cinema.pl Artykuły

wtorek, 19 styczeń 2021 14:29

Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów… Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz wydawnictwo Tatarak zapraszają do aktywnej zabawy z cyfrowymi archiwami poprzez interaktywną książkę.

 

W ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej – Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka „dziecięcej” kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne. Premiera książki już 25 stycznia!

Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów

W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów. Niestety, Posterunkowy Ziółko nie poradzi sobie sam z zagadkowymi kradzieżami. Dlatego na pomoc przybywa agentka Lola – najskuteczniejsza detektywka w okolicy. Lola, w przeciwieństwie do mieszkańców Miasteczka, nie jest sympatyczna ani miła, ale za to ma nosa do trudnych spraw. Czy uda się jej znaleźć winnego całego zamieszania?

 

Książka zaprasza do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań i pomagać głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną zagadkę, stając się w ten sposób współautorami książki. W atrakcyjny, angażujący i nie nachalny sposób przybliża młodym czytelnikom zagrożenia związane z zaniedbywaniem środowiska oraz sposoby na proekologiczne działania.

 

Tytułowe znikające obrazy to 6 dzieł dostępnych w zasobach platformy europeana.eu. Wszystkie ilustracje Agaty Królak stworzone zostały na podstawie materiałów archiwalnych i wykorzystują elementy konkretnych dzieł sztuki.

 

Do publikacji dołączony został audiobook czytany przez Annę Cieślak.

 

Gra Zostań detektywem

 

Oczekując na premierę książki dzięki grze on-line dzieci mogą wcielić się w detektywa. Rozwiązując 9 zadań i zagadek pomogą agentce Loli rozwikłać tajemnicę znikających obrazów. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–12 lat.

 

Europeana

 

Europeana to przeszło 50 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki oraz filmów. To platforma cyfrowa, która umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów z całej Europy. To nie tylko portal, to również fundacja i sieć powiązanych i współpracujących organizacji, które chcą budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwiać do niego dostęp.

 

Celem projektu TuEuropeana i wydanej w jego ramach publikacji jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów.

 

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytany 242 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 styczeń 2021 15:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama