cinema.pl Artykuły

wtorek, 25 luty 2020 13:47

Nieznane filmy Doroty Kędzierzawskiej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dorotę Kędzierzawską dobrze znamy przede wszystkim z takich filmów jak Pora umierać czy Inny świat. Jednak tylko nieliczni mieli szansę zobaczyć etiudy z okresu jej studenckich prób warsztatowych. Szansa na poznanie tego okresu jej twórczości pojawi się 4 marca – tego dnia FINA Wałbrzyska 3/5 pokaże pierwsze, nieznane szerokiej publiczności filmy reżyserki.

 

Dorota Kędzierzawska – reżyserka filmowa, scenarzystka, montażystka. W latach 1976 – 1978 studiowała na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1981 roku ukończyła PWSTviT w Łodzi (początkowo studiowała na WGIK w Moskwie). Autorka filmów dokumentalnych i fabularnych (Koniec Świata, Diabły Diabły, Wrony, Nic, Jestem, Pora umierać, Jutro będzie lepiej), za które zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę FIPRESCI za Koniec świata, Coup de coeur podczas MFF Cannes ’94 oraz Grand Prix na MFF Belfast ’94 za Wrony, Grand Prix Filmmusic Biennale – Bonn ’99 za Nic, Grand Prix IFEMA Malmo ’08 za Pora umierać, Grand Prix oraz Peace Award – Berlinale ’11 za Jutro będzie lepiej.

W etiudach, które zostaną 4 marca pokazane w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, reżyserka podejmuje przede wszystkim tematy dzieciństwa i samotności. Agnieszka (nagroda na łódzkim Festiwalu Etiud Studenckich w 1983 roku) opowiada o dzieciństwie widzianym oczami wrażliwej dziewczynki z wielodzietnej rodziny. Jajko (nominacja do studenckiego Oscara w Los Angeles w 1983 roku, I nagroda na III Europejskim Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium, nagroda im. Andrzeja Munka) przedstawia relację rodzeństwa – starszego chłopca i młodszej dziewczynki dorastających w surowej rzeczywistości PRL. Gucia (I nagroda za reżyserię i najlepsze zdjęcia na Studenckim Festiwalu Filmowym w Poczdamie) to oparta na opowiadaniu Jerzego Andrzejewskiego pt. Pierwsza miłość opowieść o uczuciu rodzącym się między parą siedmiolatków. Ciekawie zrealizowana etiuda Początek ukazuje trud pracy w łódzkich zakładach włókienniczych oraz niemożność pogodzenia pracy z życiem rodzinnym. Koniec świata – debiut fabularny Kędzierzawskiej, stanowi studium samotności dwojga starych ludzi, którzy spędzili razem całe życie.

 

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką. Rozmowę poprowadzi krytyczka filmowa – Anna Serdiukow

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych w recepcji od godz. 18:30.

W cyklu „Nieznane filmy znanych reżyserów” prezentowany jest wczesny, najczęściej studencki dorobek cenionych twórców filmowych. Reżyserzy, znani przede wszystkim z pełnometrażowych produkcji, często mają na koncie wyśmienite filmy amatorskie, dokumentalne, etiudy. Najczęściej nie są one znane szerszej publiczności, a stanowią ciekawy punkt w dorobku każdego twórcy – są szczerym i odważnym zapisem poszukiwań artystycznych w początkowych etapach pracy zawodowej.

 

Bohaterem kolejnej odsłony cyklu będzie Jerzy Skolimowski - na to spotkanie FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza 1 kwietnia.

Czytany 488 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 luty 2020 13:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama