cinema.pl Artykuły

piątek, 10 kwiecień 2020 15:49

Wielkanoc w TVP

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Światowa pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne Święta Wielkanocne większość polskich rodzin spędzi osobno, czasem niestety w samotności. Z myślą o nich Telewizja Polska zaprasza na „Wielką Moc Wspólnych Świąt – Koncert Nadziei”, który już w niedzielę, 12 kwietnia połączy widzów zasiadających przy świątecznym śniadaniu i da im poczucie wspólnoty, przynosząc otuchę i dobrą energię polskich artystów, którzy wezmą udział w tym wyjątkowym koncercie.

 

W pierwszej części koncertu, który rozpocznie się o godz. 10:00 w TVP1, prowadzący będzie łączył się z popularnymi aktorami, muzykami, sportowcami, a także z widzami TVP, świętującymi w tym roku Wielkanoc z dala od bliskich. 

O tym, jak spędzają Święta Wielkanocne opowiedzą m.in.: Magda Steczkowska, Marek Piekarczyk, Staszek Karpiel-Bułecka, Ania Wyszkoni, Wojtek i Krystyna Cugowscy, Kasia Cichopek z mężem Marcinem Hakielem, Marieta Żukowska, Barbara Bursztynowicz, Katarzyna Glinka, Ada Fijał, Tomasz Wolny, Mariusz Czerkawski, Łukasz Nowicki z żoną, Tomasz Oświeciński  z żoną i córką oraz Radek Liszewski z rodziną. 

Kolejną część wydarzenia „Wielka Moc Wspólnych Świąt – Koncert Nadziei” zobaczymy, po Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego i Błogosławieństwie Urbi et Orbi, w TVP1 o godz. 12:35. Gwiazdy polskiej estrady zaśpiewają znane piosenki o radości, miłości i nadziei. W Koncercie Nadziei wystąpią m.in.: Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Anna Jurksztowicz, Halina Mlynkova, Rafał Brzozowski, Paweł Jasionowski, Lanberry, Joanna i Łukasz Lazer (Red Lips), Majka Jeżowska, Janusz Radek, Andrzej Krzywy i Kasia Stankiewicz. Artystom będzie towarzyszyć Urban Band pod dyr. Grzegorza Urbana.

 

Przekażemy też życzenia świąteczne, nadesłane przez widzów TVP do „Pytania na Śniadanie” oraz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . W związku z panującą pandemią, koncert zrealizowany zostanie bez udziału publiczności oraz  z zachowaniem wszelkich rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. 

WIELKI PIĄTEK, 10 KWIETNIA

 

TVP1, BĄDŹMY RAZEM W DOMU, odc. 8, premiera

godz. 15:35

Autorski, misyjny program TVP1, skierowany do seniorów i  opiekunów osób starszych. Celem programu jest wsparcie   widzóww trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Audycja nie tylko zachęca  do pozostania w domu, ale  przede wszystkim  podpowiada jak sobie radzić oraz jak ciekawie i wartościowo spędzać ugi czas  we własnych mieszkaniach. Program prowadzą na zmianę Urszula Rogala, dziennikarka specjalizująca się w tematyce związanej z seniorami oraz Rafał Patryra, dziennikarz TVP.

 

TVP1, TVP POLONIA, DROGRA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM PAPIEŻA FRANCISZKA na żywo 

godz. 20:50

Transmisja Drogi Krzyżowej sprzed Bazyliki św. Piotra. Będzie to ósma Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka.

 

BERNADETTA. CUD W LOURDES 

godz. 22:35

Sfilmowana historia świętej Bernadetty Soubirous. Między lutym a lipcem 1858 roku w Grocie Massabielle w Lourdes, we Francji, Matka Boża objawiła się aż 18 razy dziewczynce o imieniu Bernadetta, co ostatecznie zostało potwierdzone przez władze kościelne. Po objawieniach Bernadetta wstąpiła do klasztoru. Reżyseria: Jean Sagols. Scenariusz: Serge Lascar. Aktorzy: Katia Miran, Michel Aumont, Francis Huster, Francis Perrin, Alessandra Martines, Alain Doutey.

 

 

 

TVP2, NABOŻEŃSTWO WIELKOPIĄTKOWE W ŁODZI, na żywo

godz. 17.00

Wielki Piątek jest pamiątką męczeńskiej śmierci Zbawiciela Jezusa Chrystusa za grzechy. Ewangelicy uważają ten dzień  za jeden z największych świąt chrześcijańskich. W dzień Wielkiego Piątku wierni wyciszają się, by właściwie przygotować się do Zmartwychwstania Chrystusa. W kościołach podczas nabożeństwa czytana jest Historia Męki i Śmierci. Przejmująco w tym dniu brzmią ewangelickie pieśni pasyjne, których słowa i muzyka wyjątkowo poruszają. Nabożeństwo poprowadzi proboszcz parafii ks. Michał Makula, kazanie wygłosi bp kościoła ks. Jerzy Samiec.

 

TVP KULTURA, PRZEZ KRZYŻ DO ZMARTWYCHWSTANIA, godz. 8:50

Reportaż Katarzyny Popławskiej, przybliżający ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa z perspektywy obrządku prawosławnego. Duchowni z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku tłumaczą sens i znaczenie zbawienia. 

 

TVP KULTURA, Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" godz. 13:15 

Utwór, który przyniósł sławę Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Uważany jest przez samego autora za „jeden z jego najbardziej awangardowych”. Symfonia składa się z trzech części, a jej tematem jest cierpienie matki po stracie dziecka. Koncert został zarejestrowany 4 października 2001 r. w Katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyryguje Antoni Wit.

 

TVP KULTURA, DZIEŃ GNIEWU, godz. 14:25

Dramat Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. W miasteczku trwa obława na okoliczną społeczność żydowską. Emanuel Blatt odnajduje schronienie w niedalekim klasztorze. Występują: Radosław Pazura, Rafał Gąsowski, Jan Marczewski, Natalia Rybicka, Daniel Olbrychski, Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz, Marcin Bornus-Szczyciński, Andrzej Plata. 

 

TVP KULTURA, VIA CRUCIS GODZ. 18:50

Oratorium kompozytora Pawła Łukaszewskiego, skomponowane według Drogi Krzyżowej. Wykonaniu towarzyszy cykl obrazów Jerzego Dudy-Gracza, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia w całym roku liturgicznym.

 

TVP KULTURA, Milczenie, godz. 20:15 PREMIERA 

Adaptacja powieści Shūsaku Endō z 2016 roku. Jedno z najbardziej osobistych dzieł Martina Scorsese. Japonia, XVII wiek, okres walk z chrześcijaństwem. Dwóch misjonarzy przybywa do Kraju Kwitnącej Wiśni, by odnaleźć swojego nauczyciela - niezwykle odważnego jezuitę, który oskarżany jest o porzucenie stanu kapłaństwa i zostanie buddyjskim mnichem. Historia kapłana okazuje się bardziej skomplikowana niż to się mogło wydawać. W rolach głównych: Liam Neeson, Andrew Garfield i Adam Driver. 

 

TVP KULTURA, WE WNĘTRZU ORGANÓW KATEDRY NOTRE DAME, GODZ. 23:00 

Dokument Isabelle Julien z 2015 roku. Olivier Latry jest pracownikiem jednej z najsłynniejszych katedr na świecie – paryskiej Notre-Dame. Organista wyjaśni mechanizmy instrumentu, na którym pracuje – omówi ich historię, a także proces kształtowania się muzyki sakralnej. 

 

TVP KULTURA, Krzysztof Penderecki, „Powiało na mnie morze snów” - Pieśni zadumy i nostalgii godz. 00:10

Rejestracja koncertu zamykającego obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Specjalnie na tę okazję (na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina) Krzysztof Penderecki skomponował utwór „Powiało na mnie morze snów” - Pieśni zadumy i nostalgii. 

Koncert odbył się 14 marca 2011 roku. Solistami byli: Wioletta Chodowicz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton). Towarzyszył im Chór Filharmonii Narodowej oraz orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą kompozytora.

 

 

 

TVP HISTORIA, GOLGOTA JASNOGÓRSKA DUDY GRACZA, GODZ. 14.40 

W filmie dokumentalnym Jakuba Nowaka, „Golgota Jasnogórska Dudy Gracza” widzowie poznają historię niezwykłych stacji Męki Pańskiej, namalowanych przez wybitnego polskiego artystę, Jerzego Dudę Gracza, dla klasztoru o.o. Paulinów w Częstochowie. Refleksję na temat Drogi Krzyżowej wygłosił kardynał Franciszek Macharski.  Film z roku 2002. 

 

WIELKA SOBOTA, 11 KWIETNIA

 

TVP1, STUDIO RABAN, premiera

godz. 8:50

Dziś w odcinku „Studio Raban” ks. Michał Lubowicki wyjaśni wielkanocne tradycje i znaki w liturgii Triduum Paschalnego. Porozmawiamy również z ks. Markiem Chrzanowskim, który  sam zmierzył się z trudną chorobą – po co w życiu chrześcijanina cierpienie? Czy bez krzyża, nie ma zbawienia?

 

TVP1, RODZINNY EKSPRES – Wielkanoc. Dlaczego Bóg umarł za mnie, premiera

godz. 9:20

„Wielkanoc to święto usuwania kamieni. (…) Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają żywy kamień: Jezusa zmartwychwstałego.” To słowa papieża Franciszka, podczas zeszłorocznej Liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej. W programie Rodzinny ekspres wyjaśnimy przesłanie tych słów . 

 

TVP1, JAKA TO MELODIA, odc. 4324, premiera

godz. 17:25

Wielkanoc za pasem, więc program Jaka to melodia? odwiedzą specjalistki od ludowych, w tym także świątecznych tradycji. Panie z Koła Gospodyń Wielskich z Łowicza będą rywalizować z góralkami z Koła Gospodyń Wiejskich z KościeliskaMuzycznym zmaganiom towarzyszyć będą występy gwiazd: The Chance, Maryla Rodowicz, Brathanki, Akcent, Blue Cafe, a także Mazowsze. Prowadzenie Rafał Brzozowski

TVP1,TVP POLONIA, ORĘDZIE WIELKANOCNE ABPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO NA WIELKANOC 

godz. 20:00 premiera

Tradycyjnie, za pośrednictwem Telewizji Polskiej, z okazji Świąt Wielkiej Nocy Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki. Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.

 

TVP1, NIEBO ISTNIEJE… NAPRAWDĘ, premiera

godz. 21:20

Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki wydanej w 2010 r. o Coltonie Burpo (Connor Corum) – chłopcu, który podczas operacji znalazł się na granicy życia i śmierci. Rodzice (Kelly Reilly i Greg Kinnear) nie spodziewali się, że w ciągu następnych kilku miesięcy usłyszą piękną i wyjątkową opowieść o podróży chłopca do nieba i z powrotem. Czteroletni Colton oznajmił rodzicom, że opuścił swoje ciało podczas zabiegu, opisując, co jego rodzice robili, gdy on leżał na stole operacyjnym. Mówił o wizycie w niebie i przekazywał historie ludzi, z którymi spotkał się w zaświatach, a których nigdy wcześniej nie widział. Reżyseria: Randall Wallace. Chris Parker, Randall Wallace. Aktorzy: Greg Kinnear, Kelly Reilly, Thomas Haden Church, Connor Corum, Lane Styles, Margo Martindale, Jacob Vargas.

 

TVP2, PYTANIE NA ŚNIADANIE, na żywo

godz. 8:00

Ulubiony poranny magazyn Polaków. 

TVP KULTURA, JESTEŚ, KTÓRY JESTEŚ GODZ. 7:00 

Pieśni wielkanocne według scenariusza Wiesława i Giny Komasów oraz Grzegorza Sadurskiego, reżysera koncertu. Utworom towarzyszą wiersze Romana Brandstaettera. Występują: Stanisław Sojka, Spirituals and Gospel Singers, Grzegorz Markowski, Dariusz Kozakiewicz, Bronisław Duży, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Irena Santor, Ines Zaczek i Grażyna Łobaszewska.

 

TVP KULTURA, ECCE HOMO. PIEŚNI PASYJNE. MARIA POMIANOWSKA ENSEMBLE GODZ. 9:15 

Koncert, w którym znalazły się znane, chociaż bardzo stare, polskie pieśni wielkopostne takie jak: „Ogrodzie Oliwny”, „Krzyżu Święty”, „Gorzkie Żale”. Niezwykła wrażliwość i wierność tradycyjnej muzyce, które są cechą charakterystyczną zespołu Maria Pomianowska Ensemble, pozwolą usłyszeć dawne pieśni w oryginalnych aranżacjach łączących muzykę klasyczną z ludową.

 

TVP KULTURA, SCENA KLASYCZNA – JERYCHO GODZ. 9:55

Jerycho to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, praktykowane do XIX wieku. W rozmowie z Barbarą Schabowską Bartosz Izbicki opowiada, dlaczego postanowił założyć zespół śpiewaczy, czy istnieje jakiś sposób, aby ożywić muzykę dawną, średniowieczną, co może być łącznikiem między badaniami muzyki, a żywą tradycją, jak traktuje zapis muzyczny, co jest dla niego podstawą w aranżacji takiej muzyki. Zdradzi, czy można improwizować polifonię oraz wytłumaczy na czym polega siła i piękno tej wykonywanej przez zespół muzyki.

 

TVP KULTURA, JORDI SAVALL – JEROZOLIMA GODZ. 15:15

Jerozolima - miasto narodzin trzech wielkich religii i centrum najbardziej zaciętych konfliktów. 

Z zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya oraz artystami z Izraela, Palestyny, Syrii, Armenii, Grecji i Turcji Jordi Savall - dyrygent, popularyzator muzyki dawnej i mistrz viola da gamba - wciela w życie plan odnalezienia świętości tego miejsca oraz nadziei na pokój poprzez dźwięki. Koncert zarejestrowany został w 2018 roku.

 

TVP KULTURA, DZIENNIK WIEJSKIEGO PROBOSZCZA, GODZ. 16:45 PREMIERA 

Ekranizacja powieści Georgesa Bernanosa z 1951 roku w reżyserii francuskiego „malarza filmów” - Roberta Bressona. Młody ksiądz przybywa na wieś w północnej części  Francji, aby objąć swoją pierwszą w życiu parafię. Mieszkańcy wsi nie darzą nowego proboszcza sympatią. Duszpasterz dzieli się swoim rozgoryczeniem i samotnością na łamach dziennika. Występują: Claude Laydu, Marie-Monique Arkell, Andre Guibert, Jean Riveyre, Nicole Ladmiral. 

 

TVP KULTURA, KULTURA NA BIS - KWADROFONIK I ADAM STRUG - REQUIEM LUDOWE GODZ. 18:50

Koncert, na którym multiinstrumentalista i kompozytor Adam Strug oraz kwartet Kwadrofonik połączyli barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX - wiecznym Śpiewniku Pelplińskim, zbiorze polskiej poezji religijnej. 

 

TVP HISTORIA, PODRÓŻE Z HISTORIĄ: BAŚŃ O WODZIE, GODZ. 13.40

Film dokumentalny z 2017 roku „Podróże z historią: baśń o wodzie” opowiada o życiu w dawnej Polsce. W tym odcinku prowadzący Radosław Kotarski pokaże, jak kiedyś pozyskiwano i transportowano wodę dla mieszkańców miast. 

 

TVP HISTORIA, KRZYŻ I KORONA, GODZ. 16.30 

Najnowsze ustalenia naukowców dotyczące  przemianę Polski z państwa pogańskiego w kraj chrześcijański. Widzowie poznają szczegóły chrztu Mieszka I i koronacji Bolesława Chrobrego. Reżyseria Zdzisław Cozac. 

 

TVP HISTORIA, ZNACHOR, GODZ. 23.50

Adaptacja przedwojennej powieści. o historii znanego chirurga, który w wypadku traci pamięć i zostaje wiejskim znachorem. Reżyseria Jerzy Hoffman, wystąpili Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Tomasz Stockinger. 

 

 

 

 

 

WIELKANOC, 12 KWIETNIA

TVP1, MSZA ŚWIĘTA – TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo

godz. 7:00

Msza Św. transmitowana będzie z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, w Łagiewnikach. Sanktuarium mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie tu znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej (1905-1938), przez którą Jezus Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. 

 

TVP1, ZIARNO – Z miłości za nas wszystkich!, premiera

godz. 9:00

W świątecznym odcinku Ziarna poznamy tradycje rodzin w połowie polskich, a w połowie zagranicznych. Ziarnowy Dom odwiedzi ksiądz misjonarz z wolontariuszami, którzy opowiedzą, jak obchodzi się Wielkanoc na misjach. Kącik Biblijny połączony będzie z Kącikiem Artystycznym, gdzie przedstawiona zostanie scena z Ewangelii wg św. Łukasza o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

 

TVP1, WIELKANOCNA RADOŚĆ ŚPIEWANIA Z ARKĄ NOEGO, premiera

godz. 9:25

Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego będzie radosną audycją opowiadającą o tym, dlaczego te święta są nadzieją. Oprócz utworów wielkanocnych wykonanych przez Arkę, w programie pojawią się wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia. Usłyszymy też słowa znanych i lubianych piosenkarzy i aktorów o tym, czym dla nich jest Zmartwychwstanie. Będą to krótkie i osobiste wypowiedzi, zilustrowane wyrysowanymi na piasku scenkami.

 

 

 

TVP1 WIELKA MOC WSPÓLNYCH ŚWIĄT – KONCERT NADZIEI, cz. 1 

godz. 10.00

W pierwszej części koncertu, prowadzący będzie łączył się z popularnymi aktorami, muzykami, sportowcami, a także z widzami TVP, świętującymi w tym roku Wielkanoc z dala od bliskich. 

 

TVP1,TVP POLONIA, MSZA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI, na żywo

godz. 10:55

W Niedzielę Wielkanocną z Placu Świętego Piotra w Watykanie transmitowana jest uroczysta Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi wygłoszone przez Papieża Franciszka. Miliony chrześcijan przed telewizorami będą wspólnie przeżywać święto Zmartwychwstania Jezusa.

 

TVP1 KONCERT WIELKANOCNY, CZ.2 

godz. 12.25

Kolejną część wydarzenia „Wielka Moc Wspólnych Świąt – Koncert Nadziei”. Gwiazdy polskiej estrady zaśpiewają znane piosenki o radości, miłości i nadziei. Artystom będzie towarzyszyć Urban Band pod dyr. Grzegorza Urbana. Przekażemy też życzenia świąteczne, nadesłane przez widzów „Pytania na śniadanie”.

 

TVP1, STULECIE WINNYCH, sezon 2, odc. 5, premiera

godz. 20:20

Konflikt między Anią i Kazimierzem pogłębia się. Ania czuje, że pieniądze, które mąż przynosi do domu, nie są uczciwie zarabiane. W kawiarni Stokrotka zjawia się Róża, która wydostała się z getta, by zdobyć lekarstwa dla synka. Ania obiecuje pomóc. Jasiek Winny przebywa na zesłaniu na Syberii, gdzie podupada na zdrowiu. 

 

TVP1, ROLNIK SZUKA ŻONY, seria 7, odcinek zerowy, premiera

godz. 21:20

Przed nami kolejna edycja programu „Rolnik szuka żony”. Po raz siódmy miliony Polaków będą mogły śledzić losy kilku odważnych rolników. Ich marzenia o miłości i starania, by ją odnaleźć. To, jak poznają siebie samych. Nie zabraknie emocji, radosnych chwil, ale też trudnych momentów... Kto będzie w 7. edycji programu? Tego dowiemy się już w wielkanocną niedzielę. Tego dnia, w czasie odcinka zerowego, poznamy mieszkańców wsi (płci obojga) poszukujących swoich drugich połówek. Każde z nich opowie krótko o sobie, swoich planach, marzeniach i oczekiwaniach wobec drugiej osoby. Te osoby, które wzbudzą największe zainteresowania i otrzymają najwięcej listów zobaczymy w kolejnej odsłonie programu już jesienią.

 

TVP1, CUDOWNY CHŁOPAK, premiera

godz. 22:20

W domu państwa Pullmanów wszystko kręci się wokół 10-letniego Auggiego (Jacob Tremblay). Chłopiec urodził się z poważną wadą genetyczną, przez co wczesne dzieciństwo upłynęło mu pod znakiem nieustannych wizyt w szpitalach i na salach operacyjnych. Z powodu zdeformowanej twarzy bohater uczył się do tej pory pod okiem troskliwej mamy (Julia Roberts). Reżyser: Stephen Chbosky. Aktorzy: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Trembley.

 

TVP2, RIWIERA DLA DWOJGA, premiera

godz. 20:10

Kate i Richard, choć rozwiedzeni, pozostają ze sobą w przyjaznych stosunkach. Na powrót jednoczy ich bankructwo funduszu emerytalnego, któremu przed laty powierzyli swoje oszczędności. Gdy okazuje się, że jego właściciel zafundował swojej narzeczonej warty 10 milionów dolarów diament, dawni małżonkowie postanawiają dostać się do jego luksusowej rezydencji na Lazurowym Wybrzeżu i ukraść drogocenny klejnot. Każde z nich myśli jednak o tym, jak przechytrzyć dawnego partnera.

Reżyser: Joel  Hopkins; Obsada: Pierce Brosnan, Emma Thompson, Timothy Spall i inni.

 

TVP2, GAMBIT, CZYLI JAK OGRAĆ KRÓLA

godz. 21:55

Harry Deane, spokojny z natury kustosz imponującej kolekcji obrazów ekscentrycznego lorda Shabandara, ma już dość swego wyjątkowo wrednego szefa. Wymyśla więc szatański plan zemsty za doznane krzywdy: zamierza skłonić lorda do zakupu zaginionego bezcennego arcydzieła Moneta. Plan ten ma jednak dwa słabe punkty: po pierwsze arcydzieło jest bezwartościowym falsyfikatem; po drugie do jego realizacji niezbędna jest piękna kobieta, a tych kustosz nie zna zbyt wiele. Reżyseria: Michael Hoffman. Scenariusz: Ethan Coen, Joel Coen. Aktorzy: Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Tom Courtenay, Stanley Tucci, Cloris Leachman, Julian Rhind - Tutt, Pip Torrens 

 

TVP POLONIA, ARIA DLA KRAKOWA

Cz. 1 – Wielkanoc godz. 15:40

Cz. 2 - Poniedziałek Wielkanocny godz. 18.25

Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wystąpią znakomici soliści. Artyści zaśpiewają najpiękniejsze arie operowe i operetkowe: Silvy z Księżniczki Czardasza, Figara z Wesela Figara, Arię za śmiechem z Nocy w Wenecji oraz pieśni w wykonaniu chóru Fresco z Tarnowskich Gór. Artystom będzie towarzyszyć Krakowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją profesora Stanisława Krawczyńskiego. Prowadzącymi koncert  będą Prezes Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA  Elżbieta Gładysz i wybitny  tenor Adam Sobierajski.

TVP KULTURA, TEATR BOLSZOJ - „COPPELIA” GODZ. 11:10 PREMIERA

Jedna z najstarszych komedii baletowych Léa Delibesa. Spektakl w wykonaniu zespołu Teatr Bolszoj w oryginalnej, dziewiętnastowiecznej choreografii, zrekonstruowanej przez Siergieja Wichariewa. Do małego miasteczka w Galicji przybywa tajemniczy wynalazca Coppelius. Zamieszkuje razem ze swoją piękną córką, która przesiaduje w oknie jego domu. W intrygującej dziewczynie zakochuje się Franz, który postanawia włamać się do domu i poznać piękną nieznajomą. 

 

TVP KULTURA, MUZYKA MOIM BAKCYLEM - LIDIA GRYCHTOŁÓWNA, GODZ. 13:05 PREMIERA

Reportaż o Lidii Grychtołównie, wybitnej pianistce i pedagog, wychowawcy wielu cenionych polskich pianistów.

 

TVP KULTURA, STWORZENIE ŚWIATA JOSEPHA HAYDNA - DYRYGUJE SIMON RATTLE GODZ. 14:45 PREMIERA

Koncert oratoryjny. Angielski dyrygent Sir Simon Rattle prowadzi orkiestrę Berliner Philharmoniker, Rundfunkchor Berlin oraz solistów (Elsa Dreisig, Mark Padmore, Florian Boesch) w brawurowym wykonaniu oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna. Kompozytor pracował nad swym dziełem przez półtora roku w latach 1796-1798. Utwór składa się z trzech części. Pierwsza i druga opisują dzieło stworzenia wszechświata, zaś trzecie jest pochwałą Boga. 

 

TVP KULTURA, NIEDZIELA Z... RODZINĄ MACHALICÓW PREMIERA ORAZ SPEKTAKL TEATR TELEWIZJI – „CZAJKA” OD GODZ. 17:00

Premierowy program z cyklu  „Niedziela z..." poświęcony jest aktorskiej rodzinie Machaliców. Prowadząca Marta Perchuć-Burzyńska porozmawia z synami aktora Henryka Machalicy - Piotrem i Aleksandrem, wnukiem Adamem oraz przyjaciółmi o ich drodze do aktorstwa. Po rozmowie w studiu dramat Antona Czechowa „Czajka” w reżyserii Jana Englerta z 1986 roku. 

 

TVP KULTURA, LA LA LAND” GODZ. 20:20 

Nagrodzony sześcioma Oscarami i siedmioma Złotymi Globami komediodramat muzyczny z 2016 roku w reżyserii Damiena Chazelle'a. Sebastian, pianista jazzowy, który postanawia założyć swój własny klub spotyka Mię - dziewczynę, która marzy o karierze aktorskiej w Hollywood. Na drodze w realizacji planów stanęła miłość i wielkie ambicje. W rolach głównych: laureatka Oscara – Emma Stone oraz laureat Złotego Globu – Ryan Gosling. 

 

TVP KULTURA, HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM, GODZ. 22:35

Wielkanocne misterium autorstwa Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka. Widowisko jest rejestracją przedstawienia przygotowanego w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w 1995 roku. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” jest pierwszym znanym dramatem staropolskim wydanym około 1580–1582 roku, które opisuje wydarzenia Wielkiej Nocy. W inscenizacji występują: Wiesław Cichy, Grzegorz Gerszt Mostowicz, Zdzisław Górski, Kazimierz Krzyczkowski, Wojciech Czarnota, Maciej Kowalewski, Jacek Raciński, Cezary Żak, Rafał Kowal, Katarzyna Chrzanecka, Karina Krzywicka, Krystyna Maksymowicz, Edyta Tohran-Kowalewska. 

 

TVP HISTORIA, ŚWIĘTY AUGUSTYN, CZĘŚĆ 1., GODZ. 09:05

Film fabularny opowiada historię życia jednego z Ojców Kościoła. W roli tytułowej Alessandro Preziosi. Reż: Christian Duguay, 2010. 

 

TVP HISTORIA, OGNIEM I MIECZEM, GODZ. 13:45 

Adaptacja jednej z najpopularniejszych polskich powieści, gwarantująca znakomitą rozrywkę dla całej rodziny. W obsadzie plejada znanych aktorów: Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski, Aleksandr Domogarow, Izabella Scorupco. Reż: Jerzy Hoffman. 

 

TVP HISTORIA, OSTATNIE OKRĄŻENIE, GODZ. 16:50 

Film biograficzny przybliża widzom ostatnie sześć miesięcy życia słynnego polskiego lekkoatlety Janusza Kusocińskiego. W filmie Krzysztofa Rogulskiego z 1977 roku wystąpili Mariusz Benoit, Irena Laskowska i Joanna Szczepkowska.

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 13 KWIETNIA

 

TVP1, TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo

godz. 7:00

Msza św. transmitowana będzie z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Sanktuarium mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie tu znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej (1905-1938), przez którą Jezus Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. 

 

TVP1, TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z JASNEJ GÓRY, na żywo

godz. 11:00

 

TVP1, TVP POLONIA, REGINA COELI, na żywo

godz. 12:00

Modlitwa Ojca Świętego z wiernymi transmitowana z Watykanu w niedzielne południe.

 

TVP1, BĄDŹMY RAZEM W DOMU – wydanie świąteczne, odc. 9, premiera

godz. 12:40

 

TVP1, STULECIE WINNYCH, sezon 2, odc. 6, premiera

godz. 20:20

Na ulicach Warszawy pozornie toczy się normalne życie, w „Stokrotce” nie brakuje klientów. Róża z córką cudem wydostają się z płonącego getta i znajdują schronienie w restauracji. Planowanie pomocy dla Róży jeszcze bardziej zbliża Anię i Michała. Śniegocki zabiera Idę do siebie, a Ania idzie z Różą, by ustalić z Kazimierzem przewóz obu do Brwinowa. Tarasiewicz odmawia pomocy. Ania zaczyna się z nim targować, cena jest wysoka. 

W rezultacie ustalają, że  Ania przyprowadzi Idę,  a on do tego czasu przygotuje furmankę.  Róża zostaje sama z Kazimierzem. 

 

TVP2, PYTANIE NA ŚNIADANIE, na żywo

godz. 8:00

Wielkanocne wydanie ulubionego porannego magazynu Polaków. 

 

TVP2, NA SZLAKU ALLELUJA

godz. 11:30

Nadchodzi zima roku 1867. Senne zazwyczaj górnicze miasteczko Denver ogarnia wielkie poruszenie. Męską połowę miejscowej ludności przeraża wizja długich, zimnych wieczorów bez szklaneczki czegoś mocniejszego. Okazuje się, że zgromadzony w mieście zapas whisky może wystarczyć zaledwie na 10 dni. Reżyseria: John Sturges. Obsada: Burt Lancaster, Lee Remick, Jim Hutton, Pamela Tiffin, Donald Pleasence, Brian Keith, Martin Landau, John Anderson, Tom Stern, Robert J. Wilke, Jerry Gatlin i inni.

 

TVP POLONIA, WIELKA MOC - KONCERT WIELKANOCNY TELEWIZJI POLSKIEJ I RADIA PLUS

godz. 12.45

W te święta TVP Polonia przypomni radosne i pełne energii widowisko muzyczne - Koncert Wielkanocny „Wielka moc”. Repertuar koncertu wypełnią utwory współczesnych twórców muzyki chrześcijańskich takich jak: Kirk Franklin, Michael W. Smith, Israel Houghton,

czy formacja Hillsong.  Pieśni te są w Polsce znane i śpiewane w naszym ojczystym języku na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich. Nie zabraknie także tradycyjnych pieśni wielkanocnych, które usłyszymy w nowych aranżacjach. Wśród solistów zobaczymy i usłyszymy znane  gwiazdy: Halinę Młynkową, Natalię Szroeder, Krzysztofa Iwaneczko, Marikę, a także Beatę Bednarz, Mate.O i Adama Krylika. Solistom będzie towarzyszył chór TGD oraz Małe TGD.

 

TVP POLONIA, TEATR TELEWIZJI - FANTAZJA POLSKA

godz. 21.45

Postać, bez której niepodległość Polski z 1918 roku byłaby niemożliwa. Polakom Ignacy Jan Paderewski jest znany głównie jako polityk - dyplomata. Na świecie zdobył wielkie uznanie, jako wybitny pianista i kompozytor. Maciej Wojtyszko przypomina o jego bliskiej znajomości z ówczesnym prezydentem USA. Spektakl jest komediodramatem – fantazją o niezwykle zapracowanym człowieku. Akcja zaczyna się w 1917, w Nowym Jorku, kiedy Paderewski szykuje się do swojego występu na wielkiej scenie Carnegie Hall. W tym czasie trwa I wojna światowa, a prezydent USA prosi go o napisanie memorandum w sprawie Polski.  Autor: Maciej Wojtyszko.  Reżyseria: Maciej Wojtyszko. Muzyka: Piotr Moss

 

TVP KULTURA, DYDONA I ENEASZ, GODZ. 12:35 PREMIERA

„Dydona i Eneasz" jest jedną z najbardziej znanych oper epoki baroku, jakże jednak rzadko wystawianych na polskich scenach muzycznych. To historia miłosna Dydony - królowej Kartaginy i Eneasza - wodza trojańskiego. Tym razem dzieło Henry'ego Purcella w reżyserii Natalii Kozłowskiej, zabrzmiało w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach Królewskich. W rolach tytułowych wystąpili Olga Pasiecznik i Michał Janicki. Za  kierownictwo muzyczne spektaklu odpowiada Krzysztof Garstka.

 

TVP KULTURA, SIOSTRY GODZ. 18:00 PREMIERA 

Dokument z 2018 roku o klasztorze Benedyktynek – najstarszym żeńskim klasztorze w Polsce. Bohaterkami filmu są siostry Anuncjata i Benedykta, które opowiadają o swoim życiu za ponad 800-letnim klasztornym murem.  

 

TVP KULTURA, ANNA KARENINA, GODZ. 20:10 

Nagrodzona Oscarem za kostiumy adaptacja arcydzieła Lwa Tołstoja w reżyserii Joe Wrighta. Młoda 

i piękna Anna jest żoną Aleksieja Karenina, wysoko postawionego urzędnika. Wyjeżdża do Moskwy by odwiedzić brata. Na dworcu przypadkowo spotyka przystojnego hrabiego Wrońskiego. Spotkanie na zawsze zmieni życie bohaterów. W rolach głównych Keira Knightley oraz Jude Law. 

 

TVP KULTURA, DUCH BAUHAUSU, GODZ. 22:25 PREMIERA 

Dokument przedstawia ponad stuletnią historię utopijnego projektu artystycznego - Bauhausu, szkoły założonej w Weimarze, która zapoczątkowała jeden z prądów niemieckiego modernizmu. Film opowiada także o współczesnych projektach społecznych, planistycznych i artystycznych, które czerpią inspiracje z tego projektu. 

 

TVP HISTORIA, ŚWIĘTY AUGUSTYN, GODZ. 09.45

Druga część filmu opisuje późne lata życia św. Augustyna, kiedy już został biskupem. W roli tytułowej Alessandro Preziosi. Reż: Christian Duguay.

 

TVP HISTORIA PAN WOŁODYJOWSKI, (CZ. 1 GODZ. 13.50, CZ. 2 GODZ. 15.10) 

Świat siedemnastowiecznej Polski. W rolach głównych wielkie gwiazdy polskiego kina: Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Mieczysław Pawlikowski, Jan Nowicki. Reżyseria Jerzy Hoffman. Fabularyzowany premierowy dokument „Dwie korony” (godz. 17.35) przybliża widzom postać św. Maksymiliana Kolbego. Reżyseria Michał Kondrat, wystąpili Adam Woronowicz, Artur Barciś, Paweł Deląg. 

 

TVP3 ŚWIĘTA Z JAJEM (SOBOTA, NIEDZIELA, PONIEDZIAŁEK)

Święta z jajem to pięć 6 - minutowych odcinków o najzabawniejszych i najbarwniejszych polskich tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W każdym odcinku znajdą się: felieton i rozmowa plus występ zespołu ludowego, przygotowywanie świątecznych dekoracji, prezentacja strojów, itp. Rozmawiają z etnografem, etnologiem, historykiem, etc. na temat przenikania kultur, anegdot, zabawnych zwyczajów i ciekawostek.

 

TVP3, ECHO, PONIEDZIAŁEK GODZ. 07:01

W Małopolsce znajduje się mała miejscowość. Mieszka tam około 3 tys. ludzi. W zasadzie pozbawiona jest wyjątkowości z wyjątkiem swojej nazwy. Ta mała miejscowość nazywa się Wielkanoc. I związane jest z nią ciekawe porzekadło, że noworoczne bicie Dzwonu Zygmunta słychać aż do Wielkiejnocy. Dzwon Zygmunta na wieży katedry wawelskiej dzwoni już od blisko pięciuset lat. Jego dźwięk usłyszeć można na każde Boże Narodzenie i każdą Wielkanoc. Są jednak chwile, gdy dzwon dzwoni z nadzwyczajnych przyczyn. Od 1945 roku takich chwil było kilka. 18 stycznia 1945, czyli wyzwolenie Krakowa; 5 marca 1953 - ponoć zadzwonili wtedy funkcjonariusze UB; na Wielkanoc 1966 roku; po wybraniu Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 (dzwon dzwonił także podczas jego pielgrzymek i cały tydzień po śmierci Ojca Świętego, dzwonił także 10 kwietnia 2010 roku. Echo dzwonu docierało do Wielkiejnocy.

 

TVP3, BRAT MICHAŁ OD BRACI MNIEJSZYCH PONIEDZIAŁEK GODZ. 13:35

Pogotowie dla dzikich zwierząt w Szczecinie, Wielgowie to placówka, do której trafiają chore zwierzęta, również dzikie. Tak stało się na przykład z rannym orłem bielikiem, ale też z krabami znalezionymi gdzieś na ulicach Szczecina. Pan Michał nie odmawia pomocy żadnemu czworonożnemu lub skrzydlatemu pacjentowi. Zobaczymy kto odwiedził pogotowie przed świętami wielkanocnym

 

TVP VOD

 

W święta TVP VOD zaprasza na polskie nowości fabularne, serialowe hity BBC, archiwalne seriale i teatry TV, międzynarodowe produkcje filmowe, klasykę polskiego kina, a także transmisje mszy świętych z Jasnej Góry i Rzymu.  W Wielki Piątek w świąteczną zadumę wprowadzi widzów transmitowana z Rzymu Droga Krzyżowa z udziałem Papieża Franciszka, w Niedzielę Wielkanocną - Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego i Błogosławieństwo Urbi et Orbi, transmitowane z placu św. Piotra, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny – Msza Święta z częstochowskiej Jasnej Góry.

 

Wielkanocna ramówka zadowoli najbardziej wymagającego widza, szukającego wartościowych treści -  miłośnicy oper będą mogli obejrzeć udostępnione bezpłatnie widowisko Polskiej Opery Królewskiej „Dydona i Eneasz”, w reż. Natalii Kozłowskiej, z mistrzowsko napisaną przez Henry`ego Purcella historią tragicznej miłości głównych bohaterów, a także najnowsze dzieło Mariusza Trelińskiego - „Halka”, błyskotliwie zainscenizowany współczesny dramat psychologiczny, podejmujący wątek różnic społecznych, ze światowej sławy tenorem Piotrem Beczałą w roli Jontka.

 

Wśród świątecznych propozycji programowych pojawią się również: odcinek specjalny otwierający nowy sezon programu Rolnik szuka żony, a także dostępne w ofercie bezpłatnej filmy fabularne – komedia romantyczna „Razem czy osobno” z Michaelem Douglasem i Diane Keaton, udowadniająca, że na miłość nigdy nie jest za późno, a także „Riwiera dla dwojga” z przebojowymi kreacjami Emmy Thomson i Pierce`a Brosnana. Z pewnością wzruszy do łez bezpretensjonalna historia o psiej wierności, oddaniu, lojalności i tęsknocie w filmie „Mój przyjaciel Hachiko” z Richardem Gerem i doskonałą muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Miłośnicy talentu Julii Roberts będą mogli ją obejrzeć w fabule „Cudowny chłopak” – ciepłej opowieści o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który chce udowodnić, że piękno to coś więcej niż wygląd. Amatorzy mocniejszych wrażeń znajdą w TVP VOD kryminał „Dla niej wszystko” z Russellem Crowe. 

 

W święta, na specjalne życzenie widzów zostanie udostępniony bezpłatnie uwielbiany przez kolejne pokolenia film „Znachor” – melodramat, który od lat łączy we wspólnym świątecznym oglądaniu całe rodziny. W TVP VOD będzie można także zobaczyć kultowe filmy polskich reżyserów, m.in. „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczka z kina wolność” Wojciecha Marczewskiego czy „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” Jerzego Gruzy. 

 

Unikalna biblioteka Teatrów TV w TVP VOD powiększy się o kolejne wspaniałe archiwalne tytuły, m.in.: „Mieszczanin szlachcicem” (1969) Moliera w reż. Jerzego Gruzy, „Ich czworo” (1977) Gabrieli Zapolskiej w reż. Tomasza Zygadło, „Noc listopadowa” (1978) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy, „Warszawianka. Pieśń z roku 1831” (1978) Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Łapickiego, „Zrzędność i przekora” (1980) Aleksandra Fredry, w reż. Andrzeja Łapickiego czy „Mazepa” (1969) Juliusza Słowackiego w reż. Gustawa Holoubka. 

 

Oprócz archiwalnych spektakli, bibliotekę TVP VOD wzbogacą także nowe tytuły seriali archiwalnych, m.in. : „Rodzina Połanieckich” (1978) czy serialowa wersja „Chłopów” (1972). 

 

Wciąż dostępne są także niezapomniane kultowe seriale, które oglądają całe pokolenia:  „Wojna Domowa”, „Alternatywy 4”, „Na kłopoty Bednarski”, „Noce i dnie”, „Dom”, „Daleko od szosy”, „Zmiennicy”, „W labiryncie”, dla młodszej widowni: „Karino”, „Stawiam na Tolka Banan”, „Chłopak i dziewczyna”, „Lato leśnych ludzi”. 

 

W TVP VOD znaleźć będzie można również polskie fabularne nowości filmowe - osadzony w kopalnianych realiach „Żelazny most” z mocną rolą Łukasza Simlata, nagradzany dokument „Nasza mała Polska” z obrazem Polaków, widzianych oczami Japończyków, filmowa biografia genialnego pianisty jazzowego „Ikar. Legenda Mietka Kosza” czy sensacyjna opowieść o miłości i zbrodni „Czarny mercedes”. Fanom produkcji BBC TVP VOD zaproponuje zrealizowanych z rozmachem „Nędzników” z gwiazdorską obsadą, kolejne sezony seriali „Rozstania”, „Z pamiętnika położnej”, a także „Co ludzie powiedzą”, bawiącą do łez komedię o codziennych nieudolnych zmaganiach „angielskiej Pani Dulskiej”.

Czytany 1365 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 kwiecień 2020 15:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama