cinema.pl Artykuły

piątek, 24 styczeń 2020 17:21

Nominowany do Oscara dokument w lutym zadebiutuje na kanale National Geographic

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

The Cave: szpital w ogniu - premiera w niedzielę 16 lutego o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

 

Okrzyknięty jednym z najlepszych filmów roku przez recenzentów „The New York Times”, „Los Angeles Times” i „The Washington Post” dokument „THE CAVE: SZPITAL W OGNIU”, który zdobył w 2020 roku nominację do Nagrody Akademii Filmowej za najlepszy film dokumentalny, będzie dostępny dla polskich telewidzów już tydzień po rozdaniu Oscarów – 16 lutego.

Światowa premiera telewizyjna produkcji odbędzie się 25 stycznia na antenie National Geographic w Stanach Zjednoczonych, a niedługo potem dokument zostanie wyemitowany w 172 krajach, w 43 wersjach językowych. Opisywany jako niezwykły i nowatorski film, który – jak napisał jeden z recenzentów – „przedstawia kulisy pracy syryjskiego anioła”, jest obecnie dostępny w wybranych krajach na cyfrowych platformach.

Reżyserem dokumentu "THE CAVE: SZPITAL W OGNIU" jest dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej reżyser Feras Fayyad („Ostatni w Aleppo”). Jego najnowsza produkcja jest przejmującym studium kobiecej odwagi, wytrwałości i solidarności. Tytułowa jaskinia (The Cave) to nazwa nadana przez okolicznych mieszkańców podziemnemu szpitalowi w Ghucie, w którym ludność cywilna z ogarniętej wojną Syrii znajduje nadzieję i bezpieczne schronienie.  Kierująca nim lekarz pediatra dr Amani Ballour oraz jej współpracownice Samaher i dr Alaa pracują ramię w ramię z mężczyznami, ratując ludzkie życie. Nie byłoby to możliwe w opresyjnej, patriarchalnej kulturze, jaką syryjski reżim narzucił na powierzchni ziemi.

Ekipa filmowa towarzyszyła kobietom podczas codziennych nalotów, zmagań z chronicznym brakiem podstawowego zaopatrzenia i ryzykiem kolejnego chemicznego ataku, podobnego do tego, który miał miejsce w Ghucie w 2013 roku. Efektem ich pracy jest przejmujący obraz wojny w Syrii i jej kilku bohaterek.

Jestem syryjskim filmowcem i uznałem, że jest moim obowiązkiem pokazać światu Syryjczyków oraz zbrodnie, które są w dalszym ciągu popełniane w moim kraju. Zobaczyłem w dr Amani nadzieję, bo jest osobą, która nie tylko otacza opieką pacjentów w niewyobrażalnie trudnych warunkach, ale także podważa zakorzenione w naszym społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia. Czułem wewnętrzną potrzebę opowiedzenia jej historii i jestem bardzo wdzięczny stacji National Geographic, która zdecydowała się pokazać ją widzom na całym świecie – powiedział reżyser Feras Fayyad.

Po premierze dokumentu "THE CAVE: SZPITAL W OGNIU" podczas Festiwalu Filmowego w Toronto historia dr Amani i członków jej zespołu stała się źródłem inspiracji dla krytyków i widzów, który doceniają niezwykłą odwagę bohaterów filmu, ich współczucie i siłę w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Naszym wyróżnikiem są niezwykłe, uniwersalne historie i właśnie dlatego bardzo się cieszymy, że możemy przedstawić międzynarodowej widowni stacji National Geographic dokument THE CAVE: SZPITAL W OGNIU z nadzieją, że zwróci on uwagę ludzi na całym świecie na trwający w Syrii kryzys humanitarny.

 

–  podkreśla Carolyn Bernstein, wiceprezes i dyrektor ds. opracowania i produkcji programów fabularnych i dokumentalnych National Geographic

 

Film rozbudza na całym świecie liczne dyskusje. W chwili obecnej ponad 6 tys. ludzi wyraziło już swoje poparcie dla inicjatywy #StandWithDrAmani i zobaczyło dokument podczas około stu projekcji zorganizowanych w szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury w przeszło 60 miastach. Dostępne są także wytyczne ułatwiające moderowanie dyskusji po pokazie filmu i dodatkowe materiały, które pomogą organizatorom spotkań zainicjować dialog z ludźmi poruszonymi historią dr Amani. Materiały w języku angielskim oraz lista proponowanych inicjatyw są dostępne na stronie StandwithDrAmani.com.

Dokument "THE CAVE: SZPITAL W OGNIU" miał swoją światową prapremierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, na którym zdobył przyznawaną przez publiczność nagrodę Grolscha. Był pokazywany na ponad 30 festiwalach filmowych na całym świecie, w tym m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym Mill Valley, Festiwalu Filmowym Savannah oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Dokument został wyróżniony wieloma branżowymi nagrodami, w tym nagrodą Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmów Dokumentalnych za najlepszy scenariusz, nagrodą Cinema Eye za wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcji, otrzymał nominację do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych i nagrody Golden Reel Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku.

Film został wyprodukowany przez prowadzoną wyłącznie przez kobiety spółkę Danish Documentary Films. Kirstine Barfod i Sigrid Dyekjær pełnią obowiązki producentek, a Eva Mulvad, Pernille Rose Grønkjær i Mikala Krogh producentek wykonawczych. Producentami wykonawczymi ze strony National Geographic Documentary Films są Carolyn Bernstein i Ryan Harrington. Matt Renner byl odpowiedzialny za produkcję ze strony kanału National Geographic.

Czytany 399 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 styczeń 2020 17:34

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama