cinema.pl Artykuły

środa, 05 sierpień 2020 10:53

Hollywoodzkie gwiazdy o współpracy z Lechem Majewskim

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Miałem szczęście w życiu mogąc pracować z wieloma wielkimi, kreatywnymi reżyserami w Europie i w innych miejscach, i Lech jest jednym z takich ludzi - o bardzo szczególnym spojrzeniu na świat, obdarzonym charakterystyczną wizją i wyobraźniąJohn Malkovich. Bez cienia wątpliwości Lech jest najciekawszym reżyserem filmowym od czasów Stanleya KubrickaKeir Dullea.

 

Hollywoodzkie gwiazdy o współpracy z Lechem MajewskimNajwiększy wizjoner polskiego kina - Lech Majewski („Młyn i Krzyż”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Wojaczek”) - powraca z nową produkcją wypełnioną niezwykłymi doznaniami i oszałamiającymi efektami audiowizualnymi.

„Dolina Bogów” to artystyczna uczta wykraczająca poza tradycyjny obraz filmowy. Historia o bogach ukrytych w górach oparta na legendzie plemienia Navajo, hipnotyzuje zdjęciami, które reżyser współtworzył razem z Pawłem Tyborą („Onirica”) w stanie Utah w USA oraz muzyką skomponowaną przez laureata Oscara® - Jana A.P. Kaczmarka.

W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa (John Malkovich), który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa (Josh Hartnett), pisarza, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i twórczym kryzysem. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu przejmuje Dolinę Bogów, gdzie planuje drążyć tunele w świętej ziemi. Spokój przodków Navajo zostaje zburzony a skały rodzą mściciela.

Widz pozostaje z pytaniami: Jak daleko można posunąć się dla miłosci? Jakie tajemnice skrywa mityczna ziemia Navajo?

Making of #1

https://www.youtube.com/watch?v=3ZWo06C1xcI&feature=youtu.be

Making of #2

https://www.youtube.com/watch?v=bifu0FpEaSI&feature=youtu.be

Dolina Bogów, to baśń dla dorosłych. Jest polsko-amerykańskim filmem opartym na starym podaniu, micie Indian Navajo. Opowiada też o najbogatszym człowieku na świecie. Interesowało mnie co pieniądze mogą kupić, gdzie jest granica ich możliwościLech Majewski.

 

Twórcy:

Lech Majewski - malarz, poeta, prozaik, reżyser. Urodzony w Katowicach, studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy, m. in.: „Rycerz”, „Pokój Saren”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Szklane usta”, „Młyn iKrzyż” oraz „Onirica” prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. wCannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jeruzalem i Montrealu, zdobywając wiele nagród. Jego wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja „KrewPoety” stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów p.t. „Bruegel Suite” był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale. Prowadzi również wykłady na wielu uniwersytetach i uczelniach świata; od Canterbury University w Nowej Zelandii, poprzez Harvard iBerkeley w USA, po Uniwersytet w Pizie i Akademię Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej. Więcej informacji na stronie: www.lechmajewski.art.pl

Filmografia: Rycerz (1980); Lot świerkowej gęsi (1986); Więzień Rio (1988); Ewangelia według Harry’ego (1992); Basquiat (scenariusz, producent, 1996); Pokój saren (1997); Wojaczek (1999); Angelus (2001); Ogród rozkoszy ziemskich (2004); Szklane usta (2006); Młyn i Krzyż (2010); Onirica (2015), Dolina Bogów (2019).

Książki: Powieści: Kasztanaja (1981), Szczury Manhattanu (1993), Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej (1996), Metafizyka (2002), Hipnotyzer (2003), Manhattan Babilon (2015). Tomiki poetyckie: Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta (1977), Poszukiwanie raju (1978), Mieszkanie (1981), Muzeum mojej nędzy (1997), Święty Sebastian (1998), Smutek to najgorsza pora dnia (2019). Eseje: Asa Nisi Masa - Magia w 8 i 1/2 Felliniego (1994), Oficjalne Centrum Świata (1998), Pejzaż intymny - rozmowy autobiograficzne (2017), Ukryty Język Symboli (2020).

Jan A.P. Kaczmarek - wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” (2005). Nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej - BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Najsłynniejszą ścieżką dźwiękową Jana A.P. Kaczmarka jest muzyka do filmu „Marzyciel” (2004) z Johnnym Deppem i Kate Winslet w rolach głównych. W wyścigu o angaż Kaczmarek pokonał m.in. Jamesa Hornera, twórcę muzyki do „Titanica”. Za „Marzyciela” kompozytor otrzymał Oscara, był też nominowany do Złotego Globa, Złotego Satelity i nagrody BAFTA. Już jako laureat Oscara Kaczmarek skomponował muzykę do wielu hollywoodzkich produkcji - „Wieczoru” z Meryl Streep i Glenn Close, „Spotkania” z Richardem Jenkinsem, „City Island” z Andym Garcią czy „Aż po grób”, w którym główne role grali Bill Murray i Robert Duvall. Poza kompozycjami dla kina i teatru Jan A.P. Kaczmarek napisał także „Kantatę o wolności” na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku, „Oratorio 1956” z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca czy „Universę. Operę Otwartą” na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku Jan A.P. Kaczmarek powołał Instytut Rozbitek, zajmujący się działalnością edukacyjną i artystyczną. Od 2011 roku jako twórca i dyrektor kieruje międzynarodowym festiwalem filmu, muzyki i idei Transatlantyk. Laureat Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze Gloria Artis (2006) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury (2015).

Eva Minge - projektantka, która jako jedyna z nielicznych na polskim rynku od lat porusza się w dwóch płaszczyznach mody. Prêt-à-porter, które stanowi trzon kolekcji domu mody Eva Minge od 30 lat i haute couture, którym podbiła świat. Projektantka pierwsze swoje kolekcje oparte o stare mistrzowskie krawiectwo pokazywała już w 2003r. na słynnych schodach hiszpańskich w Rzymie obok największych światowych Marek. Później regularnie brała udział w rzymskim tygodniu mody „Alta Moda Alta Roma”. Po kilku latach skorzystała zaproszenia do Paryża gdzie w ramach tygodnia haute couture pokazuje swoje bardzo wysoko oceniane projekty. Mało kto może sprostać zadaniu zaprojektowania strojów do tak wymagającego filmu i dla artysty, który tworzy go obrazem i traktuje jak najwyższa sztukę. Lech Majewski osobiście poprosił o współpracę z projektantką, właśnie na bazie jej doświadczenia i dokonań w tym zakresie. Eva Minge jest znana z tego, że w swojej marce nie zatrudnia projektantów. Wszystko co jest sygnowane jej nazwiskiem nadzoruje sama. Jej zespół konstruktorek i krawcowych posiada 30-letnie doświadczenie pracy nad wizjami Evy Minge. Kreatorka uważa, że praca z Lechem Majewskim była ogromnym wyróżnieniem i fantastyczną przygodą

John Malkovich – wybrana filmografia

Niebezpieczne związki

Na linii ognia

Jądro ciemności

Być jak John Malkovich

Mary Reilly

Oszukana

Josh Hartnett – wybrana filmografia

Helikopter w ogniu

Pearl Harbor

Zabójczy numer

Apartament

Sin City – Miasto grzechu

Czarna Dalia 

Bérénice Marlohe – wybrana filmografia

Skyfall

Romans na godziny

Revolt

Song to Song

Kill Switch

Szczęście nigdy nie przychodzi samo

 

John Rhys-Davies – wybrana filmografia

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

Władca Pierścieni: Dwie wieże

Władca Pierścieni: Powrót króla

Poszukiwacze zaginionej Arki

Indiana Jones i ostatnia krucjata

Uwierzyć w marzenia

 

Keir Dullea – wybrana filmografia

2001: Odyseja kosmiczna

2010: Odyseja kosmiczna

Człowiek z bieguna

Czarne święta

Dobry agent

David i Liza

Czytany 497 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 sierpień 2020 11:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama