cinema.pl Artykuły

piątek, 06 marzec 2020 11:23

Dokument wyprodukowany przez Jodie Foster i Roberta Redforda

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Fundacja „Ruchome Obrazy” 17 kwietnia do polskich kin wprowadzi niezwykły dokument wyprodukowany przez Jodie Foster i Roberta Redforda, w którym Foster jest również narratorką. To trzymający w napięciu dokument o Alice Guy-Blaché, kobiecie która na zawsze zmieniła historię X Muzy. Ta nietuzinkowa kobieta uznawana jest za pionierkę kinematografii. Do historii przeszła  jako pierwsza reżyserka w historii kina.   

 

 

Alice Guy-Blaché swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.       

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor.

Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.             

W KINACH OD 17 KWIETNIA 2020

 

 

PRASA O FILMIE

Poruszający! Możesz nie zdawać sobie sprawy, kim była ta niezwykła kobieta, ale po tym dokumencie nabierzesz ochoty na oglądanie starych filmów! 

The New York Times

 

***

 

Dokument, który zaczyna się jak zwykła biografia, szybko zamienia się w detektywistyczny thriller. 

The Los Angeles Times

 

***

 

Potężny wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami filmowcami.

The Hollywood Reporter

 

***

 

Poruszający dokument o niesamowitej reżyserce. Pod koniec filmu miałem łzy w oczach.

Deadline Hollywood

Czytany 331 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 marzec 2020 11:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama