cinema.pl Artykuły

czwartek, 12 wrzesień 2019 13:45

Dwa spektakle o kobietach - Teatr Powszechny w Warszawie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

18 i 19 września w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się pokazy dwóch spektakli poświęconych historii kobiet. „Kuracjuszki z Interno” to opowieść o niezwykłych losach opozycjonistek, poddanych w czasie stanu wojennego swoistej „kuracji” w obozie internowania w Gołdapii.

 

Spektakl jest próbą zwrócenia uwagi na udział kobiet w walce o odzyskanie wolności i rolę, jaką odegrały w dziejowych przemianach, o czym zazwyczaj zapomina się w oficjalnym przekazie, w którym cały splendor przypada mężczyznom-przywódcom. Z kolei „Spis Kobiet” to reportażowy spektakl opowiadający o pracownicach ponad siedemdziesięciu sklepów i punktów usługowych z ul. 1 Maja w Lublinie. Relacje kobiet tworzą opowieść 

o transformacji i kolejnych rewolucjach społecznych, które zmieniają nie tylko dotychczasowe miejsca pracy, ale również ich życie. 

Spektaklom będą towarzyszyły koncerty zespołów Ugla i Tarapaty. Wydarzenia są częścią programu IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe. 

„Spis Kobiet” - 18 września, godz. 19.30

scenariusz i reżyseria: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Dorota Ogrodzka, Anna Sadowska, Iwona Konecka

research dramaturgiczny: Agnieszka Pajączkowska, Dorota Ogrodzka

obsada: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka (Kolektyw Polka)

Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi przy ul. 1 Maja w Lublinie, gdzie na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Prowadzące je kobiety opowiadają o zmieniającej się Polsce, swoich doświadczeniach i marzeniach.

 

Koncert zespołu Ugla - 18 września 2019 r., godz. 21.00

– Magdalena Sowul (śpiew, klarnet, OP-1, kalimba, looper)

– Sebastian Świąder (skrzypce, efekty)

– Maciej Wróbel (perkusja)

– Michał Mościcki (kontrabas)

Ugla to kwartet grający muzykę z pogranicza magii i snu. W warstwie brzmieniowej inspirują się muzyką ludową różnych kultur, łącząc tradycję pieśniarską z elektroniką i awangardowym eksperymentem. Wykorzystują technikę live loopingu oraz eksperymentują z barwą instrumentów i żywiołowymi improwizacjami. 

 

***

„Kuracjuszki z Interno” - 19 września, godz. 19.30 

reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka

ruch: Justyna Wielgus

strona wizualna i scenografia: Jaśmina Wójcik

muzyka: Magdalena Sowul

materiały reporterskie/blog: Dorota Borodaj

przygotowanie do prowadzenia wywiadów: Justyna Dąbrowska

fotosy: Alicja Szulc

produkcja: Karolina Pluta, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

występują: Alicja Brudło, Katarzyna Cygler, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis ,Barbara Poniatowska, Anna Sadowska, Iwona Konecka, Hanna Nowicka, Helena Urbańska /Natalia Leszczyńska

Historia oporu kobiet osadzonych podczas stanu wojennego w obozie internowania w Gołdapi.

„Kuracjuszki z Interno” to teatralna opowieść o obozie internowania w Gołdapi, mieszczącym się w budynku luksusowego domu wczasowego, w którym podczas stanu wojennego osadzono łącznie ponad 400 kobiet – opozycjonistek.

„Kuracjuszki z Interno” to także historia kobiet opowiedziana przez kobiety – aktorkami i autorkami spektaklu są praktyczki teatru, aktywistki, animatorki, które teatr traktują jako sposób na komentowanie i zmianę rzeczywistości. 

Twórczynie spektaklu odłożyły na bok dominującą narrację, snutą zawsze z męskiej perspektywy. Przeczesały archiwa oraz rozmawiały z kilkunastoma byłymi osadzonymi. Pytały je o strategie kobiecego oporu, o realia życia w „złotej klatce”, o próby podejmowane przez władzę, by przywrócić je do wypełniania przypisanych im, „kobiecych” ról. Pytały też o to, czy w dzisiejszych czasach doświadczenie gołdapskich kobiet może być dla nas inspiracją i lekcją oporu.

 

www.kuracjuszki.pl 

Koncert zespołu Tarapaty

19 września, godz. 21.00

gitary, wokal: Alicja Brudło, Iwona Konecka

klarnet, klawisze, cajon: Piotr Jaszczur Śnieguła

Po latach teatralnych przygód Alicja Brudło i Iwona Konecka założyły zespół tworzący muzykę z gatunku „angel rock”. Tak powstały Tarapaty. Był rok 2016. Po roku do składu dołączył człowiek teatru i multiinstrumentalista – Piotr Jaszczur Śnieguła. Razem grają autorskie piosenki o miłosnych tarapatach.

 

 

 

***

Pokazy spektakli „Kuracjuszki z Interno” i „Spis Kobiet” oraz koncerty zespołów Ugla i Tarapaty odbędą się 

w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe (https://www.powszechny.com/o-festiwalu-ms-2019.html). 

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. 

Czytany 399 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 13:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama