cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 03 sierpień 2020 13:26

Sekrety i tajemnice domu I sekretarza KC PZPR

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

GIEREK. Sekrety i tajemnice domu I sekretarza KC PZPR. Film z przełomową historią Polski w tle. Koterski, Kożuchowska, Więdłocha, Frycz, Zawierucha, Stankiewicz, Pawlicki –  w najważniejszej produkcji tego roku!

 

Trwają zdjęcia do produkcji filmu „Gierek”. Ekipa przebywa na Śląsku, a zdjęcia realizowane są w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu. Do Warszawy ekipa wróci w połowie sierpnia. To jedna z największych produkcji filmowych tego roku. 

Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Chcieliśmy wypełnić tę lukę – mówi jeden ze scenarzystów filmu – Rafał Woś. Przy pisaniu scenariusza inspiracje czerpaliśmy z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień  doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę. 

Producent filmu, Janusz Iwanowski, prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego. 

Akcja filmu toczy się w latach 1970 – 1982, kiedy Edward Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. „Ale nie będzie to film polityczny – zapewnia producent. - Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, sam Gierek zaskoczy niejednego widza, a kobiety wzruszy do łez” – dodaje Janusz Iwanowski, producent.  Jakim mężem i synem był Edward Gierek? Jakie relacje łączyły go z żoną, jaki miała na niego wpływ, jak ważna była dla niego matka - tego dowiemy się z niezwykłej historii trzech scenarzystów: Michała Kalickiego, Krzysztofa Tyszowieckiego i Rafała Wosia.

Bardzo istotna w filmie pozostaje również warstwa obyczajowa, kiedy to za czasów Edwarda Gierka pojawił się na ulicach …  kolor. Polki zwyczajnie zapragnęły – być modne! Stylistyka PRL przeżywa dzisiaj prawdziwy renesans, wraca moda na aranżację wnętrz inspirowaną tym okresem, kobiety z przyjemnością sięgają do babcinych szaf.  Dlatego też w filmie nie zabraknie szczegółów i detali charakterystycznych dla tego okresu, z wielką uwagą organizowanych przez scenografkę Natalię Maciejewską i kostiumografkę filmu – Annę Szaluś. Za charakteryzację odpowiada Joanna Szołtysek. 

A jako że historia jest przede wszystkim o człowieku, a nie o wielkiej polityce, w filmie nie zabraknie humoru, anegdot i satyrycznie ujętych kultowych już postaci.

„Gierek” - to trzecia już wspólna produkcja braci Węgrzyn (Michała Węgrzyna – reżysera i Wojciecha – operatora) w Global Studio. Okres zdjęciowy poprzedziły wielomiesięczne przygotowania i próby z aktorami, metamorfozy charakteryzatorskie, a sam film – został sfilmowany już … komórką. To typowy sposób pracy kina producenckiego, reżyser i operator na planie zdjęciowym skupiają się już tylko na jakości pracy i emocjach, a tych nie zabraknie.

Nie będziemy zdradzać, w jaką postać będą wcielać się aktorzy, chcielibyśmy zostawić to dla widzów. To będzie coś zupełnie innego od tego, co dotychczas widzieliśmy w kinie – dodaje Michał Węgrzyn, reżyser.

Główni bohaterowie filmu, Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, nie kryją faktu, iż jest to jedno z największych wyzwań zawodowych, z jakim przyszło się mierzyć aktorom. Małgorzata Kożuchowska, tak komentuje propozycję udziału w filmie: - „Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości - trudno dostrzec między nami podobieństwo... Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali moje obawy: - „W naszej filmowej opowieści Stasia ma Twoje oczy, figurę i temperament”. Na planie panuje wspaniała, niemalże rodzinna atmosfera, i przyznam, że pokochałam już stylizacje i fryzury z lat 70-tych. Trzymajcie kciuki!”.

Michał Koterski, który do roli przytył 17 kilo i znakomicie odrobił lekcję z historii tamtego czasu, musiał również uczyć się mówić po francusku. Skupiony i skoncentrowany na roli zapowiedział, że nie będzie udzielał wywiadów do końca zdjęć: „To przynosi pecha, a ja wolę opowiadać o pracy – po pracy!”. Reżyser filmu jest przekonany: - „Potrafi odtworzyć tę rolę tak realnie, że jesteśmy w stanie uwierzyć temu człowiekowi, pójść za nim, by dowiedzieć się, co się działo tak naprawdę w jego życiu, jak trudne decyzje musiał podejmować”.

W filmie, oprócz tytułowej pary, zobaczymy również: Ewę Ziętek, Jana Frycza, Rafała Zawieruchę, Sebastian Stankiewicza,  Antoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę Więdłochę, Domnikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Macieja Zakościelnego, Mikołaja Roznerskiego, Maurycego Popiela, Piotra Witkowskiego, Filipa Tłokińskiego, Damiana Bajorka, Kamila Bajorka, Aleksa Mackiewicza, Konrada Marszałka.

Premiera filmu przewidziana jest w przyszłym roku, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

 

 

 

Źródło: https://globalstudio.film

Czytany 756 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 sierpień 2020 13:48

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama