cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 25 maj 2020 11:38

Thriller psychologiczny "Jestem REN" wkrótce w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Renata z mężem Janem i synem Kamilem prowadzą pozornie spokojne życie z dala od miasta. Rodzinną sielankę zakłócają jednak epizody, w trakcie których kobieta zachowuje się w dziwny, niepokojący sposób.

 

W relacje pomiędzy wszystkimi wkrada się coraz silniejsza nieufność oraz strach. Po kolejnym niewytłumaczalnym zdarzeniu, gdy ojciec znajduje posiniaczonego syna i gdy ani on ani matka nie chcą powiedzieć co się wydarzyło, Jan namawia wszystkich na wyjazd do ośrodka na wspólną terapię. Gdy w trakcie sesji terapeutycznej wychodzi na jaw, że Renata to tak naprawdę REN – najwyższej klasy android, sprawy jeszcze bardziej się komplikują. 

 

Kim tak naprawdę jest REN i jaką tajemnicę skrywa? Czy jej rodzina jest gotowa na bolesną prawdę?

 

TWÓRCY

Reżyseria: Piotr Ryczko

Scenariusz: Piotr Ryczko

Zdjęcia: Yori Fabian

Montaż: Jakub Kopeć

Scenografia: Małgorzata Muszyńska

Charakteryzacja: Weronika Rudajcio

Kostiumy: Ewa Kłos

Muzyka: Paweł Stolarczyk

Producent: Dariusz Głowala

Producent kreatywny: Roman Jarosz

 

OBSADA

Marta Król, Renata Wiskirska/REN

Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie, Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Mistrzowskiej Szkoły Wajdy na kursie Script. Ukończyła Szkołę Muzyczna I stopnia w klasie wiolonczeli. Grała w „Mistrzu i Małgorzacie” w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Starym, a następnie w „AUSLÖSCHUNG/WYMAZYWANIE” w Teatrze Dramatycznym. Obecnie gra jedna z głównych ról w docenionym przez widzów i krytykę przedstawieniu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego “Cudotwórca” w Teatrze Dramatycznym. Od 2014 roku Marta jest członkiem międzynarodowego Teatru Trans-Atlantyk założonego przez amerykańskiego reżysera Paula Bargetto,. Zagrała w produkcjach filmowych i telewizyjnych i pracowała z m.in. Radkiem Markiewiczem („Metanoia”), Piotrem Trzaskalskim (Nagrodzony na Festiwalu w Gdyni w 2012 r. „Mój rower”), Filipem Zylberem, Krzysztofem Langiem, Teresa Kotlarczyk, Waldemarem Krzystkiem, Maciejem Migasem, jak i za granica z Johnem Kentem Harrisonem („Pope John Paul II”) i Timem Robinsonem („Who killed Stalin?”).

Marieta Żukowska, Ela

Aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członkini Polskiej Akademii Filmowej. Absolwentka szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Na deskach teatru zadebiutowała w 2005 roku rola Nastolatki w spektaklu „Blask życia” w reżyserii Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Laureatka 10 nagród teatralnych. Przełomem w jej karierze była rola Teresy Szyman w thrillerze erotycznym „Nieruchomy poruszyciel” w reżyserii Łukasza Barczyka, gdzie zagrała u boku Andrzeja Chyry i Jana Frycza. Za rolę otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orła” w kategorii „Odkrycie roku”.

Janusz Chabior, terapeuta

W latach 1991-1999 występował na deskach teatru im. Heleny Modrzejewskiej jako adept. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w roli Władeczka we francusko-polskiej produkcji "Magneto" u boku Jerzego Zelnika i Jana Nowickiego. Zagrał m.in. w głośnym dramacie więziennym "Symetria". Systematycznie pojawiał się w wielu popularnych serialach taki jak: "Adam i Ewa", "Świat według Kiepskich" i "PitBull". Z reżyserem Patrykiem Vega współpracował również przy okazji kolejnych produkcji filmowych np. w "Służbach specjalnych" i serialu pod tym samym tytułem, "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", "Botoks" czy "Kobiety mafii". Za rolę pułkownika Mariana Bońki w „Służbach specjalnych” został nagrodzony Złotym Szczeniakiem za najlepsza drugoplanowa rolę męska na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

Marcin Sztabiński, Jan Wiskirski

Absolwent wrocławskiej PWST. Debiutował rola Lokaja Stanisława w „Operetce” W. Gombrowicza w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Zagrał Laertesa w „Ja, Hamlet” W. Shakespeare’a w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu; wystąpił w przedstawieniu „Ballady morderców” N. Cave'a na scenie Teatru K-2 we Wrocławiu. Zwiazany jest z Laboratorium Dramatu, grał również w spektaklach Teatru Telewizji. Ma na swoim koncie takie role filmowe, m.in. w „Jestem” D. Kędzierzawskiej, „Nieruchomym poruszycielu” Ł. Barczyka i „Kołysance” J. Machulskiego.

Olaf Marchwicki (ur. 2003), Kamil

Aktor telewizyjny i filmowy. Zagrał m.in. w „ Małym Jakubie”, komedii „Atak paniki”, serialach „Ultraviolet” i „Korona Królów”. 

 

Piotr Ryczko, reżyser

Absolwent reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego krótkometrażowe filmy stworzone w łódzkiej Filmówce i w Norwegii, gdzie mieszkał przez lata („Sprinter” 2008, „Poza cisza” 2006, „Mila” 2003), a szczególnie jego film dyplomowy „Potwór” zdobyły liczne międzynarodowe nagrody (film można obejrzeć na oficjalnej stronie twórcy: www.piotr-ryczko.com/shorts/). Za scenariusz filmowy pt. „Nano” twórca otrzymał trzy granty od Norweskiego Instytutu Filmowego (NFI). NFI wsparło też częściowo jego pierwsza krótkometrażowa produkcję pt. „Mila” w 2001 roku. Piotr Ryczko jest też pisarzem. Jego pierwsza powieść, skandynawski thriller psychologiczny “Dziecko szyte na miarę“, został opublikowany na Amazon Kindle i Paperback i zdobył pierwsze miejsce na Amazon ranking bestseller list w swojej kategorii. We wrześniu 2018 nakładem londyńskiego wydawnictwa The Book Folks ukaże się powieść „R.E.N.”. 

Wybrana filmografia:

2019 Jestem REN / I am REN

2012 Potwór / Monster

2008 Sprinter

2006 Poza cisza / Below the Silence

2005 Na sprzedaż / For Sale

2003 Mila

Yori Fabian, operator

Urodzonym w Toronto. W 2001 r. przejechał do Polski aby rozpocząć studia na wydziale operatorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej. Po ukończenie studiów na stałe związał swoje życie z Polska. Zrealizował zdjęcia do licznych filmów krótkometrażowych, nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Krakowie ( „Radek”, M. von Horn), HotDocs Toronto i SXSW ( „Written in Ink”, Martin Rath), MoMA NY ( All in the Fingers, Kei Ishigawa), Cannes ( „Pussycat”, Ola Jankowska i Vena Cava, Mariko Saga), Abu Dhabi (Zwycięzca najlepszego filmu krótkometrażowego, „Written in Ink”). Laureat Srebrnej Kijanki na Międzynarodowym Festiwalu Kinematografii Camerimage. Autor obrazu licznych teledysków, reklam i filmów dokumentalnych. W 2010 roku nakręcił debiutancki film fabularny „Proste Pragnienia” w reżyserii Marka Stacharskiego.

 

„Jestem REN”, POKAZY NA FESTIWALACH I NAGRODY:

▪ 35.Warszawski Festiwal Filmowy- pokaz w sekcji Wolny Duch (2019)

▪ Trieste Film Festival- wyróżnienie aktorskie dla Marty Król (2019)

▪ Festiwal Filmowy w Cottbus (2019)

▪ Boston Sci-Fi Film Festival (2020)

 

 

Thriller psychologiczny

Produkcja: Polska 2019

Czas trwania: 75 min

Dystrybucja w Polsce: Holly Pictures Sp. z o.o.

Czytany 469 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 12:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama