cinema.pl Artykuły

piątek, 12 lipiec 2019 12:46

Latem warto obudzić „Wakacyjną nostalgię”!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kultowe i bardzo zmysłowe filmy przywołujący wakacyjne wspomnienia w lipcu i sierpniu pokaże warszawskie Kino Iluzjon. „Wakacje z Moniką”, „Zapamiętajmy to lato”, „Lolita”, „Dirty Dancing”, „Tamte dni, tamte noce” czy „Trzy kobiety” to tylko niektóre tytuły, które złożą się na cykl projekcji pt. „Wakacyjna nostalgia”.  

 

Ciepła, pełna życia natura, gęsta atmosfera, dźwięki wody i owadów wyzwalają pamięć zmysłów, budzą marzenia i zbliżają do bohatera. Filmy będące wspólnym, letnim wspomnieniem w reżyserii gigantów światowego kina zaprezentuje w lipcu i sierpniu warszawskie kino Iluzjon. Nie zabraknie filmów – ikon oraz nowszych obrazów, które podbiły światowe ekrany! W letnie wieczory warto obudzić wakacyjną nostalgię! 

W programie cyklu znalazły się m.in. „Wakacje z Moniką” – wczesny film Ingmara Bergmana, którym zachwycił się Jean-Luc Godard opowiadający o młodych kochankach szukających innej od trudnej rzeczywistości drogi życia; „Zapamiętajmy to lato” (reż. Sergey Solovev) - emocjonalny powrót do doświadczeń pierwszej miłości, która swoją mocą przytłacza głównego bohatera czy debiut Davida Hamiltona – „Bilitis” ukazujący miłosne perypetie uczennicy internatu. W „Pokoju z widokiem” (reż. James Ivory) pierwsze gorące uczucia młodych ludzi rodzą się podczas wakacji we Włoszech. Te i inne, uplecione ze zdarzeń, obrazów i chwil, historie zapadają w pamięć na długo, pozostawiając w widzach niedopowiedziane i nie do końca nazwane wrażenia. W ramach przeglądu nie zabraknie kultowej „Lolity” (reż. Adrian Lyne) czy „Tess” Romana Polańskiego, pełnej liryzmu adaptacji wiktoriańskiej powieści Tomasa Hardy’ego o tragicznym losie młodej wiejskiej dziewczyny. Film został uhonorowany najbardziej prestiżowymi nagrodami, w tym Oscarem za zdjęcia, kostiumy i scenografię. 

W sierpniu z kolei zobaczyć będzie można m.in. kultowy i roztańczony „Dirty Dancing” (reż. Emile Ardolino) z 1987 roku. Siedemnastoletnia Frances (w tej roli Jennifer Grey), zwana przez przyjaciół Baby, spędza wakacje z rodziną w pensjonacie należącym do przyjaciela ojca. Znudzona snobistycznym towarzystwem, poznaje Johnny’ego, o kilka lat starszego instruktora tańca (Patrick Swayze), a między dwojgiem rodzi się namiętne uczucie. Film został uhonorowany Oscarem dla najlepszej piosenki – „The time of my life”. Wśród tytułów budzących wakacyjną nostalgię nie mogło zabraknąć nagradzanych „Tamtych dni, tamtych nocy” (reż. Luca Guadagnino), filmu po obejrzeniu którego zapach i smak brzoskwiń już nigdy nie będzie taki sam. W otoczeniu pięknych krajobrazów spalonych słońcem Włoch, Elio i Oliver odkrywają siłę wzajemnego przyciągania. To jednak nie wszystko. Zabawna komedia o dorastaniu, która przypomina, jak to jest być młodym i mieć wielkie marzenia, czyli „Królowie lata” (reż. Jordan Vogt-Roberts) trafi na ekran Iluzjonu w drugiej części wakacji. Joe, Patrick i Biaggio skończyli już 15 lat i mają dość słuchania rodziców, a latem chcą wziąć życie w swoje ręce i stać się mężczyznami. Sytuacja komplikuje się, kiedy w ich otoczeniu pojawia się piękna Kelly.  

Mezalians, historia niemożliwego do spełnienia związku? To „Jaśniejsza od gwiazd” w reżyserii Jane Campion, film inspirowany powieściami Jane Austen. Campion obdarzyła tą historię olbrzymim wyczuciem i subtelnością, przez co daleko jej do rzewnego melodramatu. Odwiedzający latem warszawskie kino Iluzjon znajdą ponadto film Noah Baumbacha, współczesnego reżysera o duszy nowofalowego artysty. „Frances Ha”, bo o nim mowa, opowiada historię młodej kobiety, którą rzeczywistość zmusza do porzucenia filozofii beztroski. To bardzo subtelna wizualnie przypowieść o wyrzeczeniach dorosłości. 

 

Szczegółowy program dostępny na: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1061/wakacyjna-nostalgia.html 

Pełna lista filmów, które znalazły się w programie przeglądu: 

 „Zapamiętajmy to lato”, reż. Sergej Solovʹëv ,  ZSRR 1975, 94 minuty

„Pokój z widokiem”, reż. James Ivory, Wielka Brytania 1985, 117 minut

„Wakacje z Moniką”, reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1952, 96 minut

„Lolita”, reż. Adrian Lyne, Francja, USA 1997, 137 minut

„Tajemnica Roan Inish”, reż. John Sayles, Irladia, USA 1993, 104 minuty

„Nagle, ostatniego lata”, reż. Joseph L. Mankiewicz, USA 1959, 114 minut (w oryginale)   

„Naga wyspa”, reż. Kaneto Shindô,  Japonia 1960, 94 minuty

„Trzy kobiety”, reż.  Robert Altman, USA 1976, 123 minuty

„Bilitis”, reż. David Hamilton | Francja, Wielka Brytania, Włochy 1977, 95 minut

„Miłość Elwiry Madigan”, reż. Bo Widerberg , Szwecja 1967, 90 minut

„Tess”, reż. Roman Polański, Francja, Wielka Brytania 1979, 162 minuty 

„Dirty Dancing”, reż. Emile Ardolino, USA 1987, 100 minut 

„Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino, Brazylia, Francja, USA, Włochy 2017, 127 minut  

„Frances Ha”, reż. Noah Baumbach, USA 2012, 86 minut 

„Jaśniejsza od gwiazd”, reż. Jane Campion, Australia, Francja, Wielka Brytania 2010, 120 minut 

„Królowie lata”, reż. Jordan Vogt-Roberts, USA 2013, 93 minuty 

 

Czytany 435 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 lipiec 2019 13:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama