cinema.pl Artykuły

środa, 14 październik 2020 12:11

Film, do którego scenariusz napisało życie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Historie, które wydarzyły się naprawdę. Prawdziwe ludzkie losy w „Banksterach”. Film w kinach od 16 października.

 

Film, do którego scenariusz napisało życieIch marzeniem było posiadanie własnego domu. Zdecydowali się, jak wielu przed nimi i po nich, na skorzystanie z ofert banków, oferujących w tamtym czasie korzystne rozwiązania kredytowe. W 2008, gdy misternie pompowana bańka pękła, nastąpił wstrząs na rynku walutowym, który dramatycznie wpłynął na życie tysięcy Polaków i radykalny wzrost rat. Skutki tamtych wydarzeń - największej afery finansowej III RP! - odczuwa do dziś 900 000 polskich rodzin, często zestresowanych, niepewnych jutra i wściekłych na chciwych banksterów, którzy zgotowali im ten los. Ich historie stały się inspiracją filmu „Banksterzy” - pełnego napięcia, emocji i ludzkich dramatów obrazu, który przedstawia emocje tak wielu z nas.

Zdaniem Agnieszki Bińki ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, film „Banksterzy” wiarygodnie pokazuje rzeczywistość, z którą zmagamy się od tylu lat. „W wielu scenach widziałam siebie i swoją rodzinę, nasz strach, bezsilność oraz załamanie. Naszą codzienną walkę z banksterami, walkę o normalność dla naszych dzieci, kawałek własnego miejsca, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie, gdzie dzieci będą mogły szczęśliwie dorastać. Naprzeciw mamy bezwzględnych, zimnych i wyrachowanych banksterów, ich cyniczną grę w bogactwo, która odbywa się kosztem zdrowia, a nawet życia naszego i naszych rodzin. W filmie „Banksterzy” znajdziemy (…) realnych bohaterów i ich autentyczne historie, które tak doskonale znamy z własnego życia lub życia naszych przyjaciół czy znajomych” - mówi Bińka.

Wiceprezeska Stowarzyszenia Barbara Husiew podkreśla z kolei, że po wielu latach walki kredytobiorcy wreszcie doczekali się filmu, który pokazuje bankowe bezprawie. „Pomimo, że film przedstawia fikcyjne postaci, to wielu z nas -kredytobiorców - odnajdzie w bohaterach siebie. Przeplatające się, przedstawione w filmie historie, łączą się w całość, i sprawiają, że film ogląda się w napięciu. Każdy widz będzie ciekawy zakończenia. Ludzkie dramaty wynikają z ludzkich pragnień i pazerności tych, którym chęć zysku przesłoniła uczciwość wobec słabszych. Zachęcam do obejrzenia tego jakże prawdziwego filmu” - dodaje.

„Banksterzy” - w kinach od 16 października

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.

„Banksterzy” to opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. To także rzecz o instytucji zaufania publicznego, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała tego zaufania  w stosunku do swoich klientów, o totalnej bezsilności i inercji systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które winny dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa także finansowego obywatelom, o bezwzględnych działaniach w imię partykularnych interesów zwalczających się ugrupowań politycznych. Ale nasza opowieść jest przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu.

 

Gatunek: dramat/ thriller

Produkcja: Polska 2020

Reżyseria: Marcin Ziębiński („Dublerzy”)

Scenariusz: Adam Guz, Piotr Starzak

Producent: Figaro Film

Koproducenci: Łukasz Kierus Wydawnictwo Kobiece, Votum Robin Lawyers

Film wsparty finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Katarzyna Zawadzka („Listy do M. 3”, „Chce się żyć”), Antoni Królikowski („Polityka”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Miasto 44”), Magdalena Lamparska („1800 gramów”, „Porady na zdrady”), Tomasz Karolak (seria „Planeta Singli”, „7 uczuć”, „Narzeczony na niby”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Plagi Breslau”, „Listy do M. 2”), Rafał Zawierucha („Orzeł. Ostatni patrol”, „Pewnego razu w Hollywood”), Marcin Bosak („Polityka”, „Zabawa zabawa”, „Pokot”), Maciej Nawrocki („Obywatel Jones”, „Fotograf”), Ewa Kasprzyk („Solid Gold”, „Polityka”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”), Mariusz Bonaszewski („Kurier”, „Autsajder”, „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Czarny Mercedes”, „Konwój”, „Jeziorak”)

Czytany 443 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 12:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama