cinema.pl Artykuły

czwartek, 20 sierpień 2020 14:38

„Persian Lessons” kandydatem do Europejskiej Nagrody Filmowej!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Komisja selekcyjna Europejskiej Nagrody Filmowej ogłosiła 32 tytuły, które będą walczyły o tą najbardziej prestiżową nagrodę dla twórców filmowych w Europie.

 

Jest wśród nich „Persian Lessons” w reżyserii Vadima Perelmana. Film miał światową premierę podczas tegorocznego MFF w Berlinie – Berlinale Special Gala.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1942 roku, w okupowanej Francji. Gilles (Nahuel Pérez Biscayart) zostaje aresztowany przez żołnierzy SS i wraz z innymi Żydami wysłany do obozu w Niemczech. Udaje mu się uniknąć egzekucji, ponieważ przysięga strażnikom, że nie jest Żydem, a Persem.

To kłamstwo chwilowo pozwala mu przetrwać, ale otrzymuje misję, która zdecyduje o jego życiu lub śmierci – ma nauczyć farsi jednego z dowódców obozu, Kocha (Lars Eidinger), który marzy o otwarciu po wojnie restauracji w Iranie.

Dzięki niezwykle pomysłowej sztuczce Gilles codziennie wymyśla nowe słowa „farsi” i uczy ich Kocha, jednak Koch z każdym dniem robi się coraz bardziej podejrzliwy, a Gilles ma świadomość, że nie uda mu się długo utrzymać tajemnicy.

Film w polskich kinach w grudniu 2020.

Czytany 370 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 sierpień 2020 14:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama