cinema.pl Artykuły

wtorek, 28 styczeń 2020 13:27

Czy najbardziej majestatyczni zabójcy świata zwierząt sami są w niebezpieczeństwie?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W lutym wielkie, dzikie koty zawładną kanałem National Geographic Wild. Widzowie mogą liczyć na ogromną dawkę wiedzy o większych kuzynach swoich domowych ulubieńców. Nie zabraknie też emocji i momentów zmuszających do refleksji – codzienność dzikich kotów coraz częściej związana jest bowiem z zażartą walką o przeżycie – walką, którą prowadzą… z ludźmi. W ramach „Miesiąca z wielkimi kotami” zobaczymy trzy premierowe produkcje i mnóstwo takich, które miłośnicy panter, lwów i tygrysów już dobrze znają.

 

Miesiąc z wielkimi kotami – emisje w niedziele od 2 lutego od godz. 15:00

„Miesiąc z wielkimi kotami” na stałe wpisał się w ramówkę National Geographic Wild. Każdego roku, kanał poświęca jeden miesiąc być rzucić więcej światła na tajemnice tych majestatycznych zwierząt. Zobaczymy, jak polują, jak opiekują się swoimi młodymi i jak walczą o swoją pozycję z pobratymcami, a co najważniejsze – poznamy problemy, z którymi borykają się w dużej mierze przez nas samych.

Dzikie koty Indii - niedziela od 9 lutego o godz. 15:00

Indie i dzikie koty? Pierwsze skojarzenie to oczywiście tygrysy! Największe z żyjących na świecie kotów to prawdziwy symbol subkontynentu. W dwuodcinkowej produkcji National Geographic Wild poznamy jednak również jego bardziej tajemniczych mieszkańców. Będziemy mieli okazję śledzić niezmiernie rzadko spotykanego irbisa śnieżnego. Żaden inny kot nie czuje się tak dobrze na wysokościach przekraczających 6 tys. metrów nad poziomem morza. Poznamy też ostatnie lwy azjatyckie z Parku Narodowego Gir. W położonym nad Morzem Arabskim stanie Gudźarat żyje już bardzo niewiele tych, kojarzonych z Afryką, drapieżników. Czy uda im się przetrwać?

Czarna pantera - niedziela 16 lutego o godz. 15:00

Któż nie podziwiał mądrego i silnego Bagheery – czarnej pantery z „Księgi Dżungli”? Jego odpowiednicy występują w naturze dość rzadko. Czarne umaszczenie wynika ze zwiększonej zawartości melaniny – ciemnego pigmentu w chromatoforach i zdecydowanie częściej spotykamy dzikie koty w jaśniejszych odcieniach. Kanał National Geographic Wild pokaże zatem widzom jednego z rzadziej spotykanych kotów świata. W tym celu zabierze nas niemal na sam południowy koniec subkontynentu, nad meandrującą przez pradawną dżunglę rzekę Kabini.

Indyjskie lamparty - niedziela 23 lutego o godz. 15:00

Niegdyś lamparty budziły przerażenie parzystokopytnych niemal na cały świecie.  Skamieniałości lamparta odkryto nawet w Polsce, w jaskini na Biśniku. Niestety, ekspansywna postawa człowieka wciąż wypycha te zwierzęta z terenów, które niegdyś były terenami ich polowań. Jego siedliska poza Afryką są coraz mniejsze i bardziej pofragmentowane. W Indiach wciąż walczą, jednak nie wiadomo, jak długo będą w stanie opierać się ludziom szukającym miejsca pod siedziby i pola uprawne.

Czytany 386 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 styczeń 2020 13:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama