Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

wtorek, 16 luty 2021 14:40

Podwyżka – wideo spektakl wg Georges'a Pereca

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W tym tygodniu na wirtualnej scenie Teatru Horzycy odbędzie się kolejna premiera online. „Podwyżka” to wideo spektakl na podstawie intrygującego tekstu Georgesa Pereca. Główny bohater postanawia wyjść z impasu bycia niezauważanym trybikiem w ogromnej korporacji i stara się o podwyżkę. Na drodze ku temu stoją jego natrętne myśli, które czynią zadanie nieznośnie trudnym.

 

- Perec tę wyjątkowo złożoną narrację prowadzi błyskotliwie, lekko, wręcz dowcipnie, choć kurczowo, konsekwentnie i z żelazną logiką trzyma się wcześniej wytyczonych dróg – napisał w Dwutygodniku Paweł Orzeł.

Perec był członkiem eksperymentalnej grupy OuLiPo znanej ze stosowania gier słownych i formalnych. Innowacją spektaklu będzie możliwość decydowania o dalszym biegu spektaklu – na żywo.

Nakręcająca się karuzela absurdów i przeciwności nie zmienia determinacji głównego bohatera. Z godnością podnosi się z kolan i podejmuje kolejne próby. Kiedy skończy się to groteskowe, pełne gorzkiego humoru dążenie do bycia zauważonym i docenionym?

Jak zasłużyć na awans społeczny i finansowy? Czy warto poświęcać siebie w imię niesatysfakcjonującej i marnie płatnej pracy? Czy to rzeczywiście system jest przeciwko mnie, czy to ja sabotuję wszystkie swoje działania? – Te i inne pytania stawia przedstawienie wyreżyserowane przez Pamelę Leończyk. Reżyserka wiosną stworzyła w Teatrze Horzycy wideo spektakl „Krzywicka/krew”.

- W „Podwyżce” tworzymy nowy rodzaj doświadczenia interaktywnego, w którym widz ogląda spektakl z perspektywy głównego bohatera i ma możliwość wpływu na rozwój wydarzeń – wyjaśnia Pamela Leończyk.

Spektakl będzie grany na żywo poprzez platformę Zoom. Bilety w cenie 10 zł są już w sprzedaży: https://teatr.torun.pl/spektakl-online-podwyzka/ Elektroniczny bilet będzie zawierał link do spotkania.

 

 

Georges Perec

PODWYŻKA

czyli

Jak, bez względu na warunki sanitarne, psychologiczne, klimatyczne, ekonomiczne i inne, uzyskać jak największe szanse, zwracając się do kierownika działu o podwyższenie płacy

tłumaczenie: Jacek Olczyk

 

Tytuł oryginału:  L’Augmentation ou «comment, quelles que soient les conditions sanitaires, psychologiques, climatiques, économiques ou autres, mettre le maximum de chances de son côté en demandant à votre chef de service un réajustement de votre salaire?»

 

Reżyseria: Pamela Leończyk

 

Muzyka: Magdalena Sowul

 

Obsada:

Małgorzata Abramowicz

Wojciech Jaworski

Maria Kierzkowska

Julia Sobiesiak-Borucka

Paweł Tchórzelski

Arkadiusz Walesiak

 

Inspicjentka/suflerka: Alicja Kostrzewska

 

Podwyżka – wideo spektakl

Georges Perec

18, 19, (spektakle zamknięte) 20 i 21 lutego godz. 17:00

26, 27, 28 lutego godz. 19:00

Czytany 238 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 luty 2021 14:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież