cinema.pl Artykuły

czwartek, 12 wrzesień 2019 17:46

Nowy sezon w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wrzesień upłynie w „Baju” pod znakiem grania repertuarowych spektakli, a konkretnie: Historii Calineczki, Brzydkiego kaczątka – ostatniej premiery w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego oraz Na Arce o ósmej.

 

Ważny miesiąc będzie dla Teatru stanowić październik. Wszystko to za sprawą premiery Sonetów (wg W. Szekspira) w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Reżyser spektaklu, wspomagając się sporą ilością muzyki oraz epokowo-współczesną plastyką, spróbuje „ożywić” poezję, nadać jej konkretną postać i zadać każdemu z nas kilka ważnych pytań dotyczących relacji między człowiekiem a zjawiskiem miłości. Przed nami spore i intrygujące widowisko, w którym weźmie udział czternaścioro naszych aktorów.

Intensywność października podkreśli 26.edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”. Impreza obejmie dni 11-19 października 2019. Program Festiwalu dostępny jest już na naszej stronie w zakładce: „Repertuar”:

http://bajpomorski.art.pl/repertuar,13,pl.html

Festiwalowym spektaklom wtórować będzie, jak zwykle zresztą, spora liczba wydarzeń towarzyszących, wyszczególnionych i scharakteryzowanych pokrótce w zakładce: „Festiwale” na stronie „Baja”:

http://bajpomorski.art.pl/festiwale,15,pl.html

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o kwestię festiwali. W dniach 22 -24 listopada 2019 Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu stanie się stolicą sztuki monodramu. Na ten czas zaplanowano bowiem 34. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Spektakle, które zostaną zaprezentowane podczas imprezy, wymienione są pod poniższym linkiem:

http://bajpomorski.art.pl/aktualnosci,11,pl,news,11,1,557.html

Wkrótce udostępnimy szczegółowy program Festiwalu.

Końcówkę listopada zwieńczy premiera spektaklu Gwiazdeczka autorstwa i w reżyserii Anny Katarzyny Chudek oraz Mariusza Wójtowicza. Będzie to kolejna odsłona Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Po przerwie świątecznej, w lutym, Teatr zyska kolejny spektakl dla naj-najów. Wydarzy się to za sprawą Ewy Piotrowskiej, która wyreżyseruje spektakl pod wstępnym tytułem Małe Instrumenty.

Ostatnią premierą w sezonie będzie Czarnoksiężnik z krainy Oz Lymana Franka Bauma

w reżyserii Laury Sonik. Wydarzy się ona najprawdopodobniej w czerwcu.

Ponadto, Teatr nadal będzie realizował projekt „Mała Akademia Teatralna”, który planujemy rozpocząć w październiku 2019, a zakończyć w kwietniu bądź na początku maja 2020 roku. O szczegółach wkrótce…

Nowym nabytkiem „Baja” w ramach tzw. edukacji teatralnej jest „EduBaj” – warsztaty tematyczne dotyczące repertuarowych przedstawień. 

Najbliższe z nich zdarzą się już 20 września po spektaklu Brzydkie kaczątko. Poprowadzi je Dominika Miękus, a ich autorski temat to: „Spotkanie z Formą”. Wierzymy, że tego typu spotkania pozwolą widzom przedstawień na dłuższe pozostanie w zaprezentowanym w nich świecie, pozwolą na lepsze zrozumienie i przeanalizowanie występujących tam problemów, oswoją często bardzo abstrakcyjną z punktu widzenia laika specyfikę pracy aktora z formą.

Realizację wyżej wymienionego projektu dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W przerwach pomiędzy premierami, warsztatami, festiwalami nie pozostaniemy oczywiście bierni.

Nasze repertuarowe spektakle będą cały czas eksploatowane. 

Czytany 358 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 17:53

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama