cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 09 wrzesień 2019 11:38

To oni ratowali Notre Dame. Poznaj strażaków, którzy ryzykowali życie, by ocalić bezcenny zabytek

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

To oni ratowali Notre Dame. Poznaj strażaków, którzy ryzykowali życie, by ocalić bezcenny zabytek. Premiera dokumentu „Notre Dame w ogniu” już 15 września na kanale National Geographic.

 

 

Gdy ktoś z narażeniem własnego życia ratuje dzieci z płonącego domu, traktujemy to jako bohaterski, ale naturalny odruch. Jednak walka o ocalenie budynku, choćby był to bezcenny zabytek, wydaje się już mniej oczywista. W przypadku paryskich strażaków, którzy gasili gigantyczny pożar katedry Notre Dame, zagrożenie było ogromne. Bez wahania podjęli się jednak tej walki. Wśród nich była m.in. kapral Myriam Chudzinski, która znajdowała się na dachu budynku, gdy runęła iglica. Bohaterskiej strażaczce nie przyszło jednak do głowy, by uciekać, a po wszystkim powiedziała tylko: „to przecież moja praca”. Kanał National Geographic jako pierwszy oddaje głos dzielnym funkcjonariuszom, którzy 15 kwietnia tego roku ocalili katedrę o 856-letniej historii. Wspomnienia kapral Chudzinski oraz innych strażaków usłyszymy w godzinnym programie specjalnym „Notre Dame w ogniu” już 15 września.

„Notre Dame w ogniu” - premiera w niedzielę 15 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Tego nie mógł się spodziewać nikt w Paryżu ani w żadnym innym zakątku świata. Katedra Notre Dame trawiona ogniem na naszych oczach. Obecna na tysiącach obrazów, zdjęć i filmów, opisywana od stuleci w książkach, rozpoznawalna natychmiast jako symbol Paryża. Trudno było sobie wyobrazić, że może jej zabraknąć.

W bezprecedensowej akcji gaśniczej wykorzystano maksymalne zasoby techniczne, jakimi dysponuje Paryż – 13 wozów z ramionami gaśniczymi, które mogą wyrzucać prawie 4000 litrów wody na minutę; dwie łodzie i kilkusetmetrową sieć hydrauliczną do pompowania wody z Sekwany; a także Colossusa, zaawansowanego technologicznie gaśniczego robota odpornego na wysokie temperatury, który może wspinać się po schodach. Jednak najważniejsi byli oni - ponad 400 strażaków z 60 lokalnych jednostek.

Jako jedna z pierwszych na miejscu była kapral Myriam Chudzinski – jej jednostka znajduje się najbliżej katedry. – Nie wiedzieliśmy, gdzie było źródło ognia ani czy są jakieś ofiary – wspomina strażaczka. Wiadomo było natomiast, że to będzie walka Dawida z Goliatem – płomienie sięgały 50 m nad ziemią, a temperatura w katedrze sięgała 1000 stopni Celsjusza. Pożar, z jakim zmierzyli się paryscy strażacy, można porównać do gaszenia jednocześnie 500 mieszkań. – Nie mogliśmy stwierdzić, że odpuszczamy. Trzeba było walczyć. Nie pomyślałam nawet przez chwilę o poddaniu się – wspomina kapral Chudzinski.

Strażacy zdawali sobie sprawę, że ratują nie tylko budynek, ale też bezcenne dzieła sztuki i zabytki – witrażową rozetę z XIII wieku, bezcenne obrazy, koronę cierniową, którą podczas ukrzyżowania miał nosić Jezus, a także wiele innych relikwii. Zagrażał im nie tylko ogień, ale też ściekający z dachu roztopiony ołów. Akcja ratowania dzieł zajęła kilka godzin, ale wszystkie skarby udało się uratować. Wkrótce jednak sytuacja staje się jeszcze groźniejsza – ogień znajduje się zupełnie poza kontrolą, rozprzestrzenia się po całym dachu i sięga najwyższego punktu katedry – iglicy. Widzowie na całym świecie z przerażeniem obserwowali wąską wieżę, którą zajmują płomienie. Jednak strażacy musieli myśleć też o tym, że na dachu wciąż znajdują się ich koledzy i jeśli iglica runie, może pociągnąć ich za sobą w płonącą otchłań.

Relacje uczestników akcji gaśniczej są naprawdę dramatyczne – ogromny huk, zawalenie się wieży i rozkaz natychmiastowego odwrotu od dowódcy operacji ratowniczych, generała Jean-Marie Gontiera. Wkrótce okazuje się, że schody, którymi próbowali uciec, są zablokowane. Sytuacja zakończyłaby się tragicznie, gdyby po kolegów nie ruszył Jerome Demay z tej samej jednostki i nie odblokował im przejścia. Tego wieczoru i nocy podobne sytuacje zdarzały się co chwilę. Gdy ogień dotarł do dzwonnicy, generał Gontier stanął przed najtrudniejszym wyborem – pozwolić runąć symbolowi Paryża czy narazić życie swoich ludzi, by ratować zabytek? – W takich sytuacjach musi pojawić się wątpliwość, czy ludzkie jest wysłanie kobiet i mężczyzn do takiej walki. Taka decyzja obarczona wiąże się z ogromnym ciężarem. W ciągu ostatniego roku nasza brygada straciła już czterech ludzi. Nie możemy narażać czyjegoś życia w akcji, która może i tak okazać się bezcelowa – mówi Jean-Marie Gontier. Chwilę później dowódca ma już plan i okazuje się, że strażacy nawet chwilę nie wahają się, czy chcą go zrealizować. Podejmują walkę ostatniej szansy – na szczęście wygraną. Gdy odjeżdżają sprzed katedry, tłumy zgromadzonych dookoła gapiów oklaskują funkcjonariuszy i dziękują im za tę walkę. – Dla niektórych jesteśmy bohaterami. Ale uważam, że po prostu wykonaliśmy swoją pracę – podsumowuje Myriam Chudzinski.

Katedra Notre Dame, zbudowana w ciągu stu lat od położenia pierwszego kamienia w 1163 roku, przetrwała wojny religijne, Rewolucję Francuską i okupację nazistowską podczas II wojny światowej. Jak to się stało, że tak niespodziewanie mogła zostać zniszczona? Podczas gdy śledczy nadal badają przyczyny pożaru - czy był to niedbale rzucony niedopałek papierosa, a może zwarcie elektryczne – Notre Dame, dzięki szybkiej reakcji i niestrudzonym wysiłkom paryskiej straży pożarnej, wciąż pozostaje ozdobą francuskiej stolicy i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.

 

Bohaterowie filmu „Notre Dame w ogniu” po raz pierwszy mieli okazję szerzej opowiedzieć całemu światu o piekle, jakie przeżyli 15 kwietnia 2019 roku. Ich relacje zostały bogato zilustrowane nagraniami z akcji gaśniczej, pozyskanymi od strażaków, turystów i policjantów. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć akcję oczami tych, którzy znaleźli się najbliżej morderczego ognia i poczuć emocje, jakie im towarzyszyły.

„Notre Dame w ogniu” - premiera w niedzielę 15 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Czytany 330 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 wrzesień 2019 12:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama