cinema.pl Artykuły

środa, 10 luty 2021 12:16

"Lekcja miłości" zakwalifikowana do wyścigu oscarowego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Ta cząstka życia należy do mnie!” – mówi Jola, uciekając po 45 latach od pełnego przemocy małżeństwa. Wreszcie bawi się w towarzystwie przyjaciółek, tańczy, śpiewa i niespodziewanie podczas lekcji Bachaty poznaje przystojnego mężczyznę. Czy w wieku 69 lat będzie gotowa otworzyć się na pierwszą w swoim życiu miłość?

Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała?

KASIA MATEJA reżyserka i autorka zdjęć

Reżyserka i fotografka, absolwentka wydziału filmu i telewizji na Edinburgh College of Art w Szkocji. Pracowała jako reżyserka, operatorka, montażystka, dźwiękowiec i producentka. Ma na koncie krótkie dokumenty i filmy eksperymentalne zrealizowane w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru i Mongolii. Jej film dokumentalny Cicho w drodze do Ludzi do Reniferów zdobył nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii i Polsce. Prowadzi warsztaty filmowe dla młodzieży defaworyzowanej

 

MALGORZATA GOLISZEWSKA reżyserka, współscenarzystka

Reżyserka filmów dokumentalnych wywodząca się ze środowiska artystycznego. W 2012 roku ukończyła kurs DOK Pro w Szkole Wajdy oraz warsztaty POLSKA.DOC. Ma tytuł magistra sztuk multimedialnych. Pracowała na Wydziale Filmu Eksperymentalnego na ASP w Szczecinie. W swojej pracy wykorzystuje różne media: film dokumentalny i sztukę współczesną, często łącząc te dziedziny. Jej filmografia obejmuje kilka filmów krótkometrażowych. Dwa z nich były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Krótki metraż Taki typ ptactwa był pokazywany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Doc/Fest Sheffield, Krakowskim Festiwalu Filmowym, DocAgainst, festiwalu Nowe Horyzonty i na wielu innych wydarzeniach, a Ubierz Mnie jest ważnym głosem na temat wizerunku kobiet we współczesnym świecie.

 

ANNA STYLINSKA producentka, współscenarzystka

Absolwentka studiów filmowych na Uniwersytecie Paris X, kursu Kreatywny Producent w Szkole Wajdy oraz wydziału filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobywała doświadczenia w różnych obszarach produkcji filmowej jako kierowniczka produkcji, współreżyserka, druga reżyserka, scenarzystka i menedżerka festiwalu filmowego. Obecnie pracuje przy kreatywnych dokumentach i prowadzi warsztaty dla dokumentalistów. Jej pełnometrażowy debiut Lekcja miłości został wyprodukowany we współpracy z HBO Europe. Film zdobył nagrodę Doc Incubator i miał swoją premierę na Festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie w konkursie First Appearance. Obecnie pracuje (wspólnie z Katarzyną Ślesicką  My Way Studio) nad nowym projektem zatytułowanym Wika! w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Uczestniczka EAVE 2021.

 

WIDOK

Fundacja Widok zajmuje się realizacją produkcji filmowych i projektów edukacyjnych. Wizja Fundacji zakłada realizację projektów i filmów, które poruszają najważniejsze aktualne tematy i przedstawiają je z osobistej perspektywy. Widok prowadzi trwające rok warsztaty scenariuszowe oraz laboratorium dla reżyserów filmów dokumentalnych (www.akcjadokument.pl). Koprodukcje: Miejscy kowboje (2016) reż. Pawel Ziemilski, In Touch (2018) reż. Pawel Ziemilski, Wika! (w produkcji) reż. Agnieszka Zwiefka

 

IZABELA ŁOPUCH producentka

Head of Original Production HBO Polska, odpowiada za realizację seriali fabularnych i filmów dokumentalnych. Od 2012 roku była producentem lub producentem wykonawczym takich seriali jak: Ślepnąc od świateł, Wataha, Pakt, Bez tajemnic, a także wielu filmów dokumentalnych, w tym: Wiatru, Pollywood, antologii W domu czy filmu Komunia, który w 2017 roku nagrodzony został Europejską Nagrodą Filmową i wpisany został na short listę Oscarową. Wyprodukowała także kilka filmów fabularnych koprodukowanych przez HBO Europe.

 

MAŁGORZATA GOLISZEWSKA, reżyserka oraz współscenarzystka:

Kilka lat temu byłam bardzo rozczarowana relacjami w moim życiu i potrzebowałam porady sercowej, żeby znowu uwierzyć w miłość. Pomyślałam sobie wtedy, że mogłabym nauczyć się czegoś od ludzi bardziej doświadczonych ode mnie. Fascynowali mnie tancerze z Kawiarni Uśmiech, klubu tańca i dansingu dla seniorów w moim rodzinnym Szczecinie. Postanowiłam nakręcić o tym miejscu krótki dokument i zaprosiłam do jego realizacji Kasię Mateję. Jola była najbardziej niezwykłą osobą, którą tam poznałyśmy. Tak jak ja miała złamane serce, ale w przeciwieństwie do mnie była pełna optymizmu, radości i energii. Była charyzmatyczną i niezależną kobietą i jednocześnie rozbrykaną małą dziewczynką. Byłyśmy przekonane, że Jola odegra ważną rolę w naszym filmie. Kręciłyśmy zdjęcia przez kilka miesięcy, a później zabrałyśmy materiał – na niemal gotowy film, jak wówczas myślałyśmy – na warsztaty Doc Lab Poland. Byłyśmy przekonane, że nie potrzebujemy producenta. Wyszło zupełnie inaczej. Okazało się, że byłyśmy na samym początku drogi. Na warsztatach poznałyśmy Anię, z którą od razu postanowiłyśmy nawiązać współpracę. Projekt zaczął się stopniowo rozrastać, czego w ogóle się nie spodziewałam. Jednocześnie coraz bardziej wchodziłyśmy w historię Joli i zdałyśmy sobie sprawę, że jej tragiczna przeszłość, którą maskuje uśmiechniętą twarzą i barwnym strojem, dotyka znacznie poważniejszych kwestii.

 

KASIA MATEJA, reżyserka i autorka zdjęć:

Bardzo szybko zaprzyjaźniłyśmy się z Jolą. Można było odnieść wrażenie, że nie miała przed nami żadnych tajemnic i nic do ukrycia, ale jednocześnie ukrywała wszystkie swoje emocje pod mocnym makijażem. To był jej sposób na przetrwanie przez niemal całe życie. Wyglądała jak hollywoodzka diwa, jakby grała w swoim życiu fascynującą tragikomiczną rolę, a rzeczywistość wokół niej była pełnym dramaturgii i czasami absurdalnym filmem. To wszystko sprawiało wrażenie, że sceny z filmu trwały na długo zanim jeszcze rozpoczęłyśmy zdjęcia. Miałyśmy mnóstwo tematów, niezwykłych bohaterów i wiele historii do wyboru. Przez kilka pierwszych miesięcy pracy nad filmem rejestrowałyśmy kamerą niemal wszystko. Każda sytuacja wydawała się nam ważna i wyjątkowa. Koniec końców, miałyśmy setki godzin nagrań, które było potem trudno zmontować. Największym wyzwaniem było jednak zachęcenie Joli, żeby zdjęła maskę, abyśmy mogli zobaczyć jej uczucia. Pewne wydarzenia w życiu Joli bardzo pomogły jej się otworzyć, a udział w filmie był przełomową lekcją życia – zarówno dla Joli, jak i dla nas. To była prawdziwa Lekcja miłości.

 

ANNA STYLIŃSKA, producentka i współscenarzystka:

Obejrzałam fragmenty nagrań i od razu wiedziałam, że chciałabym pracować przy filmie o Joli. Ona jest pełna sprzeczności – ma w sobie tragizm i komizm, jest silna i słaba, piękna i brzydka, zabawna i poważna. Wiedziałam, że niektórzy ją pokochają, a innych zrazi jej chłód. Byłam nią zafascynowana, bo tej bohaterki nie można łatwo zaszufladkować. Dopiero później się okazało, że ważnym tematem filmu jest przemoc domowa. Czułyśmy, że spoczywa na nas odpowiedzialność za opowiedzenie historii Joli – jej doświadczenia dzielą miliony kobiet na całym świecie. Ich historie pozostają nieznane, swój ból przeżywają w milczeniu – ich życie jest wyłącznie tłem dla innych. Poświęcają się dla dobra dzieci, traktują przemoc jak coś oczywistego, pozbawiając się prawa szczęścia. Jestem pewna, że każdy poznał kiedyś taką kobietę. Większość koleżanek Joli była bita przez swoich mężów i nigdy się przeciw temu nie buntowała. Często nawet śmiały się z tego. To właśnie dlatego postanowiłyśmy przedstawić tę historię w słodko-gorzkiej, często uderzającej w komiczny ton konwencji. Bardzo cieszę się, że udało się nam nakręcić film, który porusza poważny temat, ale jest utrzymany w lekkiej, zabawnej i budującej tonacji, bo tylko w taki sposób możemy szczerze przedstawić historię Joli. To historia o jesieni życia i nieustannej walce, aby zmieniać świat na lepsze. Przypomina nam, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć żyć. 

 

 

film dokumentalny w reżyserii

Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei

producenci

Anna Stylińska / WIDOK

Izabela Łopuch / HBO Europe

Hanka Kastelicova / producent wykonawczy HBO Europe

Anna Bławut-Mazurkiewicz / Aura Films sp. z o.o.

Mateusz Wajda oraz Grzegorz Ruzik / MX35 Ruzik Twardowski Wajda Sp.j.

Zamek Książąt Pomorskich

przy wsparciu finansowym PISF

75 min. / HD / kolor / język: polski

Światowa prapremiera: konkurs First Appearance festiwalu IDFA w Amsterdamie / 22 listopada 2019 r.

Polska premiera: Konkurs Główny festiwalu Millennium Docs Against Gravity / 4 września 2020 r.

Premiera w HBO i HBO GO / 4 października 2020 r.

Czytany 239 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 luty 2021 12:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama