cinema.pl Artykuły

sobota, 04 lipiec 2020 10:03

Niesamowity dokument o jodze w kinach od 19 czerwca

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Francuski dokument o podążaniu za jogą przez kultury i kontynenty oraz odkrywaniu jej uniwersalnej siły. Reżyser Stephane Haskell wyrusza w podróż po świecie, spotykając się i rozmawiając m.in. z więźniami w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin, więźniarkami w Kenii czy Masajami praktykującymi jogę. Jedzie także do Izraela gdzie spotyka parę Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli właśnie poprzez jogę. 

 

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą jogi. 

Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Haskell zaczął praktykować jogę według szkoły mistrza B.S.K. Iyengara, który uważany jest największego współczesnego nauczyciela jogi i wybitną światową osobowością. B.S.K. Iyengar pojawia się również w filmie. 

To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi. By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Ta podróż i praca nad filmem trwały kilka lat. 

Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.        

BIOGRAM REŻYSERA

Stéphane Haskell– ceniony francuski fotoreporter i pisarz. Po dwunastu latach pracy w paryskiej agencji fotograficznej Sipa Press zainteresował się filmem, co skłoniło go do pierwszych dokumentalnych prób. Największy sukces przyniósł mu dokument z 2016 roku „Breathe”, traktujący o chorobie reżysera i leczeniu poprzez jogę. Rozwinięciem i pogłębieniem tego tematu była książka, którą Haskell wydał niedługo po zrealizowaniu filmu. Przekonuje, że joga uratowała mu życie.  

 

Filmografia:

2019 Powitanie Słońca / Debout

2016 Breathe (dokument telewizyjny)

2011 Emoreintes (serial; 1 odcinek)

2004 Americans in Paris: November 2004 (dokument telewizyjny)

Czytany 233 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 lipiec 2020 10:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama