cinema.pl Artykuły

środa, 08 lipiec 2020 12:16

Dokument wyprodukowany przez Jodie Foster i Roberta Redforda

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Fundacja „Ruchome Obrazy” 14 sierpnia wprowadzi do polskich kin, niezwykły dokument wyprodukowany przez Jodie Foster i Roberta Redforda, w którym Foster jest również narratorką. To trzymający w napięciu dokument o Alice Guy-Blaché, kobiecie która na zawsze zmieniła historię X Muzy. Ta nietuzinkowa kobieta uznawana jest za pionierkę kinematografii. Do historii przeszła  jako pierwsza reżyserka w historii kina.   

 

DYSTRYBUTOREM FILMU jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”

Alice Guy-Blaché swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.       

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor.

Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis.

Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.   

W KINACH OD 14 KWIETNIA 2020

         

PRASA O FILMIE

Poruszający! Możesz nie zdawać sobie sprawy, kim była ta niezwykła kobieta, ale po tym dokumencie nabierzesz ochoty na oglądanie starych filmów! - The New York Times

***

Dokument, który zaczyna się jak zwykła biografia, szybko zamienia się w detektywistyczny thriller. - The Los Angeles Times

***

Potężny wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami filmowcami.

The Hollywood Reporter 

***

Poruszający dokument o niesamowitej reżyserce. Pod koniec filmu miałem łzy w oczach.

Deadline Hollywood

Czytany 253 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 lipiec 2020 12:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama