cinema.pl Artykuły

piątek, 19 luty 2021 15:31

Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 5 dni i 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach. Wszystkie tytuły dostępne będą za darmo od 4 do 8 marca na stronie ninateka.pl.

 

Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością. 

Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania w której reżyserka, Stéfanne Prijot, posługując się przykładem pojedynczej pary majtek portretuje kobiety uwikłane w globalny łańcuch produkcji w przemyśle tekstylnym.

Widzowie Ninateki poznają także historię Kate Nash (Powrót Kate Nash Amy Goldstein), która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

 

Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania, reż. Stéfanne Prijot

W ON ONA JA Carlotta Kittel przeprowadza z każdym z rodziców osobne, szczere do bólu rozmowy. Konfrontuje ich potem z wypowiedziami drugiej strony, tworząc studium rozpadu związku. Reżyserce Siostrzeństwa, Irene Lusztig, udało się nakłonić nieznajome kobiety, by przeczytały na głos listy wysłane w latach 70. do redakcji magazynu „Ms.” – uważanego za pierwszą mainstreamową gazetę feministyczną w Stanach Zjednoczonych.

 

Herstorie w Ninatece to także filmy krótkometrażowe, m.in.: I'll Call You When I Get There Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej Lekcji miłości) czy The Vibrant Village Weroniki Jurkiewicz.

 

Pełna lista tytułów:

 

Filmy długometrażowe

Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania, reż. Stéfanne Prijot

Powrót Kate Nash, reż. Amy Goldstein

ON ONA JA, reż. Carlotta Kittel

Siostrzeństwo, reż. Irene Lusztig

 

Filmy krótkometrażowe

I'll Call You When I Get There, reż. Małgorzata Goliszewska

The Vibrant Village, reż. Weronika Jurkiewicz

Nie masz dystansu, reż. Karina Paciorkowska

Zorganizować (nie)możliwe, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

Czytany 452 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 luty 2021 15:34

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama