cinema.pl Artykuły

środa, 02 październik 2019 14:34

Łukasz Palkowski o pracy na planie Żmijowiska

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Żmijowisko to serialowa ekranizacja prozy Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule, do której zdjęcia zakończyły się pod koniec lipca. Dlatego od dziś aż do premiery produkcji CANAL+ będzie ujawniał kulisy powstania serialu, w których produkcja oraz obsada opowiedzą o swoich doświadczeniach na planie.

 

Zdjęcia do najnowszej produkcji CANAL+ trwały cztery miesiące. Rozpoczęły się w Warszawie, a następnie ekipa filmowa przeniosła się na Mazury, aby wiernie odtworzyć książkowe Żmijowisko, w którym rozgrywa się główny wątek opowieści. To właśnie tam serialowa ekipa opowiedziała o pracy przy adaptacji książki.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań jest przeniesienie książki na ekran. Nie w każdej sytuacji dzieje się to jeden do jednego. Łukasz Palkowski, który ma już za sobą kilka ekranizacji, mówi, że nie ma jednej reguły i za każdym razem do takiego dzieła podchodzi inaczej:

W przypadku Żmijowiska bardzo mocno kombinowaliśmy jak odejść od pierwowzoru literackiego i za każdym razem wracaliśmy do oryginalnych pomysłów. Ta intryga jest tak inteligentnie napisana, że każde nasze odstępstwa osłabiały tę historię. To był mój pierwszy przypadek kiedy pierwowzór literacki dawał nam podstawę do realizacji znakomitej historii – tłumaczy reżyser.

Dodatkowym plusem pracy przy tej produkcji była bezpośrednia współpraca z Wojciechem Chmielarzem, który jest również współautorem scenariusza. Według reżysera było to bardzo dobre posunięcie, bo nikt tak dobrze nie zna swojej opowieści jak sam autor:

Wojtek miał bezpośredni wpływ na to jak historia będzie przebiegać. Sam chciałem takiej sytuacji. Nikt nie zna lepiej historii niż jej autor. Mogły być w niej na przykład ważne rzeczy, których my byśmy nie zauważyli. Dodatkowo wyglądało to tak, że nauczyliśmy Wojtka pisania scenariuszy, bo jest on fenomenalnym pisarzem posługującym się prozą, a tę historię musieliśmy ubrać również w język filmowy, który jest czymś zupełnie innym – mówi Palkowski.

Ważnym czynnikiem było też dobranie obsady, która nie tylko dogada się na planie, ale również będzie przez te tygodnie dobrze żyła ze sobą pomiędzy zdjęciami:

Z aktorami przy Żmijowisku pracuje się fenomenalnie. Z większością znam się osobiście, bo udało nam się kiedyś pracować. Mam wrażenie, że udało nam się stworzyć świetny zespół, który razem wspólnie żyje, pracuje i się rozumie. Dla mnie ważnym było przede wszystkim, żeby dać aktorom wolność, bo wychodzę z założenia, że reżyser dla aktora jest w zasadzie drogowskazem. Aktor dla mnie jest artystą i sztuka którą tworzy polega na stworzeniu postaci. Ja pomagam w tym tworzeniu, ale w pewnym momencie aktor sam wie lepiej jak dana postać się zachowa, co zrobi, jak zareaguje.

O czym będzie „Żmijowisko”?

„Żmijowisko” to oryginalna produkcja CANAL+ na podstawie popularnej książki Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem. Serial opowiada historię grupy trzydziestoparoletnich przyjaciół ze studiów, którzy wyjeżdżają ze swoimi dziećmi na wakacje do letniska „Żmijowisko”. Pewnego wieczoru, w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy, znika 15-letnia Ada (Hania Koczewska), córka Arka (Paweł Domagała) i Kamili (Agnieszka Żulewska). Rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, jednak dziewczyny nie udaje się odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca na miejsce tragedii, aby wznowić poszukiwania. W trakcie prywatnego dochodzenia pojawiają się zaskakujące tropy i nowi podejrzani. Sprawa coraz bardziej się gmatwa i pojawia się w niej coraz więcej wątków. Tym bardziej, że w tle poszukiwań nastolatki jest historia jej rodziców, ich przyjaciół z młodości oraz wzajemnych relacji pełnych skrywanych przez lata konfliktów, namiętności i uprzedzeń. Stopniowo ujawnia się brutalna prawda o życiu w kłamstwie, dwoistości ludzkiej natury oraz wyniszczającej obsesji zazdrości i nienawiści, która nieuchronnie prowadzi do tragedii.

 

W głównej roli – Arka – będzie można zobaczyć Pawła Domagałę. W serialu wystąpią także m.in.: Davina Reeves-Ciara, Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski, Wojciech Zieliński, Marta Malikowska, Joachim Lamża, Davina Reeves-Ciara, Szymon Piotr Warszawski, Tamara Arciuch, Małgorzata Klara, Magdalena Różańska, Dominik Bąk, Mirosław Haniszewski, Grzegorz Warchoł czy Lidia Sadowa. W obsadzie znaleźli się też niezwykle utalentowani aktorzy młodego pokolenia: Stanisław Cywka, Kamila Urzędowska oraz Hanna Koczewska.

 

Reżyserem nowego serialu kryminalnego CANAL+ jest Łukasz Palkowski, odpowiedzialny za sukces pierwszego sezonu „Belfra”. Scenariusz napisali wspólnie Dana Łukasińska oraz autor powieści, Wojciech Chmielarz. Za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński, zaś scenografem jest Radosław Zielonka. Kostiumy są dziełem Agnieszki Werner, zaś charakteryzacja – Iwony Kajszczak. Za montaż odpowiedzialni będą Jarosław Barzan i Piotr Kmiecik, z kolei autorem muzyki będzie Bartosz Chajdecki. Reżyserką castingu jest Viola Borcuch, a kierowniczką produkcji Marzena Bober. Producentem wykonawczym „Żmijowiska” na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Czytany 578 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 październik 2019 14:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama