cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 sierpień 2020 12:37

Niezwykły dokument o pierwszej reżyserce filmowej już od piątku w kinach stacjonarnych oraz na platformie MOJEeKINO.PL

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już  w ten piątek  do kin trafi wyjątkowa dokumentalna opowieść o pierwszej reżyserce w historii kina  - "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Gay - Blache". Bohaterka filmu, która na zawsze zmieniła historię X Muzy, została zepchnięta w otchłań zapomnienia tylko dlatego że była... kobietą. 

 

Film trafi do kin stacjonarnych oraz na platformę MOJEeKINO.PL. W kinach stacjonarnych będzie wyświetlany od piątku, natomiast na platformie kin studyjnych najbliższe pokazy odbędą się w dniach: 11 sierpnia (pokaz przedpremierowy) oraz 18 i 27 sierpnia. Każdy z seansów odbędzie się o godzinie 20:00. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie platformy MOJEeKINO.PL

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy - Alice Guy-Blaché.     

Ten niezwykły dokument powstawał ponad osiem lat. Reżyserka Pamela Green dotarła do wielu interesujących, niepublikowanych lub zapomnianych materiałów i postawiła sobie za punkt honoru aby przywrócić zasłużone miejsce w historii kina Alice Guy-Blaché. Narratorką w filmie jest zdobywczyni Oscara Judie Foster.     

Alice Guy-Blaché swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film 'Wróżka w kapuście". Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.   

W filmie znalazły się obszerne fragmenty wywiadów z Alice Guy oraz jej córką i innymi krewnymi. Jest także szereg rozmów z ludźmi filmu, wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy.           

Czytany 273 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 sierpień 2020 12:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama