorem dla wielu twórców kina akcji. W tym roku mijają dwie dekady od premiery pierwszej odsłony trylogii. Z tej okazji Kino DCF zaprasza wszystkich do wielkiej filmowej powtórki i ponownego śledzenia na ekranie potyczek Wybrańca Neo (Keanu Reeves) oraz jego sojuszników: Trinity (Carrie-Anne Moss) i Morfeusza (Laurence Fishburne) z demonicznym Agentem Smithem (Hugo Weaving). 

Projekcje odbędą się w zremasterowanej cyfrowo wersji 2D z napisami.

19 i 20 lipca, godz. 20.00

21 lipca, godz. 18.00

 

Czytany 695 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 lipiec 2019 13:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama