cinema.pl Artykuły

środa, 12 sierpień 2020 13:29

Walka ze współczesnym kanonem piękna

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zuzanna Grajcewicz i Ewa Radzewicz to duet reżysersko-operatorski. Ewa skończyła w tym roku studia operatorskie w Szkole Filmowej w Łodzi, broniąc się właśnie filmem „Wenus z Willendorfu” i otrzymując za niego ocenę celującą. Zuzanna jest na ostatnim roku studiów reżyserskich także w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie dziewczyny się poznały. Pracują ze sobą od trzech lat. Mają na wspólnym koncie trzy filmy fabularne krótkometrażowe: "Dog Days", "Porachunki" (o których promocję międzynarodową dba Krakowska Fundacja FIlmowa Sales & Promotion) "Wenus z Willendorfu" oraz film dokumentalny „Jezus”.

 

Walka ze współczesnym kanonem piękna

W ich współpracy ważne jest łączenie historii fabularnej wraz z koncepcją wizualną od samego początku pracy nad scenariuszem. Starają się poruszać ważne i trudne tematy społeczne nadając im lekką i przewrotną formę. Zuzanna Grajcewicz za swój film dokumentalny "Wycinka", który był pokazywany na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą, została wyróżniona m.in. nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej na 18. MFF Nowe Horyzonty. Film "Dog Days" brał udział m.in. w konkursie filmów krótkometrażowych na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a pod koniec sierpnia będzie można go oglądać na Festiwalu Short Waves w Poznaniu.

Zuzanna jest stypendystką MKDiN.  Projekt stypendialny będzie realizować z Ewą. (https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/stypendia/programy/mloda-polska/aktualnosci-/wyniki-konkursu-o-stypendia-2020 )

Najnowszy projekt dziewczyn to film "Wenus z Willendorfu". Zuza i Ewa zwracają uwagę na marginalizację mniejszości, osób wykluczonych, jak mówią: Chciałybyśmy okazać wsparcie wszystkim wykluczonym, mniejszościom, które w naszym kraju muszą walczyć o swoją godność. Nie mamy zgody na taki świat.

Kamila (bohaterka filmu) budzi się w rzeczywistości, w której ideałem piękna jest tytułowa Wenus z Willendorfu. Im ktoś jest większy, tym lepszy, piękniejszy i bardziej szanowany. Kamila to młoda, ambitna dziewczyna, która żyje w świecie, w którym nadwaga wyznacza ideał piękna i status społeczny. To świat, w którym im więcej ważysz, tym więcej znaczysz. Kiedy chudość Kamili zostaje zdemaskowana, dziewczyna zostaje zwolniona z pracy i porzucona przez chłopaka, rozstaje się ze swoim fałszywym pogrubiającym strojem i postanawia stawić czoła rzeczywistości. Decyduje się pójść do kliniki Fit&Fat, żeby poddać się kompleksowej terapii. Czy Kamili uda się przejść kurs w klinice, przytyć i przystosować do otaczającego ją świata? 

Trailer:

https://vimeo.com/446546162 

Zuzanna Grajcewicz urodziła się w 1994 roku w Szczecinie. Wychowała się w Łobzie, małym miasteczku w województwie zachodniopomorskim. Skończyła studia licencjackie na kierunkach: Wiedza o teatrze oraz  Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest studentką Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej film dokumentalny Wycinka był pokazywany na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą, został wyróżniony m.in. nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej na 18. MFF Nowe Horyzonty. 

Filmografia: 

Film fabularny krótkometrażowy:

2017 - 22080 godzin 10 minut

2019 - Porachunki

2019 - Dog Days 

2020 - Wenus z Willendorfu

Film dokumentalny krótkometrażowy: 

2017 - Wycinka

2019 - Jezus 

Czytany 210 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2020 15:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama