cinema.pl Artykuły

wtorek, 18 sierpień 2020 16:01

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza to lekka opowieść o poważnych problemach współczesnych trzydziestolatków. Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach. 

 Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Gábor Reisz (jest tu reżyserem, scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.    

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. 

 W KINACH OD 4 WRZEŚNIA 2020

BIOGRAM REŻYSERA

Gábor Reisz– urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, by po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu. „Najgorsze wiersze świata” to jego drugi pełny metraż. 

 

Filmografia:

2019 Félmondatok (kr.m.)

2018 Najgorsze wiersze świata / Rossz versek

2014 Sens życia oraz jego brak / VAN Valami furcsa és megmagyarázhatatian

2013 Nekem Budapest (segment „Péter”)

2011 Perspektywa / Külalak (kr.m.)

2010 Jufith Keith (kr.m.)

2009 Valakinek a valamije (kr.m.)

2008 Öltözö (kr.m.)

2007 8 (segment „4”)

2007 Jót és semmit (dok., kr.m.)

2006 Meglét (kr.m.)

2006 A tagadásoka, öszintén (kr.m.)

2006 Koncz Zsuzsa: Április hónpaja (kr.m.)

2005 Alma a paradicsomban (kr.m.)

2005 Ritmus (kr.m.)

2003 Tóth Árpád: Hajnali szerenád (kr.m.)

Czytany 357 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 sierpień 2020 16:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama