cinema.pl Artykuły

wtorek, 26 maj 2020 16:18

Salamandry rozdane! Long Story Short Film Festival był odwiedzany w sieci ponad 20 tysięcy razy!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Znamy już laureatów Long Story Short Film Festival - pierwszego w Polsce festiwalu filmów krótkometrażowych online. Główne nagrody, czyli statuetki Salamandry i czeki po 3 tysiące złotych otrzymały: fabuła „Graindelavoix: Ogień Św. Antoniego” w reż. Sebastiana Pańczyka, dokument „I znów będziemy szczęśliwi” w  reż. Krzysztofa Wołżańskiego oraz animowany film krótkometrażowy „Rok” w reż. Małgorzaty Bosek-Serafińskiej. Jury przyznało także wyróżnienia w każdej z kategorii. 

 

- Za nami niezwykle intensywny tydzień spotkań z polskimi kinem krótkometrażowym, 92 pokazy, 76 filmów konkursowych, 14 prezentacji w sekcji panorama, 2 pokazy specjalne i kilka niezwykle interesujących rozmów z twórcami. Cieszę się, że w tym trudnym czasie udało nam się stworzyć festiwal z ciekawym programem, który okazał się atrakcyjny dla publiczności. Nasze wirtualne kino odwiedzono ponad 20 tysięcy razy. Mieliśmy okazję współtworzyć wyjątkowe wydarzenia w szczególnym czasie 

– podsumowuje Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu 

Największym wygranym tegorocznego Long Story Short Film Festival jest animowany film „Rok” w reż. Małgorzaty Bosek-Serafińskiej. Oprócz Nagrody Głównej w kategorii „Animacja” został on też uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy. Nagrodę Publiczności otrzymał zaś film „Hi, how are you” w reż. Michała Chmielewskiego. Swoje wyróżnienie przyznał także Prezydent Miasta Wrocławia dla Filmu Niosącego Nadzieję dla „Somniatores” w rez. Krystiana Kornela.

W kategorii „Fabuła” jury główne wyróżniło dwa filmy „Dzień dobry” w reż. Bartosza Kozery i „Miłość Eli. Fragmenty” w reż. Piotra Bielińskiego. W kategorii „Dokument” wyróżnienie otrzymała „Tama” w reż. Natalii Koniarz, natomiast w kategorii „Animacja” jury wyróżniło dwa filmy: „Subway” w reż. Roberta Kuźniewskiego i „Deszcz” w reż. Piotra Milczarka.

Nagroda Główna w kategorii „Fabuła” – statuetka Salamandry i czek w wysokości 3 tysięcy złotych trafi w ręce twórców filmu „Graindelavoix: Ogień Św. Antoniego” w reż. Sebastiana Pańczyka.

- Za piękny sen, z którego nie chcemy się obudzić. Za udowodnienie, że kino to przede wszystkim siła obrazów. Za inteligentną grę konwencjami. Ale przede wszystkim za wolność, pozostawienie widzowi przestrzeni do interpretacji, dopowiedzenia reszty - przestrzeni, której nieraz tak bardzo w kinie brakuje – uzasadnia Agnieszka Zwiefka, przewodnicząca składu jury Long Story Short Film Festival.

W kategorii „Animacja” Nagrodę Główną – statuetkę Salamandry i czek na 3 tysiące złotych otrzymał film „Rok” w reż. Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

- Opowieść rozpięta w granicach sześciu lat życia pewnego palacza i pewnej zbieraczki. Historia podróży przez Zakopane, Rygę, Tbilisi, sprawozdanie z operacji kolana i chemioterapii w szpitala Banacha. Rzecz opowiedziana przy pomocy pudełek po papierosach, biletów tramwajowych, etykiet z szamponów, papierków od herbat, kremów, nalepek z owoców. Jednocześnie intymna i subwersywna, uniwersalna, dramatyczna, zabawna. W warstwie plastycznej nawiązuje do mail artu i kolażu. Redefiniuje pojęcie animacji. Umiejętnie używa skrótu i metafory – uzasadnia członkini jury Agnieszka Wolny-Hamkało.

Nagrodę Główną w kategorii „Dokument” - statuetkę Salamandry i czek w wysokości 3 tysięcy złotych jury przyznało filmowi „I znów będziemy szczęśliwi” w  reż. Krzysztofa Wołżańskiego.

- Za przypomnienie nam, że istnieją inne, być może gorsze, rodzaje śmierci niż śmierć fizyczna: śmierć bliskości, zaufania czy szacunku. Dzięki Waszemu filmowi łatwiej jest nam zrozumieć frazę, że „wraz ze zniknięciem jednej osoby zawalił się cały świat”. Ponieważ śmierć to nie znikający punkt tylko rozpad systemu powiązań." – mówi członkini jury Jagoda Szelc.

Nagrody przyznało jury w składzie: Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Anna Różalska, producentka filmowa, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa, Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka, Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa oraz Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu.

„Long Story Short Film Festival” w całości odbywał się online miedzy 17 a 24 maja 2020 roku. W ciągu ośmiu dni filmy festiwalowe oglądane były 21 544 razy. W programie znalazło się 76 filmów konkursowych i 16 pokazów sekcji Panorama i 2 pokazy specjalne. Wszystkie filmy dostępne były bezpłatnie.

W sekcji konkursowej wirtualni goście festiwalu obejrzeli 26 animacji, 19 dokumentów i 31 fabuł. W sekcji Panorama znalazło się 14 propozycji nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich filmy znanych i cenionych reżyserów, m.in.: Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, czy Jagody Szelc. W programie znalazły się również dwa pokazy specjalne – urodzinowa projekcja dyplomowej etiudy Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku pt. „Człowiek nie umiera” oraz światowa premiera 2 odcinka serialu „Czarne pola” w reż. Przemysława Wojcieszka. 

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego, który jest też fundatorem finansowych nagród głównych.

- To pierwsza edycja naszego festiwalu, w przyszłości planujemy kolejne. Ta była oczywiście wyjątkowa, w całości online, w trudnym czasie pandemii. Tak duże zainteresowanie naszą propozycją potwierdza naszą intuicję, że takie wydarzenie jest potrzebne we Wrocławiu. Dokładny termin przyszłorocznego Long Story Short Film Festival podamy w dniu rozdania nagród tegorocznej edycji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to możliwe już pod koniec czerwca. Wtedy zaprosimy naszych widzów do DCF-u na specjalne pokazy filmów nagrodzonych na I. Long Story Short Film Festival – dodaje Jarosław Perduta, szef Dolnośląskiego Centrum Festiwalowego.

 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl.

 

Czytany 297 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 maj 2020 16:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama