cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 14 grudzień 2020 11:57

„Na rauszu” z nominacją do LUX AUDIENCE AWARD!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Na rauszu”, w reżyserii Thomasa Vinterberga, otrzymał nominację do nagrody LUX AUDIENCE AWARD. Ogłoszenie nominacji miało miejsce podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa we współpracy z Komisją Europejską i siecią kin Europa Cinemas.

 

5 września br., podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji została ogłoszona nowa nagroda LUX AUDIENCE AWARD, która łączy w sobie cechy Nagrody LUX Film Prize Parlamentu Europejskiego (www.luxprize.eu) i nagrody EFA People's Choice Award. Od tej pory na zwycięzcę nowej nagrody będą mogli głosować zarówno eurodeputowani Parlamentu Europejskiego, jak i publiczność.

Obok „Na rauszu” nominowane jest „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy oraz „Kolektyw” Alexandra Nanau.

Przyznawana od 2007 roku Nagroda LUX wyróżnia filmy wpisujące się w europejską debatę publiczną. W opinii twórców tej nagrody, kino jako masowe medium kulturalne może stać się motorem dyskusji i refleksji na temat Europy i jej przyszłości.

Filmy wyróżnione Nagrodą LUX przedstawiają różne punkty widzenia na najważniejsze kwestie społeczne i polityczne, przyczyniając się do budowania silnej, europejskiej tożsamości. Celebrują uniwersalizm europejskich wartości, ilustrują różnorodność tworzących Europę kultur i tradycji oraz ukazują proces ich integracji. Nagroda powstała także z myślą o dystrybucji, która ze względu na bariery językowe i ekonomiczne jest najsłabszym ogniwem europejskiej kinematografii, szczególnie w porównaniu z amerykańskim przemysłem filmowym. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych barier.

Zwycięzca LUX AUDIENCE AWARD zostanie ogłoszony 28 kwietnia 2021 r. podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim.

Czytany 222 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 grudzień 2020 11:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama