cinema.pl Artykuły

środa, 11 grudzień 2019 12:46

Premiera pierwszych krótkometrażowych dokumentów produkcji National Geographic Documentary Films

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po sukcesach takich dokumentów, jak „Free solo: ekstremalna wspinaczka” i „Jane”, wytwórnia National Geographic Documentary Films prezentuje dwa filmy w nowej dla siebie dziedzinie – krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Poruszające obrazy „Nocni strzelcy” oraz „Przywrócić nadzieję” polscy widzowie zobaczą już 14 grudnia. Kanał National Geographic zdecydował, że filmy będą emitowane bez reklam.

 

Mocne kino, które pokazuje świat takim, jakiego nie chcielibyśmy go widzieć. Dramaty, które dla ich uczestników są codziennością, a widzom z odległych zakątków świata mogą wydawać się nierzeczywiste. Taki właśnie będzie krótkometrażowy debiut wytwórni National Geographic Documentary Films.

National Geographic zawsze poruszało tematy angażujące i istotne dla świata. Rozszerzając naszą ofertę o filmy krótkometrażowe, możemy oddać głos najbardziej aktualnym i znaczącym historiom, które powinny zostać opowiedziane – mówi Carolyn Bernstein, wiceprezes wykonawcza odpowiedzialna w National Geographic za globalne treści fabularne i filmy dokumentalne

Premierowe dokumenty to "Przywrócić nadzieję" nagrodzonego Oscarem reżysera Orlando von Einsiedela oraz "Nocni strzelcy" wyprodukowany przez laureatkę Oscara - Joannę Natasegarę – i wyreżyserowany przez debiutującego Alexandra A. Morę.

Nocni strzelcy - premiera w sobotę 14 grudnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic

„Nocni strzelcy” to niewielka grupa zdeterminowanych fotoreporterów, których misją jest ujawnienie prawdziwego kosztu brutalnej kampanii antynarkotykowej prowadzonej przez prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte. Nocami dokumentują oni morderstwa dokonywane na osobach oskarżonych o handel narkotykami lub ich zażywanie. Mają na to niewiele czasu, ponieważ władze błyskawicznie tuszują te przestępstwa. Bezprecedensowy dokument National Geographic ujawnia tysiące ofiar policji i działających na własną rękę mścicieli.

Reżyserowany z pulsującą intensywnością przez debiutującego reżysera Alexandra A. Morę film podąża za Raffym Lermą, byłym fotoreporterem poczytnej gazety, który łączy siły z ekipą odważnych niezależnych fotografów. Zajmują się oni tematem ulicznych egzekucji, które według szacunków pochłonęły życie aż 27 000 osób. W filmie wykorzystano również szokujące wywiady z członkami tajemniczego oddziału śmierci, który przemierza zaułki miasta w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Przywrócić nadzieję - premiera w sobotę 14 grudnia o godz. 23:00 na kanale National Geographic

Brutalne czystki etniczne i niewyobrażalna skala przemocy, której dopuściło się wojsko birmańskie, doprowadziła do tego, że ponad 700 000 członków muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingya opuściło swoje domy. W czasie ucieczki wiele rodzin zostało rozdzielonych. Krótkometrażowy dokument „Przywrócić nadzieję”, wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara Orlando von Einsiedela ("Białe hełmy", "Virunga"), to inspirująca historia człowieczeństwa i bohaterstwa w zlokalizowanym w Bangladeszu największym na świecie obozie dla uchodźców.

Ekipa filmowa podąża za Kamalem Hussainem, uchodźcą z grupy Rohingya, który każdą wolną chwilę poświęca łączeniu rozdzielonych rodzin. Codziennie nadaje przez radiowęzeł komunikaty o dzieciach, które szukają rodziców. Czasem nie zgłasza się nikt, a czasem do stanowiska Kamala przychodzą ludzie z zaszklonymi od łez oczami, którzy po raz pierwszy od miesięcy widzą swoje ukochane pociechy. – Jak długo będę potrzebny, tak długo będę to robił – zapowiada bohater 30-minutowego dokumentu.  

Czytany 488 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2019 12:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama