cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 23 marzec 2020 13:14

KOGO OGARNIE BURSZTYNOWA GORĄCZKA?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nowy sezon programu "Złoto Bałtyku", który śledzi losy niestrudzonych poszukiwaczy bursztynu będzie miał swoją premierę we wtorek 24 marca o 21:00 wyłącznie na HISTORY.

 

Za bursztynem, zwanym „złotem Bałtyku”, od wieków podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Nie straszny im mróz, błoto ani ciężka praca. W nowym sezonie powracamy do znanych bohaterów, ale powitamy także nowe twarze. Dla kogo bursztyn to prawdziwa życiowa pasja?

BOHATEROWIE:

 

Tomasz Ołdziejewski – mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea. Jego prace można spotkać w wielu galeriach w Polsce - Gdańsk (Stare Miasto), Warszawa (Stare MIasto), Kraków oraz w wielu krajach na świecie. W najnowszym sezonie programu postawił sobie prawdziwe wyzwanie – chce wykonać największy na świecie, pół metrowy model Titanica z bursztynu. Tomasz ma nadzieję trafić dzięki niemu do Księgi Guinessa. Tomasz wykona statek m.in. ze zbiorów jego zmarłego niedawno ojca, co sprawia, że projekt ma dla niego wyjątkowe, osobiste znaczenie. W poszukiwaniach dodatkowego surowca pomaga mu Herkules, jego przyjaciel od dziecięcych lat, z którym łączy go pasja do poszukiwania złota Bałtyku.

 

Krzysztof Biereśniewicz – po sukcesach w pierwszym sezonie programu nadal poszukuje złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach pod Gdańskiem. Tym razem musi zmierzyć się nie tylko z naturą, ale także złodziejami, którzy upatrzyli sobie jego złoża bursztynu. Krzysiek wdaje się także w konflikt z właścicielem działki Gienkiem, który chce zostać partnerem w zyskach z poszukiwań. Krzysiek w przyszłości planuje otwarcie opłacalnej kopalni bursztynu. Przygodę ze Złotem Bałtyku rozpoczął w wieku 11 lat, gdy ojciec zabrał go na bursztyn. Z wykształcenia stolarz. Ojciec dwójki dzieci, dla których pragnie zupełnie innego życia niż swoje. Poszukiwania bursztynu to dla niego rozrywka podobna do hazardu.

 

Dorota Cenecka – jubilerka, projektantka biżuterii z bursztynu, właścicielka pracowni jubilerskiej; członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W najnowszym sezonie poznajemy więcej kulisów jej pracy z bursztynem – od prezentacji projektów Doroty na pokazach mody po pracę nad łańcuchem prezydenckim dla Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Marka Doroty znana jest na całym świecie, a w szczególności doceniają ją klienci z Chin. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat, zaczynała jako czeladnik, szkoląc swoje umiejętności, od 7 lat prowadzi swój własny biznes bursztynowy, jako jedna z niewielu kobiet w tej branży. Sama kupuje surowiec, zajmuje się reklamą, sprzedażą, wyjazdami na targi w Polsce i zagranicą oraz aktywnie bierze udział w licznych wystawach i pokazach biżuteryjno-modowych na całym świecie. Bursztyn jest dla niej natchnieniem – trzymając surową bryłkę w rękach wie już, co z niej zrobi.

 

Benedykt Formella – właściciel i szyper kutra rybackiego HEL 6 w najnowszym sezonie w bursztynie upatruje drogę na wyjście z kryzysu rybołówstwa, jaki dotknął jego i jego kolegów po fachu. Bałtyk nie jest już tak łaskawy dla Szypra i jego załogi jak kiedyś, dlatego błyszczące drobinki złota w sieciach są teraz jeszcze cenniejsze. Benedykt i jego żona Małgorzata muszą naprawić swój kuter i szukać nowych rozwiązań na zdobycie złota Bałtyku, by przetrwać i dać swojej załodze pracę.

 

Marta Włodarska - jubilerka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją w jej pracy są natura, woda, Morze Bałtyckie z całym swoim bogactwem. To bursztyn i drewno poławiane zimą na Mierzei Wiślanej. Zestawienie tych materiałów pozwala na niekończącą się kreację różnych form, a dopełnieniem kompozycji jest srebro. Młoda artystka umiejętnie wydobywa piękno naturalnych surowców, w niezauważalny sposób zacierając granicę między drewnem a bursztynem.

O NOWYM SEZONIE:

W nowym sezonie programu powracamy do bohaterów, których życie odmieniła pasja do bursztynu. Krzysiek i jego pracownicy nie zapomnieli o świetnych znaleziskach na działce pod Gdańskiem i powracają tam, by sprawdzić, czy ten kawałek ziemi ma coś jeszcze do zaoferowania. Nieoczekiwanie odnalezione przez nich złoża przyciągają amatorów cudzie własności. Szyper Benedykt wraz z załogą kutra HEL-6 nadal przeczesują sieci rybackie w poszukiwaniu bursztynów, których nieraz jest w nich więcej niż ryb. Decydują się także na inne metody poszukiwania, ponieważ Bałtyk jest dla nich coraz mniej łaskawy. Tomek, który każdego roku czeka na sztorm, w tym roku potrzebuje znacznie więcej surowca, niż jest w stanie sam zebrać. Nasz bohater postawił sobie wyjątkowy cel – rozpoczął budowę największego modelu Titanica, jaki kiedykolwiek został wykonany z bursztynu i ma nadzieję trafić z nim do Księgi Rekordów Guinnessa. W nowym sezonie poznamy także Martę, która tworzy biżuterię łączącą bursztyn z drewnem. Jubilerka Dorota, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu otrzymuje wymagające zlecenie – ma stworzyć łańcuch prezydencki dla prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

 

Czytany 326 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 marzec 2020 14:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama