Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 17 luty 2020 12:24

Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu i jego najbliższe plany!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

5 kwietnia 2020 na Dużej Scenie Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu odbędzie się pierwsza noworoczna premiera. Po Przytulakach oraz Brzdęku i dźwięku Teatr zyska kolejny spektakl dla najnajów. Wszystko to stanie się za sprawą Ewy Piotrowskiej (dyrektor Teatru Baj w Warszawie), która na podstawie autorskiego scenariusza wyreżyseruje spektakl Pokój Instrumentów. Scenografię wykona Katarzyna Proniefska-Mazurek, a muzykę oraz specjalny stół muzyczny wykreuje Wojciech Błażejczyk. W przedstawieniu obejrzymy: Agnieszkę Niezgodę, Annę Katarzynę Chudek, Andrzeja Słowika oraz Krzysztofa Grzędę.

 

Drugi premierowy spektakl zaprezentowany zostanie 13 czerwca. Będzie to Czarownik z krainy Oz Lymana Franka Baumaa. Reżyserii tytułu podejmie się Laura Sonik.  Autorką scenografii będzie Sylwia Maciejewska, a muzykę skomponuje Mateusz Winisław. Za oprawę multimedialną odpowiedzialność weźmie Marianna Korman. Skład obsady to: Grażyna Rutkowska-Kusa, Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Andrzej Korkuz, Mariusz Wójtowicz, Jacek Pysiak, Krzysztof Parda. Jak można przypuszczać, przedstawienie to również przeznaczone jest na Dużą Scenę.

Maj stanowić będzie miesiąc wyjątkowo obfity w wydarzenia. Czeka nas bowiem otwarcie amfiteatru elżbietańskiego połączonego z obchodami 75-lecia istnienia i funkcjonowania Teatru. W dniach 29 – 31  maja  po obejrzeniu spektaklu na Małej bądź Dużej Scenie „Baja” nastąpi zwiedzanie przyteatralnego ogrodu, w którym znajdą się zmechanizowane rzeźby przedstawiające postaci z dramatów Szekspira oraz z mitologii jako źródeł licznych inspiracji dla twórczości Stratfordczyka.    

30 maja o godz. 18:00 na Scenie Szekspirowskiej w Toruniu odbędzie się oficjalna uroczystość obchodów 75-lecia istnienia Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu. Zaproszenia na nie otrzymają dyrekcje różnych polskich Teatrów i instytucji kultury, a podczas imprezy Prezydent Miasta Torunia wręczy nagrody pracownikom Teatru. 

Po wyżej wspomnianej fieście, o godz. 19:00, nastąpi drugi ważny akt – uroczyste i oficjalne otwarcie drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej w Toruniu! Na tę okoliczność przewidziane jest zagranie Sonetów  (wg W. Szekspira) w reż. Zbigniewa Lisowskiego. 

Spektakl ten obejrzeć będzie można również w elżbietańskim amfiteatrze dzień wcześniej – 29 maja o godz.19:00 oraz dzień później, 31 maja również o godz. 19:00.

27 czerwca organizujemy „Noc Kupały”. Z tej okazji łączymy siły z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, który w tym również obchodzi swój jubileusz – jubileusz 100-lecia! Na Starym Rynku postawiona zostanie scena, gdzie odbędzie się wspólny koncert zespołów aktorskich obydwu Teatrów. 

Następnie o godz. 19:00 przeniesiemy się na Błonia Nadwiślańskie, a tam czekać będzie na nas druga scena, z której zabrzmią dawne polskie pieśni ludowe odnoszące się do Nocy Sobótkowej w wykonaniu Chórów: Chóru UAM-u z Poznania oraz Astrolabium  z Torunia. Nie ominie nas również tradycja puszczania wianków…

O wszystkim, co powyżej i nie tylko, informować będziemy na łamach naszej strony internetowej:

www.bajpomorski.art.pl , na fanpage’u:

https://www.facebook.com/bajpomorski  oraz Instagramie:

https://www.instagram.com/teatrbajpomorski/  

Poniżej załączamy też aktualną rozmowę z Dyrektorem naszego Teatru, które treści wyżej wymienione, a także te jeszcze niewymienione artykułuje explicite:

http://www.toruntv.pl/movie/show?id=21040&search=rozmowa%20dnia&param=1&page=1 

Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież