cinema.pl Artykuły

czwartek, 21 listopad 2019 16:35

Kapsuła czasu, czyli jak Polacy chcieliby się uchronić przed apokalipsą

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wyobraźmy sobie, że nadchodzi katastrofa, która unicestwi Ziemię. Jesteśmy jednak w posiadaniu ,,kapsuły czasu”, która pomieści kilka przedmiotów, potencjalnie przydatnych do odrodzenia cywilizacji i zrozumienia świata XXI wieku. Co zatem mogłoby znaleźć się w takiej kapsule? Zadanie takiego pytania Polakom zlecił polski oddział telewizji FOX.

 

Wizja końca świata napawa przerażeniem, oznacza bowiem utratę wszystkiego co posiadamy i tego co nas otacza. Gdybyśmy jednak byli w posiadaniu “kapsuły czasu”, do której moglibyśmy włożyć najważniejsze dla nas przedmioty, to na co byśmy się zdecydowali? Na to pytanie, w ramach badania przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie telewizji FOX, odpowiedziało 1123 Polaków. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie najważniejszych ich zdaniem przedmiotów codziennego użytku, rzeczy osobistych, wytworów artystycznych, nauki oraz symboli polskiej i światowej kultury. Polacy zostali również zapytani o to jak ich zdaniem wygląda polska codzienność oraz co jest symbolem człowieka XXI wieku. Wybrano także jedną spośród siedmiu ilustracji, która najlepiej oddaje teraźniejszość.

W kapsule czasu… lodówka, komórka i telewizor

Wśród rzeczy używanych na co dzień znalazło się wiele obiektów, mniej lub bardziej oczywistych. Część respondentów postawiła na przedmioty związane z higieną osobistą takie jak mydło czy żel pod prysznic (2%), szczoteczka i pasta do zębów (5,2%) oraz grzebień (1,9%). Inni skupili się na jedzeniu (1,9%) i wodzie (1,3%). Pomyślano również o przedmiotach takich jak kubek (1,3%), garnki i talerze (1,8%) czy czajnik/ekspres (1,1%) a nawet wspomniano o lodówce, która została wybrana przez czterech respondentów.   Wśród odpowiedzi nie zabrakło także przedmiotów pomocnych w sztuce survivalu: zapałki/zapalniczka (3,9%) czy nóż/scyzoryk (11,3%). Najczęściej jednak ankietowani wybierali telefon komórkowy (18,8) i komputer (3,3%). Co ciekawe, wśród odpowiedzi pojawił się także telewizor (1%). Jak zauważa prof. Lech M. Nijakowski z Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog i autor książki „Świat po Apokalipsie. Społeczeństwo w świetle postapokaliptycznych tekstów kultury popularnej”:

- Z pewnością pewnym zaskoczeniem jest fakt, że respondenci zakładali, iż po apokalipsie będą mieli pożytek z telewizora. Co wydaje się też ciekawe, wśród najczęściej wybieranych przedmiotów codziennego użytku zabrakło, wydawałoby się tak istotnych środków jak lekarstwa.

19% osób zabrałoby ze sobą obraz

Najczęściej wymienianym wytworem artystycznym był obraz (19,6%), aczkolwiek część z respondentów zabrałaby do kapsuły konkretne dzieło sztuki (4,1%), jak np. Mona Lisę (2,4%). Często odpowiedź padała również na płytę z muzyką (8,2%) czy książkę (9%).  

Adnotacja 2019-11-05 155531.png

Rzecz osobista  

Wydawałoby się, że w sytuacji nadejścia katastrofy zabralibyśmy ze sobą więcej przedmiotów, które pomogłyby w walce o przetrwanie niż rzeczy osobistych. Okazuje się jednak, że co piąty Polak ma sentyment do fotografii i podczas takich przygotowań zabrałby ze sobą zdjęcia. Nawet mimo tego, że większość posiada je w formie elektronicznej na telefonach i komputerach. Ubrania, bielizna, buty i biżuteria to kilka kolejnych osobistych przedmiotów, które chętnie zostałby zabrane.

Symbol polskiej kultury to…

Symboli narodowych mamy wiele a nasza kultura kształtowała się przez ponad 1000 lat. Co jednak według respondentów badania reprezentuje Polskę i Polaków najwyraźniej? Otóż jest to flaga Polski (23,8%), godło (8,2%), wydanie Pana Tadeusza (3,4%), krzyż (2,2%), orzełek (5,9%) a nawet polski mocny alkohol, jakim jest wódka (1,5%). Co czwarta osoba nie była w stanie wskazać konkretnej odpowiedzi a interesujące jest, że byli to głównie respondenci w wieku 45-59, pochodzący z miast mających powyżej 500 tys. mieszkańców.

Kultura światowa pod znakiem zapytania?

W przypadku kultury światowej ponad 42% osób nie wymieniło żadnego przykładu. Jednak najczęstszą odpowiedzią była książka, aczkolwiek żaden tytuł nie uzyskał znaczącej większości. Mapa świata i globus uzyskały 3,3% głosów, ale respondenci głównie skupiali się na wyrobach artystycznych takich jak: obrazy (3,8%), muzyka (2,9%), filmy (1,4%) czy rzeźby (1,2%).

Adnotacja 2019-11-05 155555.png

iPhone i ponadczasowa Coca-Cola symbolem naszych czasów

Co symbolizuje ludzi XXI wieku? Co odróżnia nas od poprzednich pokoleń? Spośród listy sześciu przedmiotów wymienionych w ankiecie, co drugi respondent wybrał iPhona jako symbol człowieka XXI wieku. Ten telefon szczególnie chętnie był wybierany przez kobiety (61,6%) w grupie wiekowej 18-29 lat.

- Wybrany symbol naszych czasów – iPhone – odnosi się do stylu życia, w którym telefon staje się podstawą podtrzymywania więzi z rodziną i znajomymi. Jest   źródłem informacji i rozrywki, a nawet tożsamości - dodaje prof. Lech M. Nijakowski.

Druga najczęstsza odpowiedź to zsekwencjonowany ludzki genom (19,4%), który został wskazany przez co czwartego mężczyznę. Wśród odpowiedzi znalazła się też puszka Coca-Coli, którą wybrało dwa razy więcej panów niż pań. Jest to dość ciekawy wybór, zważywszy na to, że pierwsza puszka Coca-Coli powstała w 1960 roku.

Czy codzienność jest postrzegana przez ekran telefonu?

Spośród siedmiu zaprezentowanych zdjęć ankietowani zostali poproszeni o wybranie jednego, najbardziej oddającego naszą rzeczywistość. Fotografie ukazują między innymi: podróż samolotem, pracę w biurze, tęczową flagę, protest, komunikację, urbanizację oraz uzależnienie od telefonu. Ponad połowa ankietowanych wybrała zdjęcie ukazujące ludzi wpatrzonych w telefony. Nasze nieprzerwane zapatrzenie w mały, szklany ekran to obraz codzienności XXI wieku. A Ty co włożyłbyś do swojej “kapsuły czasu”?

bada1.png

bada2.png

Świat po apokalipsie przedstawia serial telewizji FOX WOJNA ŚWIATÓW. Ostatnie dwa odcinki serialu już dzisiaj o 21:00.  Zapraszamy na poświąteczny maraton WOJNY ŚWIATÓW w SOBOTĘ 28 GRUDNIA I NIEDZIELĘ 29 GRUDNIA OD 16:00 (PO CZTERY ODCINKI).

Czytany 415 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 listopad 2019 16:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama